Görkemli kapılı mermer kent

Perge Ören Yeri

Görkemli kapılı mermer kent

Perge Antik Kenti’ne girdiğinizde, sizi Kocabelen Tepesi’nin güney eteklerine inşa edilmiş Yunan-Roma tipi tiyatro karşılar. Tiyatrodan şehre giden asfalt yolun sağında eski çağlardan günümüze kalan en iyi korunmuş stadyumlardan biri vardır. Şehir surlarının dışında kalan dikkate değer bir başka kalıntı da Bithynia Valisi Plancius Verus’un kızı Plancia Magna’nın lahdidir. İçerideki avlunun kuzey ucunda Perge’nin en görkemli yapısı olan Hellenistik giriş kapısı vardır.

Sanatçılar tarafından mermer bir kente dönüştürülen Perge, modern şehir planlamacılarını kıskandıracak kusursuz şehir planıyla gerçekten muhteşemdi. Şehrin görkeminin tam olarak anlaşılabilmesi için Antalya Müzesi’nin ziyaret edilip Perge’den çıkarılıp burada sergilenen yüzlerce heykelin de görülmesi gerekir.

Pamphylia’nın önde gelen şehirlerinden biri olan Perge, Kestros (Aksu) Nehri’nin 4 kilometre batısında iki tepe arasındaki geniş bir ovanın üzerinde kurulmuştur. Perge’de kutsal sayılan tanrı ve tanrıçalar arasında Artemis’in önemli bir yeri vardır.

Perge’nin yetiştirdiği ünlü kişiler arasında Fizikçi Asklepiades’den, felsefeci Varus’tan ve matematikçi Apollonios’tan söz edilebilir. Kentteki kazı çalışmaları Türk arkeologlar tarafından 1946’dan beri devam etmektedir.

Ziyaret: Her gün (Kasım-Mart 08:30/17:00, Nisan-Ekim 09:00/19:30)

Ulaşım: Perge antik kenti, Antalya’nın 18 km. doğusunda ve Aksu Nehri’nin 4 km. batısındaki geniş ova üzerindedir. Kente Mersin- Antalya karayolu takip edilerek ulaşılabilir.  
Adres: Perge Örenleri, Aksu / ANTALYA
T: (0–242) 426 27 48 

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2018, 17:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568