Olduda bitti maşallah

Hiç bir Kilis'li 16 Haziran tarihini unutmamalıdır.

Olduda bitti maşallah

28 Mart 1994'te Kilis Belediye Başkanlığına seçilen Opr. Dr. Burhan KERKÜTLÜ’ NÜN 31 Ocak 1995'te diğer bir çok Kilis Belediye Başkanları ile aynı kaderi paylaşarak, makamında silâhlı saldırı sonucu öldürülmesi Kilis’in tarihinde bir dönem noktası olmuştur.

Cumhuriyet tarihinde başta Demokrat Parti döneminde olmak üzere Kilis’i il yapmak üzere bir çok kereler siyasi iradeler tarafından söz verilmiştir.Fakat verilen bu sözler hep karşılıksız kalmıştır.Zira sadece bir ilçeyi il yapmak son derece  zor ve nerede ise mümkün olmayan bir davranıştır.Zira T.B.M.M. inde İskenderun,Nazilli,Siverek,Aksaray,Beyşehir,Tarsus gibi gerek nüfus yoğunluğu,gerekse yüzey ölçümü bakımından,gerekse stratejik önemi bakımından etkin olan bir çok ilçe il olmak için adeta birbiri ile yarışmaktaydı.

Hani Her Hayırda Bir Şer, Her Şer De Bir Hayır Var Derler Ya Boşuna Değil. Opr. Dr. Burhan KERKÜTLÜ’ NÜN öldürülmesi hepimizi son derece üzmüştü. Hele hele televizyonlarda Kilis’in adının hep belediye başkanlarının öldürüldüğü, vahşi,kanunsuz bir ilçe olarak lanse edilmesi hepimizi yaralamış ve üzmüştü.Kim bilebilirdi ki Opr. Dr. Burhan KERKÜTLÜ’ NÜN öldürülmesi bizim ilçemizin kaderini değiştiren bir dönüm noktası olacaktı.

Evet o günlerde de siyaset kıran kırana idi.1995 yılında yapılacak genel seçimlerden evvela 36 Belediyede yerel ara seçimler yapılacaktı. Seçime katılıp oy kullanacak seçmen sayısı 80.000 civarında olup,bu seçmen kitlesinin 30.000 i Kilis ilçesinde oy kullanacaktı.Oy kullanılacak belediyeler içinde en büyüğü Kilis’ti.Bu da gerek kullanılacak oy sayısının büyüklüğü,gerekse ilçenin seçim sonuçlarının 1995 yılında yapılacak genel seçimlerden önceki siyasi yapıya getireceği bakış açısı dikkate alındığında önemini ortaya çıkarmaktaydı. Kilis bu yerel ara seçimler ile yeni bir belediye başkanı seçecekti. Kilis o dönemde Gaziantep iline bağlı bir ilçe olarak haritada yer almakta idi.1991 yılında yapılan genel seçimlerde Gaziantep ilini T.B.M.M. inde SHP den Abdülkadir ATEŞ, Mustafa YILMAZ, Mustafa DOĞAN, Hikmet ÇETİN, Bahattin ALAGÖZ temsil etmekteydi. DYP li Hannan ÖZÜBERK, Mehmet ÖZKAYA, Mehmet BATALLI, Ayvaz GÖKDEMİR Mecliste görev alarak Gazianteplileri temsil etmekteydi. Bu dokuz parlamenterden sadece Hannan ÖZÜBERK Kilis’li olup, o dönemde de bizim sorunlarımız ile yakinen ilgilenmekte ve bizleri temsil etmekte idi. 1991 erken genel seçimlerinin ardından DYP ve SHP ortaklığıyla 49. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti kurulmuştu. 17 Nisan 1993'te Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümü ve ardından Başbakan Süleyman Demirel'in 16 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı seçilmesiyle beraber hükümet sonlanmıştı. Ancak yeni hükümet kuruluncaya kadar Başbakanlığa Erdal İNÖNÜ vekâlet etmişti.49.hükümetin yıkılmasından sonra 25.06.1993 tarihinde Prof.Dr. Tansu ÇİLLER başkanlığında 50 hükümet kurularak göreve başlamıştı. DYP ve SHP koalisyonu yeniden gerçekleşmişti. İç ve dış siyasi çalkantıların yoğun olduğu, siyasi tablonun her an değişebilecek kadar kaygan zeminde süregeldiği bir siyasi dönem devam etmekteydi.

