Elit Home

Sektör : Perde & Ev Tekstil Tarih : 7 yıl önce
Telefon : 0 533 969 94 99 Faks :
Web Sitesi : www.mahirtekstil.com
Adres: Üçevler Mah. Denizciler Cad no 93b Nilüfer / BURSA Nilüfer / Bursa
Perde   - Ev Tekstili  

Döşemelik

Duvar kağıdıPerdeler evimizin dekorasyonunu tamamlayan, görsel olarak evi güzelleştiren daha sıcak ve daha renkli hale getiren ve mahremiyetimizi koruyan en önemli unsurlardan biridir. Kültürel ve teknolojik değişimlerle perde deyince artık akla sadece ray üzerine takılan tül ve kumaş perdeler gelmiyor. Evin değişik ihtiyaçlarına göre, ev sahibinin zevkine göre ve odaların, pencerelerin yapısına göre değişik modeller ve değişik sistemlerle çalışan perdeler vardır. İster minimal çizgilerle döşediğiniz eve uygun sade ve kullandığınız eşyaları gerek renk gerek biçim olarak tamamlayan, ister klasik ve zarif çizgilerle döşediğiniz evine bütünlük kazandıran, ister klasik çizginin dışına çıkan farklı renk ve modern biçimlerde döşenmiş evinizi tamamlayan kısaca sizi, kişiliğini yansıtan bir perde muhakkak var.
İşte size perde alırken dikkat edebileceğiniz bazı ufak ipuçları;
1- Yüksek tavanlı ve geniş pencereleri olan yatak odalarında klasik model perdeler tercih edilmesi uygundur.
2-     Eviniz fazla ışık almıyorsa PVC veya kumaştan yapılmış değişik renk ve desenlerde, evinizin dizaynına uygun dikey perdeler kullanılabilir.
 3-      Tavan ve duvarlarınızda herhangi bir mekanizmayı kullanmak istemiyorsanız metal borular üzerine halkalar veya metal mandallarla ya da kurdele ile kullanabileceğiniz rüstik perdeler sizin için ideal olanlardır.
 4-      Perdelerinizi sabitlemek için renkli perde mıknatısları kullanabilir, kadife veya ipek kurdelelerle perdelerinizi istediğiniz yükseklikte bağlayabilir, ahşap perdelerinizin ambranslarını boyayabilirsiniz ayrıca perde borularını şık bitiş püskülleri ile tamamlayabilir hem oldukça şık bir görünüm hem de perdelerin gereksiz yere duvara taşmasını engelleyebilirsiniz.
 
5-      Farklı kumaşları bir arada kullanıp renkli ve modern dizaynlar oluşturabilirsiniz. Mesela çiçekli ve çizgili kumaşları bir arada kullanabilirsiniz.
6-      Bebek odalarına tozu durduran stor perdeleri kullanarak bebek odasına girecek ışığı kontrol edebilirsiniz. Ayrıca bu tip kumaşlarının kir ve tozun nüfuz etmesini engellemesi ile temizliği kolay
 
7-      Daha modern, daha pratik ve aynı zamanda şık olmasını istiyorsanız ip perdeler en uygun seçimlerdir. Renkli askı boruları ve süslerle görünümü daha da güzelleştirebilirsiniz. Mesela kristal boncuk veya renkli taşlar kullanabilirsiniz.
 
8-      Sade be minimal döşenmiş bir eviniz varsa, eşyalarınızın rengine uygun Japon perdeler kullanmanız en uygun seçimdir.
 
9-      Eğimli veya açılı perdeler için en iyi seçim pencerelere sabitlenen panel perdelerdir.
 
10-  Çalışma odaları için en iyi seçim ahşap jaluzi perdelerdir. Hem işlevselliği, hem ofis ortamı yaratması hem de temizliğinin kolay olması bu perdeleri seçmemizin en önemli nedenleridir.

