60 Yıldır yazı yazmak!

Nejat TAŞKIN / İstanbul

60 Yıldır yazı yazmak!

                                                           
Tam 60 yıldır, bu gazeteye ve bazı mahalli gazete ve dergilerle basın organlarına hemen hemen her gün yazı yazıyorum. Bu yazılarda sevgiyi esas alıyor ve sevgi ile birlikte insan dayanışmasının en güzel örneklerini sergilemeye çalışıyorum. Ama artık gözlerimde oluşan bir sarı nokta hastalığı sebebiyle göz doktorlarımın titizlikle takip etmeleri sonucu, gözlerimin zayıfladığını berttiler ve düzenli yazı yazmamın zorluğunu belirterek, beni biraz okumadan ve yazmadan uzak durmam gerektiğini ifade ettiler. Halbuki benim en büyük gıdam olan okuma ve yazma artık sona mı, erecekti. Bu konuda zorlanmama rağmen, henüz karar vermiş değilim.Ama tüm bütün bunlara rağmen 1993 yılında çıkardığım " KIRK YIL İÇİNDE KİLİS "adlı kitabımın son yirmi yılını yine bir kitap dizisi içinde noktalamak istiyorum ve adını şöyle koyalım diyorum:

60 Yıl içinde Kilis ve diğerleri...

İşte bu kitabıma bir sponsor bulduğumda yahut sayın Barutçu ile birlikte yola çıkıp bastırdığımızda gelirini Kilis Vakfına bağışlamak üzere bu kitabı bastıralım diye düşünüyorum.

Yıllar içinde Kilis kalkınmasına verdiğim yazılarımda ki büyük gelişmenin bu gün güzel neticelerini gördükçe, bilseniz ne kadar mutluyum ve sevinçliyim. Çünkü yıllar önce tek bir ortaokulu bulunan Kilis’te bu gün onlarca lise seviyesinde okul ve bir Mehmet Zelzele Fen Lisesi bunların dışında YEDİ ARALIK ÜNİVERSİTESİ gibi dev bir tesis. Sayın Kilis Vakfı Başkanı Yaşar Aktürk ve arkadaşlarının girişimiyle kurulan bu üniversitede bu gün altı bin öğrencinin bulunması ve Kilis ilinde eğitim düzeyinin yüzde doksan dokuz olması bu büyük bir ilerlemenin işareti değimlidir.
    
Yıllar önce, bir Genç Kilis gazetesi ve sayın Nuri Günal Ağabeyin Pedallı makinesinde cımbızlarla dizilen harflerle basılıp dağıtılan tek yaprak bir gazete. O günler sayın Barutçu Ortaokulda sayın Mustafa Çerçi ile birlikte Adliye muhabirliği peşinde koşutyorlar.

 Biz gurbette yaşam savaşı verirken içimizde ki duygu hep Kilis aşkı ile yoğrulmuş, hiçbir karşılık beklemeden bu günlere taşınmanın büyük bir sevgi odağı oluşmuştur.

İlk yazımı 1951 yılında Ankara Söğüt Özü kır mevkiinde toplanan Kilis’ li hemşerilerimin bir kır sefası gününü yazarak, Genç Kilis gazetesine göndermiş ve o günden bu yana çeşitli mahalli gazeteler dergiler ve basın organlarında yazı yazmak suretiyle bu sevgi yumağını sizlerin arasına taşımışımdır. İşte bu gün nokta koymak üzere iken bir kitap bastırmak istiyor ve sizin sevgilerinizle birleşerek, bu kitabın sponsorluğunu üstlendiğinizde Kilis Vakfına hibe ederek hayatımın en güzel noktasını yazı alanına koymak istiyorum.

Sevgi ve duygusallık benim için çok önemlidir. Son otuz yılımı Sayın Necati Çakır ve Sayın Yaşar Aktürk yönetiminde ki Kilis Vakfında geçirdim. Çocukluğumu yaşayamadığım için, bu gün bulunduğum öğrenci yurdunda gençlik günlerimin güzelliklerini yaşayarak hayatımı idame ettirirken, yine fırsat buldukça yazacak ve gözlerim el verdiğinde okumak ihtiyacımı gidereceğim.
      
60 yıl bu dile kolay.
    
Bir deneyin bakalım. 60 yıl değil, altı gün veya altı ay üst üste yazdığınızda neler oluyor bir deneyinde görüşelim. Hem de politik mülahazalar içinde suya sabuna dokunmadan yazmak işte bu görev anlayışı içinde geçen 60 yıl…
   
Ankara’da aradan yıllar geçerken, sayın Sabit Erentürk’ ün Kilis Kültür Derneği Başkanlığı ve Öğrenci temsilcisi günleri de hatıralarım içinde yer almış ve ben bu güzel insanı da o yıllar içinde bir kaç kelime ve yazımla yazmıştım. Hatıralar belkide o gençlik günlerini ve yazılarını…
      
İşte karşınızda bir 60 yıl ve NEJAT TAŞKIN. Değerlendirilmesi size kalmış. Çünkü o gün doğanlar bu gün 60 yaşında…

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2012, 07:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568