Dönemin Gaziantep DYP parlamenteri Kilis’li Hannan ÖZÜBERK’i 18 mart 1994 tarihinde DYP Genel Başkan Yardımcısı Esat KIRATLIOĞLUNU telefonla arayarak, Başbakanın programına Kilis’i almasını ve davet etmesini ricasıyla Kilis’in olma süreci başlamış oldu.

 DYP Genel Başkan Yardımcısı Esat KIRATLIOĞLU Başbakanın programında Kilis’in olmadığını söylemesi üzerine, Gaziantep DYP parlamenteri Kilis’li Hannan ÖZÜBERK dostluk ve ağırlığını koyarak ricasını yineledi.Sonuçta programda olmamasına rağmen Kilis ziyareti Başbakan Prof.Dr.Tansu ÇİLLER’İN programına dahil edildi,tabii ki bazı yerler bu programdan dolayı liste dışı kaldılar.19 mart 1994 Kilis’in tarihindeki çok önemli günlerden biridir. Cumhuriyet meydanında mahşeri bir kalabalık, bürokratlar koşuşuyor,halk büyük bir heyecan içinde,zira Başbakan Prof.Dr.Tansu ÇİLLER ve ekibi ilçemize gelmişlerdi.Şimdiki 2.Hudut Tabur komutanlığı helikopter pistinin yanın ana baba günü,kimi ararsanız orada.Başbakanımızı taşıyan helikopterin ilçemize gelmesi ile büyük bir coşku yaşandı.Bir ilçeye başbakanın gelmesi yabana atılır bir olay değildi.Helikopterden inen Başbakanı HANNAN AĞA ve Eczacı M.Uğur TIRNAKSIZ helikopterin hemen yanında karşılıyordu.Başbakan Prof.Dr.Tansu ÇİLLER HANNAN AĞANIN boynuna sarılarak,buraya senin için geldim HANNAN AĞA dedi. Başbakan Prof.Dr. Tansu ÇİLLER, Cumhuriyet Meydanına giderek kendisini bekleyen Kilis’lilere BU İL BACINIZA NASİP OLACAK diye sözlerine devam etti.
Bu tarihten takriben beş ay kadar sonra 18 Ağustos 1994 tarihinde,yine Gaziantep DYP parlamenteri Hannan ÖZÜBERK’in yada gönlümüzdeki ismi ile HANNAN AĞANIN daveti ve ricası üzerine Başbakan Prof.Dr.Tansu ÇİLLER, 15 bakanı,Başbakan Yardımcısı Murat Kara Yalçın, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş Paşa ,Dört Kuvvet Komutanı,Emniyet Genel Müdürü Mehmet AĞAR,Diyarbakır bölge Valisi Ünal ERKAN,Gaziantep Valisi Muammer GÜLER ve üst düzey devlet erkanı ile birlikte Kilis’imizi tekrar ziyaret etti.Bu tarihlerde merhum Belediye Başkanımız Opr. Dr. Burhan KERKÜTLÜ’ görevde ve hayatta idi. Bu ziyaretin ana sebebi yapılacak 1995 yılı genel seçimleri idi. Ziyareti sırasında halka hitap eden Sayın Başbakan Prof.Dr. Tansu ÇİLLER halka BU ANDAN İTİBAREN İLSİNİZ MÜJDESİNİ VERDİ. 

