Anamur'da Hüner Coşkuner konserindeyiz

Yollar Alanya’ya , Anamur’a yollar

Anamur'da Hüner Coşkuner konserindeyiz

Kıvrım kıvrım yollar. 

Yollar Alanya’ya , Anamur’a yollar

Otobüsün penceresinden göreliklerimle düşsel yolcuğu birleştiriyorum.

Şimdiki zamandan 25 Mayıs’a göç var  belleklerimde..

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte kazanlar hazırlandı ve yöresel yemekler için usta aşçılar geldi…

Anadolu’da düğün evlerinin önüne kurulan yemek ocakları gibi burada da kazmalar evin önünde ateşlerle buluşuyor…
 
Kocaman kocaman kazanlarda yemekler pişerken; tören alanına giden misafirler bakış gönderiyorlar kazanlara.

Çam ormanlarının kokularına karışıyor yemek kokuları…

24 Mayıs 2017 Tarihinde “Anamur Belediyesi Anamur Huzur evi Yaptırma ve Yaşatma Vakfı Ortaklığı ile yaptırılacak Huzurevi'nin “temel atma töreninden sonra Anamur sevdalısı Osmaniye KURŞUN törendeki misafirleri tören alanına çok olan çok katlı evinin terasında davet ediyordu…

Kazmalarda yemekler misafirleri bekler bir birleri ile yarışarak.

Kapıda Osmaniye KURŞUN buyur ediyor misafirlere Anadolu’nun Yörük efesi gibi.

Osmaniye KURŞUN Yörük Ana.

Kaşıklar tabaklarla buluyor peş peşe mideler de bir bayram ki sormayın!

Anamur Huzur evi Yaptırma ve Yaşatma Vakfı Ortaklığı ile yaptırılacak Huzurevi’nin bu günler gelişine kadar uğraş verenlere teşekkürle edilerek ve geçmişlerine Fatihalar okunarak çaylar – kahveler yudumlanma nöbetinde.

Gece geç saatlere kadar sohbetler peş peşe tıpkı kış geçerleri odun sobası – veya tandır etrafındaki söyleşi cümbüşü gibi…

Ne güzel ne güzel

Anadolu’mun geçmişi de günü de ne güzel.

İşte güzelliklere bir yenisi daha ekleniyor Anamur’a bu gelişimde AYGAZ ve PÜRSU Anamur Bayi Neslihan IŞIK Hanımefendinin sponsorluğunda güneş birkaç mızrak boyuna vardığında Yakamoz Yakut yine Anamur’da

10 Haziran 2017 

ANAMUR
Anamur Belediyesinin Ramazan Etkinlikleri kapsamında gençleştirdi konserler dizinde Ülkemizin sevilen seslerinden Hüner COŞKUNER konserini takip etmek ve bunu Dünya ile paylaşmanın zevkini yaşamak için Değerli iş kadını Neslihan IŞIK davetlisi olarak Anamur’dayım.
 
Anamur adını; ANEMURİUM antik kentinden almıştır. Latince olan ANEMURİUM kelimesini açıklarsak, Anem: Burun, Ourium: Rüzgâr anlamına gelir ve yaz sıcağında bile rüzgârın hiç kesilmediği bu kente “Rüzgârlı Burun” denilir.
 
Roma İmparatoru Calicula tarafından tüm Kilikya kıyıları Komegene kralı Antiochos'a (M.S. 38-72, bazı kaynaklarda M.S. 37-41) verilmiştir. Kral Antiochos kenti idaresinde tutmuştur. (Bu prensliğin sınırları Ayaş'tan Konya'ya kadar uzanır).Milattan sonra 1. yüzyılda kentin çevresine korunma amaçlı kalenin ilk surlarının bu dönemde yapıldığı ortaya çıkmıştır. Kral Titus'tan Valerius'a kadar süren döneme ait sikkeler antik kentte yapılan kazılar sonucunda ortaya konulmuştur.
 
Roma İmparatorluğunun iki imparatorluk halinde ikiye bölünmesiyle Anamur ve yöresi Bizans İmparatorluğuna geçti. (M.S. 395)
 
ANEMURİUM antik şehri zamana meydan okuyan, hala ayakta duran kalıntıları ile Anadolu’muzun güneyindeki en uç noktası olan Anamur burnunda Kargagedik dağının doğuya bakan yamaçlarında, sanki yaşayan bir yerleşim merkeziymişçesine yer alır. Yapılan kazılarda bir takım sikke ve eşyalara ulaşılmış olmasına karşı, bu şehrin ne zaman kurulduğu ile ilgili net bir bilgiye ulaşılamamıştır. ANEMURİUM kent adı o devire ait bir liman listesinde geçtiği için şehrin Milattan önce 4. Yüzyılda var olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

ANEMURİUM Milattan Sonra 260'da Sasaniler tarafından ele geçirilmiş, 4. ve 5. yüzyıllarda Toroslardan ve Akdenizden gelen korsanların saldırıları sonucu kent sık sık tahribata uğramıştır.
  
