İstanbul'da Doğal ve organik ürünler Fuarı

8. Doğal, Organik ve Sağlıklı Ürünler Fuarı (Exponatura), yurt içi ve yurt dışından 200 firmanın katılımıyla İstanbul Fuar Merkezi'nde başladı.

İstanbul'da Doğal ve organik ürünler Fuarı

Tureks Uluslararası Fuarcılık tarafından düzenlenen fuarda, bal, zeytinyağı, kozmetik malzemeleri, tuz, süt ürünleri, baharat gibi gıdalardan bebekler için doğal cilt bakım kremlerine kadar çeşitli doğal ve organik ürünler yer alıyor.

Doğal, organik ve sağlıklı ürünler alanında sektörünün en büyük ihtisas fuarı olan Exponatura, Avrupa Birliği ve Ortadoğu başta olmak üzere birçok ülkeden sektör profesyonelleri, iş adamları, perakende, toptancı, distribütör ve temsilciliklerini “Doğal, Organik ve Sağlıklı Ürünler Fuarı”nda bir araya getiriyor. 

Tarhana ve Ormangülü Balı büyük ilgi gördü
Fuarda yer alan doğal ve organik ürünler arasından en çok ilgiyi Uşak ve Kütahya yörelerinden gelen tarhana ve kilosu 350 TL olan ormangülü balı gördü. Halk arasında içerisinde birçok besin yer aldığı için kış aylarında sıklıkla tüketilen tarhananın bebekler için üretileni de özellikle annelerin gözdesi oldu. Soğuk algınlığı, üst solunum yolları rahatsızlıkları ve depresyon gibi sağlık sorunlarını etkili bir şekilde tedavi eden orman gülü balı, “Bal Yılı” konsepti ile açılan fuarın en çok dikkati çeken ürünlerinden biri oldu.

“Doğal ve Organik Ürünlere İlgiyi Artırmayı Amaçlıyoruz”
Tureks Uluslararası Fuarcılık Genel Müdürü Nergis Aslan 200’den fazla katılımcı firmanın olduğu Exponatura’16 hakkında açıklamalarda bulundu. Aslan, “Türkiye yıllık 500 milyon dolar civarında üretim yapan bir doğal ürünler cenneti olduğunu fakat bu ürünlerin sadece yüzde 15'inin iç piyasada kaldığını belirterek, fuarın amaçlarından birinin yurt dışına giden bu ürünlerin yurt içinde kalmasını sağlamak olduğunu ifade etti.


Aslan sözlerini şöyle sürdürdü; “Türkiye'de doğal ve organik ürünlere ilginin her geçen gün arttığına değinerek, "Halkta artık doğal yaşam ve doğal beslenme arayışları yaygın. Biz de her yıl bu fuarı düzenleyerek konuyla ilgili firmaları bir araya getiriyoruz. Ziyaretçiler de gelip hem firmalardan bilgi alıyor, hem de ürünleri tanıma ve alışveriş imkânı bulabiliyor."
Fuarda tanıtılan tüm ürünlerin Sağlık Bakanlığı onaylı ve sertifikalı olduğunu vurgulayan Aslan, yurdun herhangi bir köşesinde doğal ve organik üretim yapan firma veya kişilerin kendilerine başvurmaları durumunda, fuara katılmaları ve tanıtım yapabilmeleri için gerekli her türlü yardımda bulunduklarını kaydetti.


Ali Aksoy


 

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2016, 21:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568