 Gaziantep DYP parlamenteri Hannan AĞA Kilis’in il olması yönünde kanun teklifini daha önceleri 12 Mart 1992 yılında meclise sunmuştu. Meclis Başkanlığını Hüsamettin CİNDORUK’ UN yaptığı dönemde imzaya açılan teklif, muhtelif büyük ilçelerin temsilcisi milletvekillerinin baskısı yüzünden Bakanlar Kurulu üyelerinden bir kısmı tarafından imzalanmış, bir kısmı tarafından imzalanmamıştı. Dolayısıyla sunulan kanun T.B.M.M. tarafından kabul görmemişti.
Başbakan Prof.Dr. Tansu ÇİLLER’İN Kilis’e ikinci defa gelip il oldunuz müjdesini vermesinin üstünden altı ay geçmesine rağmen, yasal olarak hiçbir gelişme olmamıştı. Herkes 1995 genel seçimlerinin hesaplarını yapmakla meşguldü. İşte bu sırada gündem de olmayan sıra dışı bir olay bütün hesapları alt üst etti. 31 Ocak 1995'te Kilis Belediye Başkanı Opr. Dr. Burhan KERKÜTLÜ makamında yandaşları tarafından öldürüldü. Bir anda her şey alt üst olmuştu. Büyük bir kaos yaşandı. Televizyon kanalları bangır bangır KİLİS BELEDİYE BAŞKANI ÖLDÜRÜLDÜ diyerek flaş haber adı altında müessif olayı kamuoyu ile paylaşıyordu.

31 Ocak 1995'te Kilis Belediye Başkanı Opr. Dr. Burhan KERKÜTLÜ’ NÜN öldürülmesi ile ara yerel seçim yapılacak belediyeler listesine Kilis ilçesi de dahil edilmiş oldu. Kilis ara yerel seçimlerin yapılacağı 36 belediye içinde en büyüğü ve önemlisi idi. Yerel ara seçime katılacak 36 belediye için oy kullanacak seçmen sayısı 80.000 civarında olup, bu seçmen kitlesinin 30.000 i Kilis ilçesinde oy kullanacaktı. Buda Kilis’te yapılacak Belediye Başkanlığı seçiminin önemini arttırmaktaydı. KİLİS DYP ilçe başkanı olan Süleyman KARAKUŞ, yaklaşan yerel seçimlerden dolayı bir Belediye Başkanı adayı aramaya başlamıştı. KİLİS DYP İlçe yönetim kurulu üyeleri önce Sabit ERENTÜRK’E, sonradan da Eczacı M.Uğur TIRNAKSIZ’A aday olmaları yönünde teklif götürdüler. Fakat nedense her ikisi de aday olmadılar. Bu hengâme arasında Eczacı R.Güven SİPAHİ ben aday olmak istiyorum diyerek adaylığını açıklayarak ortaya çıktı. DYP ilçe başkanı Süleyman KARAKUŞ’UN ve DYP İlçe yönetim kurulu üyelerinin teklifi ve Gaziantep DYP parlamenteri Hannan AĞANIN uygun görüşleri sonucunda Belediye Başkanlığı'na R. Güven SİPAHİ’NİN aday olarak gösterilmesi hususunda görüş birliğine varıldı.

