Anneler Günü “Öküzlü Ören Yeri”nde Kutlandı

Anneler Günü’nü Erdemli-Öküzlü Ören yerinde piknik yaparak kutladılar. Tarihi antik kalıntılar arasında yapılan pikniğe Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu’da katıldı.

Anneler Günü “Öküzlü Ören Yeri”nde Kutlandı

Mersin Yazarlar Derneği (MYD)üyeleri, şair dostları, kardeş dernek Kırşehir Kültür ve Dayanışma Derneği yönetim kurulu üyeleri ve davetliler ile birlikte; Anneler Günü’nü Erdemli-Öküzlü Ören yerinde piknik yaparak kutladılar. Tarihi antik kalıntılar arasında yapılan pikniğe Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu’da katıldı.

Sabah kahvaltısının ardından tarihi ören yeri gezisi yapıldı ardından şairler anneler gününe atfen şiirlerini okurken, Aşkı Mahrumi ve Solist Mustafa Kürklü’nün sazlı sözlü türküleri ve oyun havaları eşliğinde etkinliğin tadını çıkardılar. AYDIN; TARİHİ MEKÂNLARIMIZI TANITIYORUZ

Anneler gününü kutlayan Mersin Yazarlar Derneği Başkanı Rüştü Aydın, tarihi bir mekânda piknik yapmaktaki amaçlarını şöyle açıkladı: “ Roma dönemlerine ait tarihi kalıntıları olan “Öküzlü Ören Yeri” olarak bilinen bu güzel mekânda piknik yapmaktaki amacımız öncelikle yöremizin tarihi eserlerini tanıtmak içindir. Tabiri caizse ayak basmamış yerlerden birisi olan “Öküzlü Ören Yeri”nde etkinlik yaparak, şair gazeteci ve yazar dostlarımız; doğası ile birilikte muhteşem güzel olan bu yerden ilham alarak şairlerimiz mısralarını yazsın, yazarlarımız öykü ve romanlarına konu etsin, gazeteci-yazarlarımız da haber yapıp köşelerinde yazsın ve Erdemlimizi ve tarihi mekânlarımızı tanıtsınlar.” diyerek Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu’ya katkı ve desteklerinden dolayı da teşekkür etti. 

TOLLU; ÇOK GÜZEL BİR AMACA HİZMET EDİLİYOR

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Anneler gününü kutladığı konuşmasında, Mersin ilinin Büyükşehir Belediyesi olmasından sonra sınırlarını en çok genişleten ilçe olduklarını buna rağmen hizmetleri aksatmadan düzenli bir şekilde yaptıklarını anlattı. Yolu olmayan yerlere yol,  asfaltı olmayan her yere asfalt hizmeti yaptıklarını söyledi. Kültür çalışmaları içinde tiyatro ve sinemaya önem verdiklerini de anlatan Başkan Tollu, Mersin Yazarlar Derneği’nin şair ve yazarları ile birlikte Erdemli’de Öküzle Ören yerinde piknik yapmalarından dolayı memnun olduklarını belirterek; Erdemli’nin tarihi ve doğası ve denizi ile cennet köşelerinden biri olduğunu söyledi. Tollu, “Bu güzel yurt köşemizin tanıtılmasında sizlere de,  katkı verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Sizler, sadece bir araya gelmenin piknik yapmanın ötesinde, çok daha güzel bir amaca hizmet ediyorsunuz.  Çünkü bu bölgenin tanıtılmasının,  gerçekten çok geç kalınmış olduğunu düşünüyorum. Yerel yönetimler olarak bizlerde gayret ediyoruz ama sizlerin gayreti de çok önemli; çünkü yazarlar şairler olarak, toplumun gözü kulağı ve aynası durumundasınız, mutlaka sizlerin destekleri ile bu güzel yerlerin tanıtımı çok daha çabuk amaca ulaşır diye düşünüyorum. Sizleri Erdemlimizde ağırlamaktan duyduğumuz memnuniyeti ayrıca ifade ediyorum.”dedi. 

ÇOK DAHA GÜZEL YAŞANABİLİR BİR ERDEMLİ

19 Mayıs 2016 günü Erdemlili şair ve yazarlar ile birlikte Mersin Yazarlar Derneği’nin üyelerinin de katılacağı 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı gününde bir araya gelerek; Erdemli Kültür Merkezi’nde yapılacak olan etkinlikte; milli ve manevi değerlerin yaşatılacağı güzel bir etkinliğin de organize edilmesinden dolayı memnun olduğunu söyleyen Başkan Tollu, çok daha güzel yaşanılabilir  bir Erdemliye hep birlikte kavuşulması dileğinde bulundu.

Dernek üyesi şairler günün anlamına uygun şiirler okurken; doğaçlama ustası Aşık Cumali Efe’de bir biri ardına sıraladığı dörtlükler ile Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu’nun hizmetlerini anlattı ve bol bol alkış aldı. www.yakamozyakut.com.tr Mersin / Rüştü AYDIN

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2016, 17:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568