Perdeler yapıldıkları malzemelere göre gruplandırılabilir.
Perde Çeşitleri
•Stor Perdeler
•Jaluzi Perdeler
•Dikey Perdeler
•Zebra Perdeler
•Ahşap Perdeler
•Ahşap Stor Perdeler
•Katlamalı Perdeler
•Japon Perdeler
•Raylı Sistem Perdeleri - Kumaş ve Tül Perdeler
•Plise Perdeler,
•Sun Screen Perdeler – Blackout Perdeler
•Rustik Perdeler
• Ahşap Jaluzi perdeler
•Kış Bahçesi Perdesi,
•Alüminyum Jaluzi Perdeler
•Duette Perdeler
•Duş Perdeleri
•Sahne Perdeler
•Projeksiyon Perdeleri
•Panel Perdeler.


Perde seçiminde renklerin önemi
Kırmızı Perde Seçimi
Enerjik ve çarpıcı bir renktir ve sevgiyi körükler. Kırmızı ve tonları özellikle bordo ve gülkurusu renklerinde perde seçimleri evinize, özellikle klasik dizayn edilmiş evlerde en önemli tamamlayıcıdır. kırmızı ve tonlarındaki perdelerle evinize nostaljik, etnik bir görünüm vermeniz de mümkündür. Salonlarda daha çok bordo renk kullanılmasını öneririz. Kırmızı ve tonlarını kadife kumaştan hazırlanmış perdelerde seçmeniz evinize istediğiniz canlılığı da katar.


Mavi Perde Seçimi
Mavi renk de sakinleştirici etki yaratan renklerden biridir. Yalnız ortama daha ciddi bir hava katar o yüzden mavi renkte tercih edilecek perdelerin ofisler ve işyerlerinde kullanılmasını tavsiye ederiz. Ama diğer renklerle yeşil ve kahverengi tonlarının birlikte kullanıldığı perdeleri evinizin her odasına kullanabilirsiniz. Denizi simgelediği için banyo perdesi ve duş perdesi olarak bu rengin seçilmesi oldukça iyi bir seçim olur. Kız çocukları için pembenin yarattığı etkinin aynısını mavi de erkek çocukları için yaratır. Erkek çocuklarının yatak odalarının perdelerinde mavi yoğunlukta kullanılması en uygun seçimdir.


Beyaz Perde Seçim
Parlak ve enerji verici bir renk olan beyaz ve tonları evinizin her odasında kullanacağınız perdeler için uygun renktir. Her tonu rahatlıkla kullanılabilir. 2010 yılı perde modellerinde metalik renkler yoğunlukta olduğu için seçeceğiniz beyaz perdenin metalik gümüş renkte perde olmasını öneririz. Beyaz perde ile evinize aydınlık ve mutlu bir hava verebilirsiniz. Beyaz ve tonlarını bir arada kullanmanız mümkündür fakat biz daha çok başka renklerle bir arada kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Evinizdeki mobilyalara uygun olarak karar vereceğiniz tondaki beyaz perde evinizin daha geniş görülmesini sağlarsınız.
Sarı Perde Seçimi
2011 - 2012  perde modellerinde yoğun olarak metalik renkler olduğu için metalik altın sarısı evinize oldukça modern bir görünüm sağlar. Bunun yanında sarı renk canlı bir renk olduğu için sarı ve tonlarındaki perdeler ortama canlılık verir. Ofis ve işyerlerinde kullanılması da uygun bir seçimdir. Ayrıca sarı renkte perdeleri az ışık alan ve kapalı ortamlarda tercih etmek gerekir. Turuncu, yeşil ve kırmızı ile birlikte sıklıkla kullanılır. Ve sarı renkte perdeleri evinizde vurgulamak istediğiniz noktalarda kullanabilirsiniz.
Yeşil Perde Seçimi
Sakinleştirici ve dinlendirici bir etkisi olan yeşil renginin ağırlıkta kullanıldığı perdeler ile evinize huzuru getirebilirsiniz. Yeşilin farklı tonlarını bir arada kullanabileceğiniz gibi mavi ve krem rengi ile uyumlu bir şekilde kullanmanız da mümkündür. Yeşil perdelerin yatak odasında kullanılması ile yaratacağınız dizayn ortama güven verici bir hava katar. Sakinleştirici etkisi de göz önünde bulundurursak uyku problemlerinin azalmasına yardımcı olur.
Turuncu Perde Seçimi
Turuncu canlı bir renktir. Turuncu ve turuncunun tonlarının kullanıldığı perdeler ile evinizde yapacağınız dizayn ortama sıcaklık ve neşe verir. Yeşil ile bir arada kullanılabilir. Turuncu renkteki perdeleri evinizde salon ve oturma odalarında kullanmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca çocuk ve genç odalarının perdelerinde rahatlıkla kullanılabilir. Çocuğun sosyal gelişimini olumlu etkiler.


