Malta'da oturum izini al 28 ülkeyi dolaş

Malta hükümeti tarafından ekim ayında resmileştirilen “Malta Daimi Oturum Programı” ile Schengen içindeki ülkelerde serbest dolaşım ve bir Avrupa Birliği ülkesi olan Malta’nın sunduğu cazip ekonomik avantajlardan yararlanmak kolaylaştı. 

Malta'da oturum izini al 28 ülkeyi dolaş

Malta Daimi Oturum Programı, global dünyada global vatandaş olmanın imkanını en kısa sürede sağlayan programlardan biri olarak kabul ediliyor.

Ailelerin de yararlanabildiği program, yaklaşık 1-2 ay gibi kısa sürede sonuçlanıyor; başvuru sahipleri ömür boyu geçerli daimi oturum sertifikası ve oturum kartı elde ediyor.

Programın Türkiye sorumlusu Yeni Bir Hayat Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Şevki Akaydın’ın düzenlediği Türkiye lansmanı, Malta hükümeti temsilcisi Anthony Tomaselli ve Laszlo Kiss’in katılımı ile Raffles Otel, Zorlu’da yapıldı.,

Malta Daimi Oturum Programı’na katılım için 250,000 Euro tutarında Malta devlet tahvili almak gerekiyor. Devlet tahvilleri, Malta Hükümeti garantisi altında. Kişinin kendi adına Malta’da veya Türkiye’de açacağı bir yatırım hesabı üzerinden tahvil alımı gerçekleşiyor. Tahviller 5 yıl süresince kişinin kendi hesabında tutuluyor. Yapılan yatırım 5 yıl sonra geri alınabiliyor. Yatırım karşılığında kendisi ve ailesine Malta’da süresiz oturum, Schengen içindeki ülkelerde ise serbest dolaşım hakkı veriliyor. Bu süre zarfında Malta’da düzenli olarak kalmak zorunda değil. 


Programın Türkiye sorumlusu Yeni Bir Hayat Danışmanlık, yatırımcılara özel finansman imkanı da sağlıyor. Buna göre bir defaya mahsus 75 bin Euro ödeme yapılıyor. Finans kurumu ise devlet tahvili  için özel kredi sağlıyor. 

Malta daimi oturum programı yaklaşık 1-2 ay gibi kısa bir zaman dilimi içinde sonuçlanıyor. Başvuru sahibi ve ailesi ömür boyu geçerli daimi oturum sertifikası ve oturum kartlarını elde ediyorlar.


Güçlü ekonomi içerisinde iş kurma ve size özel vergi avantajları 
Malta’da daimi oturum hakkı bulunan kişiler dilerlerse Malta’nın sunduğu cazip ekonomik avantajlardan yararlanabiliyorlar. Malta’da kuracakları şirket aracılığı Avrupa Birliği pazarına daha kolay ulaşabiliyor, vergi açısından önemli kazançlar elde edebiliyorlar. Malta dışındaki ülkelerinden elde edilen gelirler vergiye tabi değil. Malta’da kurulan bir şirket üzerinden Malta dışındaki ticari faaliyetlerin yürütülmesi halinde özel vergi avantajlarından yararlanılarak sadece yüzde 5 vergi ödeniyor. Ayrıca yine Malta’da kuracakları şirket Malta dışındaki şirketin hisselerini satın alırsa buradan elde edilen kar payından da 0 (sıfır) vergi ödeniyor.

Malta’da ekonomik büyüme oranı 2015 yılında yüzde 6.2 olarak gerçekleşmiş; bu rakam Avrupa içinde en yüksek oranlardan biri olarak kabul ediliyor.

İşsizlik oranı da yüzde 5.4 ile en düşük seviyelerde.


Enflasyon oranı ise yıllık yüzde 1.2’dir.

Emlak alanında büyük yatırımların yapıldığı Malta’da ekonomideki olumlu gelişmelerin de sonucunda ev fiyatları 2015 yılında ortalama yüzde 6.2 artış göstermiş. Özellikle yabancı yatırımcıların artan ilgisinden dolayı emlak sektöründeki büyümenin önümüzdeki yıllarda da devam etmesi bekleniyor.
Aileniz için ileri düzeyde eğitim ve sağlık hizmetleri

Malta eski bir İngiliz sömürgesi olduğu için hala İngiliz eğitim sistemini takip ediliyor. Üç yaşından itibaren temel eğitim ücretsiz olup, eğitim kalitesi Avrupa içinde en üst düzeylerde yer alıyor.


Temel eğitim 16 yaşına kadar tüm öğrencilere mecburi.

Malta’da bir tane üniversite bulunuyor. Malta Üniversitesi’nden tüm temel branşlarda eğitim veriliyor ve 11 binin üzerinde öğrenci eğitim görüyor. Üniversite eğitimi Malta vatandaşlarına ücretsiz.

Dünya Sağlık Organizasyonu (WHO) Malta’nın sağlık sistemini dünya sıralamasında en iyiler içinde beşinci olarak değerlendiriliyor. Malta sağlık sistemi tamamen ücretsiz.

Ailenizle birlikte güvenli ve huzurlu yaşam fırsatı

Malta tüm Avrupa ülkeleri içinde en düşük suç oranlarına sahip ülkelerin başında geliyor. 
Ölümlü trafik kazaları açısından Malta, Avrupa’daki en düşük orana sahip. Toplam 350 bin aracın olduğu Malta’da trafik İngiltere’de olduğu gibi soldan akıyor.


Diğer bir çok Schengen ülkesi ile karşılaştırıldığına Malta programı, en avantajlı, hızlı ve düşük maliyetli program olarak öne çıkıyor. Malta daimi oturum programına başvuru sayısında bir kısıtlama bulunmuyor.Havva Yılmaz 
Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2016, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568