"1.Balıkesir Kitap Günleri" kentte heyecan yarattı!

Ümran Öztürk - Her mevsimde ayrı bir güzellik sunan Balıkesir endemik bitkilerin bulunduğu Milli Parkları ile de turizme katkı sağlamaktadır.

"1.Balıkesir Kitap Günleri" kentte heyecan yarattı!

Balıkesir doğasıyla, deniziyle, tarihi kültürel mirası ve dinamikleri ile yer altı sıcak suları termalleri, şelaleleri, el sanatları, zeytinciliği, dağcılık ve deniz sporları gibi turizmin gelişmesine katkı sağlayacak zenginlikleri ve her yıl artan nüfusuyla birçok ili geride bırakarak öne çıkan kentler arasında yerini almış durumda. 

Her mevsimde ayrı bir güzellik sunan Balıkesir endemik bitkilerin bulunduğu Milli Parkları ile de turizme katkı sağlamaktadır. Ayrıca yılın 12 ayı turizmden pay alması için dünya çapında tanınan, adından söz ettiren bir cazibe merkezi haline getirilmesine, bir Turizm Kenti olarak markalaşmasına çalışılmaktadır. 

Tüm bu güzelliklerin yanında eğitimi de merkeze alan Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı Balıkesir'de eğitimin kalitesini daha üst noktalara taşıyabilmek için Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) projesini uygulamaya koydu. Bu projeyle temel hedefin, Balıkesir'deki eğitimin daha üst noktalara taşınmasını ve başarının ulusal düzeyde önemli bir aşamaya gelmesini sağlamaktır.

Sadece okumaya yönelik bir proje olmayan BENGİ projesi; nitelikli,  uzun soluklu, sürekliliği olan bir eğitimi içinde barındırıyor.

BENGİ projesi ile tüm halkın bu projenin içinde yer alması amaçlanmıştır. Yabancı dil öğretiminden,  kültürel faaliyetlere, sosyal faaliyetlerden, sportif faaliyetlere, hatta akademik ilerlemeyi temel alan bu proje okullarda yaptığı kitap okuma saatlerine ilk kez  20-30 Nisan 2017 tarihleri arasında Susurluk’ta düzenlenen  “Susurluk Kitap Günleri” ni katarak daha geniş halk kitlesine yaymıştır.

Bengi projesi kapsamında 100 yazar 100 yayınevi sloganıyla kitap günlerini  bu yıldan itibaren Balıkesir Merkeze de alan proje, 25 Nisanda başlayacak ve 12 gün süreyle   yazar  ve okuru buluşturacaktır. 


İlki bu yıl 25 Nisan 6 Mayıs 2018 tarihlerinde yapılacak olan “Balıkesir Kitap Günleri“ ne imza, söyleşileri ile 100 yazar 100 yayınevi katılacaktır. 

Elma Grup organizasyonu ve Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi katkıları ile gerçekleştirilecek olan Balıkesir Kitap Günleri 25 Nisan-6 Mayıs 2018 tarihleri arasında Kurtdereli Spor Salonu Karşısında Atatürk Açık Otoparkı, kitap fuarı alanı olarak düzenlenmiştir.

Elma Grup Kurucus Nuri Dörtköşe’ den aldığımız bilgiye göre ; “Kentte heyecan yaratan Balıkesir Kitap Günlerinin resmi açılışını 26 Nisan 2018 Perşembe günü saat 14.00 ‘de Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu yapacaklardır. İlki yapılacak olan Balıkesir Kitap Günlerine; Daire Amirlerinin yanı sıra, Okulların, STK lar ile ilçelerden gelecek kalabalık halk kitlelerinin katılımını bekleniyoruz” dedi.

Ayrıca Elma Grup Kurucus Nuri Dörtköşe Soma’da 18-27 Nisan 2018 tarihleri arasında Manisa Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkanlığının katkılarıyla yapılan ve hala devam eden “Soma Kitap Günleri” nde Soma’ nın;  50 YAZAR 50 KİTAPEVİ ‘ ni ağırladığını ifade etti. 

Elma Grup organizasyonuyla gerçekleştirilen Kitap Günleri yaz ayları boyunca da sahil kentlerinde devam ederek yazar ve okurları bir araya getirecek.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2018, 23:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568