650 yılında Arap akınlarına uğrayan kent bu tarihten sonra terk edilir. İslam ordusu ise ilk defa kente halife Hz. Ömer zamanında gelmiş ve kentin fethini gerçekleştirmiştir. Bizans döneminde Anadolu’ya yönelen Arap akınları Abbasi halifelerinden Mansur zamanında başladı. (M.S. 8. y.y.) Bu tarihten sonra Anadolunun güneyindeki birçok yöre gibi Anamur da Arap devletleri ve Bizans imparatorluğu arasında bir kaç kez el değiştirdi.
  
Türkler ise kente 11. ve 12. asırlarda gelmiştir. 12. yüzyılda kent Türk egemenliğine geçmiştir.

Anamur'a gelen ilk Türk boylarının Orta Asya üzerinden İç Anadolu Bölgesi'ne, daha sonra da Gülnar ilçesi üzerinden Anamur'a geldikleri araştırmalarla ortaya çıkmıştır. Gelinen yollar ve yerleşim alanlarının adı Taşeli bölgesidir.

Taşeli yaylaları(Bölgesi) Mut, Silifke, Anamur ve Ermenek arasında bütün Akdeniz sahil şeridini, kuşbakışı bir şekilde yukardan seyreder ve Toroslar üzerinde boylu boyunca uzanır. Taşeli bölgesinin doğusu Silifke, kuzeyi Mut, batısı Ermenek, Güney ucu ise Anamur ilçeleri ile çevrilmiştir. Bu dörtgenin içerisinde Taşeli yaylaları yer alır. Bugün için bu yaylalarda Yörükler yaşamaktadır.

Günümüzde Anamur’da ve Taşeli yaylalarında yaşayan töre, gelenek ve görenekleri, Türkmen kıyafetleri, yapı, davranış, hürmet, saygı, misafirperverlikleriyle, şehrin o çılgın yaşantılarını hiç umursamayışları ile Yörükler, insanı başka diyarlara alıp götürürler.
 


Selçuklulardan sonra Karamanoğulları'nın eline geçen Anamur 1859 yılında Osmanlı idare teşkilâtında müdürlüktü. Zaman zaman kaza merkezi olmuşsa da 1869 yılında kesin olarak ilçe ve kaymakamlık olmuştur.

 Anamur, Mersin ilinin en batısında yer alan Karaman ve Antalya illeri ile komşu olan modern bir deniz kıyısı şehri olarak gelişmesini sürdürmektedir.

2017’nin 10 Haziran akşamı Cumhuriyet Meydanı tıklım tıklım dolu.

Meydanın çevresinde yöresel ürünler satış ve tanıtım reyonları ile karnaval coşkusu hakim.


Saat 10.00 ve Değerli sanatçı Hüner COŞKUNER bir kuğu edasıyla coşkulu alkışlar eşliğinde sahne yer alıyor.

Yeşilçam Klasikleri isimli albümünden ve Türk Sanat Müziğinin seçkin eserlerinden oluşan 2 saatlik konseri alkışlarla eşlik ediliyor.

Stantlarda Hüner COŞKUNER’İN CD.leri satılıyor  ve satılan CD.lerin gelirleri tabi ki Hayvan Sever Derneklerine aktarılacak.

Hüner COŞKUNER koyu bir hayvan sever.

Burada kutlamak gerek kendisini hem de içten kutlamak gerek.

Anamur Beldiyse Başkanı Mehmet TÜRE, günün önemine değinerek 25 Mayıs 2017 tarihinde temeli atılan   “Anamur Belediyesi Anamur Huzur evi Yaptırma ve Yaşatma Vakfı Ortaklığı ile yaptırılacak Huzurevi’nin bir an önce hayata geçirilmesi için Anamur’u seven iş adamlarına çağrı da bulunması görülmeye değerdi.

Gönül ister ki sadece Anamur’daki iş adamları ve gönüllüler değil, Türkiye’nin hatta Dünya da ki Anamur’u sevenlerin katkıları ile Huzur evi inşaatı tamamlanarak yaşlılarımızın hizmetine açılmalıdır.

Konser güzeldi

Şarkılar çok güzeldi

Şarkıları söyleyen Hüner COŞKUNER çok güzeldi.

Kuaför Osmaniye’nin elinden Hüner COŞKUNER’İN makyaj çok güzeldi.

Anamur halkının şarkılara eşlik etmesi güzeldi

Belediye Kültür Müdürü Fatma Çetinkaya'nın 24 saatini harcadığı organizasyon güzeldi.

Kısaca bu konser çok güzeldi…

Emeği geçenlere çok çok teşekkürler…

Değerli spoonsorum, "AYGAZ ve PÜRSU Anamur Bayi Neslihan IŞIK "  Hanımefendinin ev sahipliğinde Bozyazı Toslaklar Koyu Ezgi kafedeki sabah kahvaltısında buluşmak üzere.

Çaylar Yakamoz’dan, bekleriz efendim.

Yakamoz YAKUT

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2017, 00:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568