Geleceğin fuarı bugün açıldı

Ayşenur Zindan/İZMİR-Üretim anlayışını dönüştürecek yenilikçi çözümlerin tanıtıldığı FIT ’18- Geleceğin Endüstriyel Teknolojileri Fuarı, bugün (22 Şubat Perşembe) İzmir’de başladı.

Geleceğin fuarı bugün açıldı

25 Şubat’a kadar devam edecek fuarda, otomasyondan elektrik-elektronik ve enerjiye, hidrolikten bina otomasyonu ve metal işlemeye kadar pek çok alanda en ileri teknolojiler ile üretilen çözümler sergileniyor.

Yerli ve yabancı 152 firmanın katılımıyla gerçekleştirilen FIT’18, Türkiye’nin Endüstri 4.0 yolculuğunda yeni bir dönem başlatıyor.

Fuarda, Türkiye’nin en yetkin endüstriyel teknoloji firmaları ve inovatif yaklaşımlarıyla yeni bir dönemin kapısını aralayan startup’lar yer alıyor. 

Fuarın yalnızca içeriği değil organizasyon biçimi de teknolojik
FIT’18 Geleceğin Endüstriyel Teknolojileri Fuarı’nı düzenleyen ve sektöre yeni bir vizyon getiren Bileşim Fuarcılık’ın Genel Müdürü Melis Üstün, Fuar’da yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Fuar şehri İzmir’e yakıştığını düşündüğümüz ciddiyette bir endüstriyel teknolojiler fuarını ülkemize kazandırmanın gururu içerisindeyiz. Bileşim Yayıncılık ve Fuarcılık olarak bizler, gerek yayınlarımız gerek fuarlarımızla Türkiye’de içinde bulunduğumuz sektörde yenlikçi yaklaşımlarımızla daima öncü bir rol üstlendik. FIT fuarında daha önce Türkiye’de ve hatta belki dünyada hiç yapılmayan bir sistem başlatıyoruz. Katılımcılarımız ile ziyaretçilerimizi fuardan önce eşleştiriyor, randevu sistemi geliştiriyoruz. Bunu yaparken de teknolojinin gücünden faydalanıyoruz. Yani yalnızca fuarımızın içeriği değil organizasyon biçimi de çağın ruhuyla ve teknolojiyle uyumlu. İnanyoruz ki bu sistemin önemi, önümüzdeki yıllarda daha da iyi anlaşılacak ve yaygınlaşacaktır. FIT Fuarı’nın yolculuğunu İzmir’de başlatmaktan elbette mutluluk duyuyoruz. Aynı zamanda da bu fuarı bir şehir veya bölgeyle sınırlı bir fuar olarak görmüyoruz, FIT Fuar Türkiye’nin bir fuarıdır. Bizim hedefimiz, çok yakın gelecekte bu fuara uluslararası boyut kazandırmak.” 


Geleceğin Endüstriyel Teknolojileri Fuarı, 10 bin metrekare alan üzerinde , 6090 metrekare net stant alanı ile gerçekleştiriliyor.

Geleceğin endüstriyel teknolojilerini tasarlayan, üreten ve teknolojinin dönüştürücü gücünü ürünleri vasıtasıyla gösteren fuar katılımcısı firmalar, FIT’18’de, endüstri 4.0’ın değerini rakiplerinden önce fark ederek yeni teknolojileri işlerine uygulayan ziyaretçilerle buluşuyor. 


Ufuk Tarhan’dan endüstri dünyasına tavsiyeler
Saygın ekonomist ve fütürist Ufuk Tarhan,  Fuar kapsamında “Geleceğin Endüstrisi/Endüstrinin Geleceği” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Tarhan, konuşmasında şunları söyledi:

 “İş dünyasında türbülans çok yüksek, ev ödevi çok fazla. Tam bir dönüşüm çağından geçiliyor. Özellikle iş insanlarının, karar vericilerin sürdürülebilir bir ilerleyiş, gelişme, büyüme trendine girebilmesi için T İnsanlaşması (Teknoloji ile bütünleşmiş, Tasarımcı, Tedarikçi/Takım Oyuncusu) gerekiyor. Kısacası hem bugünü kurtarmalı hem de geleceğe hazırlanmalı, yani hibridleşmeliyiz. 

Yakın geleceğin iş yapış biçimi dairesel, akışkan, esnek proje gruplarının baskın olduğu çok dallı, çok amaçlı organizasyonlarla şekillenecek. Artık “iş” dediğimiz meselenin herhangi bir renge, kalıba, forma vb. sığabileceğini düşünemiyorum. O yüzden hangi iş, alan, model olursa olsun, her şeyin “çevre, sağlık, eğitim ve teknoloji” entegrasyonunu sürdürülebilir biçimde yarar sağlaması gerekiyor. Yeni dünyaya hizmet edecek yeni nesil insanların, hem kendisine hem de çevresine (doğa & akıllı sistemler dahil) duyarlı, saygılı, teknolojiye çok ama çok hakim, çalışkan, disiplinli, fütürist bakış açısına sahip olması yeterli. Bu belirleyicilere sahip kişiler kaçınılmaz olarak 3Y’li, yani; yetenekli, yetkin ve yetkili olacak.”

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2018, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568