Pembe Perde Seçimi
Zarif ve çekici bir renk olan pembenin yoğunlukta kullanıldığı perdeler ile evinize daha romantik bir ortam verebilirsiniz. Pembe renkte perdeleri daha çok kız çocukların yatak odalarında kullanılmasını tavsiye ederiz. Pembe renk çocuklarda yaratıcılığı geliştirir.


Kahverengi Perde Seçimi
Kahverengi toprak rengi olduğu için bereket simgesi olarak kabul edilir. En koyusundan, bej gibi en açık tonlarına kadar kahverengiyi evinizdeki perdelerde kullanıp evinize daha modern ve sofistike bir görünüm verebilirsiniz. En açık tonu ile en koyu rengini ve bütün tonlarını bir arada kullanabileceğiniz gibi, turuncu ve yeşille birlikte kullanabilmeniz de mümkündür. Evlerdeki modern dizaynları en iyi kahverengi perdeler ile tamamlayabilirsiniz. Kahverengi renk dilinde dürüstlüğün ve dostluğun simgesidir. Kahverengi perdelerinizi salonda kullanmanız en isabetli seçim olur.


Perde Seçiminde Faydalı İpuçları
Perde seçiminde ipuçları 1 :
Evinize etnik bir hava katmak isterseniz kabartma desenleri daha çok ön plana çıkaran renkleri ve kumaşları seçmelisiniz. Etnik desenli parlak ve ipek kadifeler, çift katlı tafta ile mürdüm, fuşya, kırmızı, mor, pembe ve türkuaz renkleri en uygun seçimler olur. Bu kumaşlardaki etnik desenler evinize bambaşka hava katarlar. Bu perdelerle birlikte bu renklere uyumlu tüller kullanmak yerindedir.  İpek ve polyester organze tüller istenilen etnik görüntü için en uygun seçimdir. Evinizin dizaynında kullandığınız renklerde seçim yapmanızı öneririz. Ayrıca daha sade bir seçim olarak keten ve keten tül de kullanılabilir.
Perde seçiminde ipuçları 2 :
Jaluzi ( şerit perde ) seçerken o kadar seçenek arasında herkes zorlanır. Özellikle alüminyum jaluzi mi ahşap jaluzi mi daha uygundur diye düşünülür çoğu kez.
Kontrolünün daha pratik olması sebebiyle ofis ve işyerlerinde alüminyum jaluzi kullanılmasını öneririz. Temizliğinin daha kolay yapılması ve daha ince bantlara sahip olmasından dolayı toplandığında az yer kaplaması tercih edilmesinin en önemli sebepleridir. Ayrıca birçok farklı renk seçeneği sunması ile evlerde de tercih edilebilir.
Ahşap jaluziler ise mobilya ve yer döşemesi ile daha çok uyum sağlar. Eve sıcak bir görünüm verir. Işık geçirgenliği çok az olduğu için güneş ışınlarının girmesini engeller. Ayrıca ahşap ısı yalıtımı sağladığından alüminyum jaluzilere göre içeriyi kışın daha ılık yazın ise daha serin tutar. Ahşap jaluzilerin bantları daha kalın olduğundan toplanmış hacmi fazladır ve alüminyum jaluziye göre daha ağırdır.