Gaziantep DYP parlamenteri  Hannan AĞA Kilis yerel ara seçiminin önemini algılamakta idi. KİLİS  Belediye Başkanlığı'na aday olarak gösterilecek olan R.Güven SİPAHİ’NİN  Başbakan Prof.Dr. Tansu ÇİLLER’E takdim edilerek, KİLİS’İN il olması konusunda yardım istemenin tam sırası idi. Hannan ÖZÜBERK Kilis’teki DYP teşkilatını arayarak gelin sizleri ve Belediye Başkan Adayımızı Başbakanımız Prof.Dr. Tansu ÇİLLER’LE görüştüreyim dedi. Kilis’ten gelen heyette DYP Kilis İlçe Başkanı Süleyman KARAKUŞ, Eczacı M.Uğur TIRNAKSIZ, Ecz.R. Güven SİPAHİ, Ali TOHUMCU, Abdullah ÇELİK ve Sabit ERENTÜRK bulunmakta idi. Başbakan Prof.Dr. Tansu ÇİLLER ile yapılan toplantıya Kilis’ten gelen konuklar dışında Devlet Bakanı Esat KIRATLIOĞLU, DYP Gaziantep Milletvekili Şıh Mehmet ÖZKAYA ve Hannan AĞA katıldılar.
Hannan AĞA, Başbakan Prof.Dr. Tansu ÇİLLER’E 19 Mart 1994 te ve 18 Ağustos 1994  Kilis’e vaat edilen ve ARTIK SİZ İL OLDUNUZ, BU İL BACINIZA NASİP OLDU SÖZLERİNİ HATIRLATTI. Adnan MENDERES’TE 1957 senesinde il oldunuz müjdesini bizlere vermişti, ama aradan kırk yıl geçmesine rağmen valiyi bekliyoruz, gelmedi dedi. Başbakan Prof.Dr. Tansu ÇİLLER uzun uzun düşündü, elindeki kalemi saçları arasında dolaştırdıktan sonra, HANNAN AĞA Kilis’i 1996 da seçimden sonra il yapacağım dedi. Hannan AĞA Başbakana kısa ve net bir cevap verdi,Kilis’in il olması kanunu meclisten geçir 1997 il yap dedi.Kilis’e gelip il oldunuz diyerek halka müjde verdiniz,söz veriyor ama sonrasını getirmiyorsunuz.Ben vatandaşa ne derim diyerek tepkisini dile getirdi. Eczacı R.Güven SİPAHİ başbakana takdim edildi ve toplantı sonuçsuz kaldı. Başbakan Prof.Dr. Tansu ÇİLLER Hannan AĞA bu konuyu seninle sonradan görüşelim dedi ve toplantı bu konuşmayla sonlanıyordu..
Evet bu siyasi gerginliklerin yoğun olduğu ve 1995 yılında yapılacak genel seçimlerden hemen önce Opr. Dr. Burhan KERKÜTLÜ’ NÜN öldürülmesi son derece önemli bir olay oldu. Yerel ara seçimlerden önce yapılacak KİLİS Belediye seçimi, seçmenin genel temayülünü belirleyecek ve genel seçim sonuçları için çok önemli bir işaret verecekti. O halde ne yapıp etmeli ve KİLİS belediye başkanı mutlaka dönemin Başbakanı olan Prof.Dr. Tansu ÇİLLER tarafından desteklenen Eczacı R.GÜVEN SİPAHİ seçilmeli idi. Kilis’in il olması içinde bu olay en iyi şekilde yönetilmeliydi.

Ara yerel seçimlerin çok yakın olduğu bir tarihte 1995 yılı mayıs ayının son günlerinde T.B.M.M. inde DYP Grup toplantısına beraberce gelen Hannan ÖZÜBERK ve Şıh Mehmet ÖZKAYA oturumda KİLİS’İN il olması konusunda bir konuşma yapmaya karar verdiler. Bu konuşmaya Şıh Mehmet ÖZKAYA başlayarak Kilis İlçesinin İl olması için Hannan ÖZÜBERK tarafından verilen kanun teklifinin imzalanmadığını, imza için her Bakanın bu kanun teklifinde bizim kazamız neden yok diyerek geri durdukları ifade etti. Konuşmasına devam eden Şıh Mehmet ÖZKAYA Başbakana hitaben BENİ İYİ DİNLE SAYIN BAŞBAKAN ON SENEDİR DEMOKRAT PARTİYE HER DÖNEM MİLLETVEKİLİ VEREN KİLİS İLÇESİ İL OLMAYI HAKETMİŞTİR. Ben NİZİP ilçesinden seçildim, benim ilçemi il yapsanız Demokrat Partinin oradaki oyu artmaz. Ama Kilis yerel ara seçimlerdeki 80.000 seçmenden 30.000 seçmenin oy kullanacağı bir yer. Siz Kilislilere il oldunuz diye söz verdiniz, eğer sözünüzü tutmaz iseniz Kilis size oy vermeyecek. Meclise verdiğimiz Kilis’in olması yönündeki kanun teklifini Senin Bakanların imzalamıyor. Bu işi kanun hükmündeki kararname ile çıkart ve sözünü yerine getir. Eğer bu kararname ile Kilis i il yapmazsan yerel seçimlerin sonucunda 6 Hazirandan sonra ne Doğru Yol Partisi kalır ne sen kalırsın nede partin kalır dedi. Beni ve HANNAN AĞAYI KİLİS, DYP den seçerek yüce meclise gönderdi diyerek sözlerine devam etti.
Bu kararlı ve gerçekleri ortaya koyan yaklaşımın sonucunda, Başbakan Prof.Dr. Tansu ÇİLLER 17.05.1995 tarihinde İçişleri Bakanı Nahit MENTEŞE’Yİ yanına çağırarak elindeki notu MENTEŞEYE uzattı. Notu alan MENTEŞE okudu ve HANNAN AĞANIN yanına gelerek gözlerin aydın olsun, KİLİS’İN İL OLMASI İÇİN KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME ÇIKARTMAMIZ İÇİN SAYIN BAŞKAKANDAN TALİMAT GELDİ DEDİ. MENTEŞEYE verilen not Kilis, Yalova ve Karabük’ün il yapılması ile ilgili kararnameyi hazırlayın talimatını içeriyordu. Bu kararın verilmesi çok zordu. Zira Mersin Milletvekili Aydın Güven GÜRKAN, TARSUS ‘UN il olmasını istiyordu. Devlet Bakanı Nafiz KURT, Bafra il olsun istiyordu. İç İşleri Bakanı Nahit MENTEŞE, NAZİLLİ İL olsun diye çabalıyordu. Başbakanın kararnameyi hazırlayın talimatını vermesinden sonra İç işleri Komisyonunda Anavatan Partisi Milletvekillerinden Rüştü Kazım YÜCELEN tepkisini yüksek sesle dile getiriyordu. Başbakanın talimatından sonra alel acele hazırlanan kararname İçişleri komisyonu üyesi olan Şıh Mehmet ÖZKAYA tarafından İçişleri Komisyon Başkanı Kırklareli Milletvekili Ahmet Sezal ÖZBEK’E ulaştırıldı ve evrak bekletilmeden komisyon üyelerine imzalattırılarak İç işleri komisyonu komisyonundan geçiriliyordu. DYP Milletvekili olan ve dört dönemdir mecliste görev yapan Ömer ŞEKER Hannan ÖZÜBERK’E dönerek HANNAN AĞA ben BEYŞEHİR’İ 15 senedir il yapamadım, sen Kilis’i nasıl il yapacaksın diye soru soruyordu. ANAP gurubu her fırsatta engellemek için elinden geleni yapıyordu. Mecliste sık sık yoklama isteyerek parlamenter sayısının 150 nin altına düşmesini fırsat addederek sayım istiyordu. Hannan AĞANIN bu yoğun çaba ve gayretlerin sonucunda kanun hükmündeki kararnamenin oylanması gündeme alındı. Bu kararnamenin geçmesi için önceden alt yapının sağlanması gerekli idi.

Kararnameyi imzalamamakta direnen Mersin Milletvekili Aydın Güven GÜRKAN’A kararnameyi Gaziantep SHP Milletvekili Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet ÇETİN imzalattı. Kararnameyi imzalayan Mersin Milletvekili Aydın Güven GÜRKAN bu imza olayından sonra Bakanlıktan kararnamede TARSUS İlçesi olmadığı için istifa etti.
Bu dönemde KİLİS’TE yerel ara seçime katılacak olan adaylara bakalım. DYP adayı R.Güven SİPAHİ, SHP adayı Ekrem ÇETİN, SAADET partisi adayı Kemal ATEŞ ve ANAP adayı Muammer FAZLIAĞAOĞLU seçim çalışmalarına devam etmekteydi. Bu yapılan ara yerel seçimde sadece Belediye Başkanı seçilecekti. Belediye meclis üyeleri değişmeden kalacaktı.
Kararname İç İşleri komisyonundan hemen geçirildi. Plan ve Bütçe Komisyonuna gelen kararname Komisyon Başkanı Samsun Milletvekili İlyas AKTAŞ’ın desteği ile geçirilerek 24.05.1995 tarihinde meclise geliyordu. Plan ve Bütçe Komisyonunda ANAP Milletvekilleri M.Nedim BUDAK,Edip Safter GAYDALI,Süleyman HATİNOĞLU,Selçuk MARUFLU,Gürkan ÇELEBİCAN,Münir Doğan ÖLMEZTOPRAK muhalefet şerhi koyuyordu.Yine Plan ve Bütçe Komisyonunda Refah Partili üyelerden Zeki ERGEZEN,Abdullah GÜL,Mustafa ÜNALDI komisyonda kararnamenin çıkmaması yönünde gayret göstererek,onlarda muhalet şerhi koyuyorlardı.Muhalefetin direnmesine rağmen kararname Plan ve Bütçe Komisyonundan geçerek Meclis Başkanlığına sunuluyordu. 1995 yılı haziran ayının üçünde akşam gece yarısı DYP Hatay Milletvekili ve Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Nurettin TOKDEMİR Meclise Milli eğitim ile ilgili bir kanunu sunuyordu. Kanunun üç maddesi geçmiş ama diğer maddeler muhalefetin büyük bir direnişi ile karşılaşmıştı. Kanun bir türlü meclisten geçmiyor ve muhalefetin tepkisinden dolayı çalışmalar uzuyor ve zaman alıyordu. Vakit gece yarısına yaklaşıyordu. HANNAN AĞA Nurettin TOKDEMİR’in yanına giderek, sen geçmeyen kanunlarla bizim önümüzü tıkıyorsun, bu gece KİLİS’İN İL OLMASI oylanacak bilmiyor musun diye sitem etti. Nurettin TOKDEMİR haberdar olmadığını dile getirince, HANNAN AĞA öyle ise de şimdi öğrenmiş oldun dedi. Bunun üzerine Nurettin TOKDEMİR üç maddesi geçmiş kanunu geri çekmek istemini Mecliste dile getirdi. Muhalefet üç maddesi geçen kanun teklifinin çekilemeyeceğini dile getirse de Meclis Başkanı Kamer Genç kanun teklifinin geri çekilebileceğini ama geçen maddelerinde düşeceğini söyledi. Nurettin TOKDEMİR Kilis’in il olması ile ilgili kanun hükmündeki kararname biran evvel oylansın diye kendi teklif ettiği kanunu geri çekiyordu. Evet, önümüzdeki son engelde aşılmış ve sıra 550 sayılı kararnamenin oylanmasına gelmişti. ANAP milletvekilleri kararname geçmesin diye gayret gösteriyorlardı.
Hannan AĞA Dönemin güçlü adamı Maliyeden sorumlu Devlet Bakanı Cavit ÇAĞLAR’IN Yaşar AKTÜRK’ ÜN asker arkadaşı ve yakın dostu olduğunu bildiği içi Yaşar AKTÜRK ü arayarak yardım istedi. Yaşar AKTÜRK Devlet Bakanı Cavit ÇAĞLAR’I arayarak konuyu iletti ve yardım ricasında bulundu. Devlet Bakanı Cavit ÇAĞLAR Hannan AĞAYI arayarak oylamaya kendisinin katılamayacağını, o gün yurt dışından misafirleri olduğunu beyan etti. Eğer misafirlerini yolcu edebilirse oylamaya mutlaka katılacağını ama 40 parlamenterden oluşan arkadaş gurubunun eksiksiz olarak oylamaya katılarak destek verecekleri güvencesini verdi.

O dönem Trabzon spor kulübü başkanı olan Devlet Bakanı Mehmet Ali YILMAZ’INDA mutlaka destek vermesi gerekli idi. Zira Devlet Bakanı Mehmet Ali YILMAZ’INDA tahminen 30 kişilik bir lobisi mevcuttu. Gaziantep Milletvekili Devlet Bakanı Mehmet BATALLI, HANNAN AĞA ile beraberken Devlet Bakanı Mehmet Ali YILMAZ’I telefonla arayarak TRABZONDA buldu konuyu aktardı ve yardım rica etti. Bu görüşmeden sonra Devlet Bakanı Mehmet Ali YILMAZ Hannan ÖZÜBERK’İ arayarak, HANNAN AĞA geleceğim gurubumla bütün desteğimi sana vereceğim diyerek desteğini dile getirdi.
3 haziran günü SHP Adayı Ekrem ÇETİN elinde 77 rakamlı plaka ile KİLİS sokaklarında  Kilis il oldu Kilis’i biz il yaptık, plakamızda 77 oldu diyerek dolaşıyordu. Bu esnada ANAP Milletvekili Eyüp AŞIK KİLİS sokaklarında KİLİS’İ İL yapamazlar diye broşür dağıttırıyordu. 3 haziran günü Gece yarısı saat 24.00 de kararname oylandı ve AĞAYA söz verenler AĞALARINI kırmadılar geldiler, destek verdiler ve KİLİS’İN İL olması yönünde oy kullandılar. Kararname 5 haziran 1995 yerel seçimlerinden iki gün evvel oylanarak oy çokluğuyla kabul edildi. Özellikle ANAP gurubu ve Devlet Bakanı Mehmet KEÇECİLER hem İçişleri komisyonunda hem de meclisteki oylamalarda RED OYU VERDİLER. Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman DEMİREL kararnameyi ayın altısında imzalayacaktı.550 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname 6 Haziran günü resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. EVET, 100 yıllık rüya gerçek olmuştu. Aynı anda KİLİS’TE davullar çalmaya başlamıştı. Kilis’in plakasının 79 olduğu haberi Kilis’e ulaştı. KİLİS’İN İL OLMASI KİLİS İÇİN BİR MİLATTI. KİLİS’İN İL OLMASINDAN SONRA BELKİDE MAKÛS TARİHİMİZ DEĞİŞECEKTİ.

Kilis’in il olmasının kutlamaları sürerken ANAP Denizli Milletvekili Hasan KORKMAZCAN 550 sayılı Kanun Hükmündeki kararnamenin iptali için Anayasa Mahkemesine müracaat etmekteydi. Anayasa Mahkemesi müracaatı değerlendirdi. KİLİS YALOVA VE KARABÜK ‘ün il olarak kalmasına ve kanun hükmündeki kararnamenin iptal olmasına karar verdi. Böylece KİLİS YALOVA VE KARABÜK ‘ün il olması kesinleşmiş oldu.
Kilis’in il olması ile rüyalarımız gerçekleşmişti.5 Haziranda yapılan yerel seçimlerde DYP Belediye Başkan Adayı R.Güven SİPAHİ 12.200 oy alarak KİLİS İLİNİN İLK BELEDİYE BAŞKANI olmuştu.
Bu yerel seçimlerden bir süre sonra T.B.M.M. inde Gaziantep Milletvekili Ayvaz GÖKDEMİR, Adana Milletvekili Veli Andaç DURAK, İç İşleri Bakanı Nahit MENTEŞE, Başbakan Prof.Dr. Tansu ÇİLLER ve Hannan AĞANIN bir araya geldiği bir sohbet sırasında Hannan ÖZÜBERK Başbakan Prof.Dr. Tansu ÇİLLER’E hitaben Sayın Başbakanım Kilisliler hala il olduklarına inanamıyorlar hala Kilis’te kaymakam var, KİLİS’LİLER YENİ VALİLERİNİ BEKLİYORLAR, diyerek KİLİS’E yeni vali atanması için ricada bulunuyordu. