Anamurlular İstanbul'u salladı

Anamurlular'dan muhteşem gece!

Anamurlular İstanbul'u salladı
"İstanbul'daki Anamurlular buluşması"nda Anamur rüzgârı esti.

Oldukça yoğun bir katılımın olduğu buluşmada deyim yerindeyse Anamurlular, İstanbul’u salladı. Yemekte Anamurlular, anıları tazeledi, çalınan şarkı ve oyun havalarıyla gönüllerince eğlendi.

İstanbul’da yaşayan Anamurlular, 2 yıldır düzenledikleri "İstanbul'daki Anamurlular Buluşması"nda İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Maçka Sosyal Tesisleri’nde 3 kez bir akşam yemeğinde bir araya geldiler. Yemeğe İstanbul ve İstanbul dışından ilgi yoğun oldu.


İstanbul’da yaşayan Anamurlular’dan Ahmet Doğan, Ali Ülkü, Halil Oğuz ve Hasan Cephe’nin organize ettiği yemeğe CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Dünya Yaşlılık Derneği ve Dünya Markalar Derneği Başkanı Umut Çınar 

 başta olmak üzere İstanbul’da ve İstanbul çevresinde yaşayan Anamurlular katıldı.

Yemeğin açılış konuşmasını Şişli Belediyesi Harita Mühendisi Ahmet Doğan yaptı. Doğan, “İstanbul’da yaşayan hemşehrilerimizle zaman zaman bu tür organizasyonlarda bir araya gelmek çok güzel. Volkan Aslan kardeşimiz, kahvaltı organizasyonlarını yapıyordu. Çok güzel oluyordu. Biz de bir akşam yemeği organize edelim. Bu kez de yemekte bir araya gelelim dedik. Bu şekilde yola çıktık. Bugünkü buradaki kalabalık gösterdi ki, bu organizasyonlara ihtiyaç varmış.


Burada anılarımız tazeleniyor. Göremediğimiz hemşehrilerimizi görüyoruz, tanımadığımız hemşehrilerimizi tanıyoruz. Bu tanışıp kaynaşmamız için bir fırsat. Memleketimize olan özlemimizi gidermemiz için bir ortam oluşuyor.
Yöremizden milletvekillerimizi, belediye başkanlarımızı davet ettik. İşlerinin yoğunluğu dolayısıyla bazıları katılamadılar. Yemeğimize katılarak bizleri onurlandıran başta CHP Mersin Milletvekilimiz Sayın Fikri Sağlar Bey’e şahsım ve organizasyonu düzenleyen ekip arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum. Bugün bizleri burada yalnız bırakmadığınız için siz değerli hemşehrilerimize de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.


“Anamurlular her zaman farklı”

Yemeğe katılan CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar da, “Ben de bir Anamurluyum. Anamurlular beni milletvekili yaptılar. Anamurlular sıcakkanlı insanlardır. Bizim Mersin’imiz, Mersin’in diğer ilçeleri özellikle Anamur, deniz kenarında bulunan yerler ve yaşayan insanlarımız, babalarınız, dedeleriniz, son derece modern, çağdaş Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye’yi iyi bilen, yaşatmak için mücadele eden insanlardır.


Özellikle son 15 senedir, muhafazakârlaştırmak istenilen bir proje ile her tarafa el uzatılıyor. Anamur direniyor. Ama yarın yol açılırsa bu direnci kalır mı kalmaz mı bilmem. Yol yapılır, medeniyet gelirdi ama bugün Türkiye’de medeniyeti döndürmek, dönüştürmek dedikleri geriye dönüşü de getirebilirler. Ben bu noktada Anamur’un direneceğini çok iyi biliyorum. Anamurlular’ın direneceğini çok iyi biliyorum. Çünkü burada gördüm.


Birlikteliğinizi koruyun, dayanışmanızı güçlendirin Anamurlular, bir çağrı üzerine bir gecede bu salonu doldurmuşlar. Anamurlular’ın her zaman farklı olduğu, her anlamda başka düşündüğü, ilerici olduğu, denizin, muzun vermiş olduğu kültürle daha ileriyi gördüğünü biliyorum. O nedenle bugün ben sizin aranıza bir Anamurlu olarak geldim.


Bu birlikteliğinizi lütfen koruyun! Dayanışmanızı mutlaka ama mutlaka güçlendirin! Bakın, Türkiye’de belli yerlere gelen insanlar, hep hemşehricilikle bir yerlere geliyorlar. Biz aynı kültürü taşıyan insanlar olarak uzaklarda bir arada olduğumuz sürece güçlü olabiliriz. Bir arada durduğumuz sürece güçlü olabiliriz. Anamurlular’ın bu gecesini kutluyorum. Aranızda bulunmaktan dolayı onur duyduğumu belirtmek istiyorum. İyi ki varsınız” diye konuştu.
Konuşmalar sonrası sahne alan, aynı zamanda kendisi de bir Anamurlu olan Sanatçı Çağatay Öztürk, geceye katılanlara repertuarındaki bir birinden güzel eserleri seslendirerek keyifli bir gece yaşattı.


Yemekte CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar’a, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’ye, Prof. Dr. Hasan Şener’e ve Dünya Yaşlılık Derneği ve Dünya Markalar Derneği Başkanı Umut Çınar’a gecenin anısına birer plaket takdim edildi.
Plaket töreni sonrası Anamur’dan gelen Anamur’un yöresel halk oyunları sanatçıları Hakan Küçükderya ve Şafak Küçükderya sahne aldı. Anamur yöresine özgü birbirinden güzel eserleri seslendiren Hakan Küçükderya ve Şafak Küçükderya, yemeğe katılanların kulaklarının pasını sildi. Çalınan oyun havaları ile gecenin ilerleyen saatlerine kadar gönüllerince eğlenen Anamurlular, organizasyonu düzenleyen Ahmet Doğan, Ali Ülkü, Halil Oğuz ve Hasan Cephe’ye de teşekkür ettiler.


Yemek, başka bir etkinlikte buluşma temennileriyle son buldu.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2015, 22:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568