Perde seçiminde ipuçları 3 :
Evinizde nostaljik bir görünüm sağlamak istiyorsanız o halde size önereceğimiz kumaş kadifedir. Kumaşın yumuşaklığını vurgulamak için perdenizi kenarda toplamak için kurdele kullanabilirsiniz. Kadife perdenin daha dökümlü ve etkileyici görünmesini sağlamak içinde korniş sistemi kullanmalısınız. Dikkati perdeye çekip kornişi gizlemek içinse ince ve düz krom korniş en uygun seçim olacaktır.
Perde seçiminde ipuçları 4 :
Farklı kumaş, desen ve renklerle çok değişik ve kendinize özgü, sizi yansıtan bir tarz yaratabilirsiniz. Saten ve organza, koton ve keten gibi kumaşları birlikte uyumlu hale getirmeniz mümkündür. Düz kumaşlarla desenli perde kullanmak da diğer bir yoldur. Burada tamamen hayal gücünüze güvenin. Perdenin yarısı desenli yarısı düz ya da üçte ikisi düz kalanı desenli ya da tam tersi gibi kombinasyonlarla evinize hareket kazandırabilirsiniz. Bu uygulamada renklerin birbirine uyumlu olmasına dikkat etmek gerekir. Aynı rengin farklı tonlarını kullanmak en uygunudur. Ayrıca drape ve kurdeleler ile bu uygulamada perdenizin daha şık görünmesini sağlamak elinizde.


Perde seçiminde ipuçları 5 :
Rustik perde kullanmayı seviyorsanız bir de perdeyi taşıyıcıya halka yerine büzgü ile asmayı deneyin. Yalnız bu tasarım için kullanacağınız kumaş biraz daha uzun olmalı. Kullanacağınız boru için eskitilmiş metal görüntüsü verilmiş borular kullanabileceğiniz gibi, ahşap bir taşıyıcı da kullanabilirsiniz.
Perde kumaşınız düz renk ise ve seçtiğiniz rengin tonu açık ise size parlak ve işlemeli braçol ve renso kullanmanızı öneririz. Bu perdenizi hem şık hem zarif hem de dikkat çekici kılar. boru bitişlerinde de aynı işlemelere sahip topuz kullanırsanız oldukça şık görünür.Daha sade ve ince bir görüntü içinse ahşap renso ve braçol öneririz.
Perde seçiminde ipuçları 6 :
Işıktan maksimum düzeyde yararlanmak ve istenildiği anda minimum ışık geçirgenliği istiyorsanız size stor perde ile kumaş perdeyi birlikte kullanmanızı öneririz. Burada dikkat edilecek husus stor perde ve kumaş perdenizin birbirine uyumlu renklerde ve desenlerde olması. Ama tabi ki burda da farklı tarzlar yaratmak mümkündür. Aynı desende fakat desen büyüklükleri farklı. Aynı desende fakat fon rengi ile desen renkleri birbiriniz zıttı, storda iri desenli kumaşta düz, kumaşta desenli storda düz renk kullanılabilir.
Perde Evinizin Makyajıdır


Perde kullanımında önemli olan, pencereyi başrole taşımaktır. Bir odanın stilini en iyi yansıtan dekorasyon öğelerinden biri de perdedir.
Göz önünde bulundurulması gereken detaylar arasında, pencere önündeki radyatörler vardır. Camın, odanın içindeki duruşunu dikkatli gözleyerek seçim yapmak gerekir.
Perde ve güneşliği birlikte kullanmanın bir takım detayları vardır. Bu konuda mükemmel uyumu yakalayabilirsiniz. Ancak yanlış seçimler, odanızın tüm güzelliğini bozacaktır.
Geleneksel country evlerde, antika mobilyalar ve yüksek pencereler, muhteşem bir sonuç sağlayabilir. Avusturya tarzı güneşlikler son yıllarda pek gözde değil. Ancak bazı evler için, en uygun çözüm olabiliyor.
Kararınızı vermeden önce, perdelerinizin fonksiyonunu iyi belirlemelisiniz. Çok ağır perdeler istemiyorsanız, ince bir güneşlikle yetinebilirsiniz. Yatak odanızda dilerseniz daha koyu ve kalın bir güneşlik seçebilirsiniz.
Eskiden kalma Amerikan bezinden kumaşları güneşlik olarak kullanabilirsiniz. Eski moda olsalar da, işinizi görürler. Güneş ışınlarından odanızı koruyacaklardır.
Perdelerinizi pahalı bir kumaştan seçerseniz, onu korumak için, stor gölgelik kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Kumaşın güneşten solmasını böylece engellersiniz.
Pencere çözümleri, pencerelerin oranlarını en iyi şekilde ortaya çıkarır. Pervazın tepesiyle korniş arasındaki duvar alanı azsa, araya güneşlik kullanmalısınız. Daha iyi bir görünüm yakalarsınız. Bu sayede hem pencereniz uzun görünür, hem gün ışığından en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar.
Dar pencereleri daha geniş göstermek için, pervazın dış tarafına hem güneşlik, hem perde asabilirsiniz. Dik duvarlara çok yakın olan pencerelerde, iyi denge kurabilmek için perde başarılı sonuç verecektir. Güneşlikler, kötü manzaraları kapatmak için en ideal çözümlerdir. Tuğla bir duvara bakan pencereniz varsa, pencere camınızı buzlu cama çevirerek, gün ışığından faydalanabilir ve görüntüden kurtulursunuz.
Stor güneşlikler, desenli kumaşları kullanmanıza olanak tanırlar. Modern uygulamalar için son derece idealdir.


Odalarınıza Göre Perde Dekorasyonu
Çocuk Odası ve Genç Odası Perdeleri
Çocuk odalarının aydınlık, sevimli ama sade döşenmesi gerekir ve perde seçimi de buna uygun olur. Perde seçiminde renklerin öneminden bahsettiğimiz yazıda kızlar için pembe, erkekler için mavi tercih edilmesinin uygun olduğunu belirtmiştik. Bu renklerin çocuklar üzerinde yararlı etkileri vardır, yaratıcılıklarını geliştirir ve daha huzurlu uyumalarını sağlar. Bunun dışında tül seçiminde erkek çocuklar için çizgi film karakterleri, kızlar için çiçek desenli veya gene çizgi film karakterleri baskılı tercih edilebilir.
Gençler modern ve çağımızın en son perde modellerini isterler, onları memnun edecek binlerce perde modeli mevcuttur. Pastel tonlarda ya da metal bir renk jaluzi, kıpır kıpır desenler, renkler genç odalarına hayat katacaktır. Kolay kullanılır, pratik perdeler gençler için daha doğru olacaktır. Soft ve açık renklerde gündüzleri aydınlık, geceleri korunaklı perdeler gençlerin sevecekleri perde modelleridir.

Mutfak Perdeleri
Gün boyu ısı ve yemek kokusu yüzünden, mutfaklar evde en fazla ışık ve hava alması gereken mekandır. Yine aynı nedenlerle mutfak perdeleri en sık aralıklarla temizlenmesi gereken perdelerdir. O yüzden mutfaklarda temizlenmesi kolay, yıkanabilir perdeler tercih edilmesi gerekir. Yıkanabilir kumaşlardan yapılmış perdeler ve korniş ya da raylı sisteme daha çok rağbet edilir. Bunun yanı sıra gene temizliği kolay olan ahşap veya alüminyum jaluzilerde rahatlıkla kullanılabilir. Mutfaklarda içerinin daha aydınlık ve ferah görülmesini sağlamak için açık renk kumaş perdeler tercih edilmelidir. Ayrıca mutfak kapısı balkona açılıyorsa, kapıya ve pencere briz perde kullanılabilir.
Yatak Odası Perdeleri
Mobilyalara uygun perde dizaynı yapmak gerekir. Klasik yatak odalarında ipek ve kadife perde uygundur ve yere kadar uzanan bu perdeler yatak odasına romantik bir hava verir. Modern döşenmiş yatak odalarında ise iri desenli ve geometrik şekil baskılı perdeler uygun olur. Saten, tafta ve santuk en iyi kumaş seçimi olacaktır.
          

Salon ve Oturma Odası Perdeleri
Bu tür pencerelerin olduğu odalarda yere kadar uzanan perdeler kullanmak gerekir. Balon perde modeli bu tür pencereler için uygundur.  Mobilyalara uygun seçimler yapılırsa klasik döşenmiş odalarda kadife, sonil ve tafta, modern döşenmiş odalarda kendinden desenli kumaşlar kullanılabilir.  Ayrıca 2010 perde modellerine uygun olarak metalik altın sarısı, gümüş rengi, metalik yeşil, bordo tül perdeler kullanılabilir.


Perdelerin bakımı nasıl yapılmalı?
-Tül perdeler normalde yılda 4 kez yıkanmalıdır. Ancak sigara içiliyor, soba yanıyor ve kaloriferlere yakınsa bu yıkama 5 ya da 6’ya çıkarılabilir.
-Buruşmanın önlenmesi için camdan alınır alınmaz bekletilmeden yıkanması gerekir.
- Yıkanan tüller üst üste bekletilmemeli, hemen asılıp kurutulmalı, yedeği yoksa ütülenip asılmalı. Bol suda yıkanıp, durulanmalıdır.
Tüllerin yıkanacağı su 30 dereceden fazla soğuk olmamalıdır.
- Küvette yıkanan tüllerin suyu değişeceği zaman buruşmamaları için banyoya enine konarak bir sopanın üzerine uzunlamasına asılmalıdır.
-Tüller elde yıkanacaksa çamaşır makinesine konulan deterjandan biraz daha fazlası kullanılmalıdır. Yıkanan tüller silkelenmeli, dikiş yerlerinden normal şekilde hafifçe düzeltilerek asılmalıdır.
-Kalın perdeler ile ince olmayan tüllerin bazıları ara sıra elektrikli süpürgeyle temizlenmelidir.
- Tüller çok kirli ise, yıkanmadan önce bir iki saat ılık suda tutulmalıdır.
- Tüllerin üzerinde leke oluşmuşsa önceden macun hale getirilen deterjan bu lekelerin üzerine sürülüp 1 saat bekletilip sonra yıkanmalıdır.
- Pahalı, çabuk sökülebilir, değerli tüller kullanılıyorsa büyük bir yastık kılıfı içinde yıkamak gerekir. (Makinenin en ağır ayarında)
-Eğer tüller bilinenden fazla kirli ve solmuşsa bir su yıkadıktan sonra deterjanlı suya 1 su bardağı amonyak koyup 2 saat bekletilmeli ve bir yıkamadan sonra birkaç kez durulanıp, güneşe tutulmalıdır.
-İri delikli naylon ve renkli tüllerin şekil ve motiflerinin bozulmaması için son kez yıkama suyuna 1 çay bardağı demli çay suyu karıştırıp durulanmalıdır.


KULLANMA TALİMATI
-En fazla 30 C’de hassas yıkama.
-Ağartma yapmaz. Ketenli ürünlerde SABUN TOZU
-Ilık ütüleme yapılabilir. Kreşli ürünlerde ütüleme yapılmaz.
-Kuru temizleme önerilir. Trikloretilen ve Perkloretilen hariç tüm solventler kullanılabilir.
-Tanburlu kurutucuda kurutulmaz.
-Çamaşır torbasında ruletler dışında kalacak şekilde yıkanmalıdır.
-İpekli ürünlerde kuru temizleme yapılmalıdır.
-Keten, viskon ve pamuk içeren ürünlerde yıkandıktan sonra%0,30-1 arasında çekme yapabilir.
-Çamaşır, kalitesi % 50 oranında doldurularak yıkama yapılmalıdır.
-Fonluk tarzı koyu ürünler kendi renkleriyle yıkanmalıdır.


İyi Günlerde Kullanınız…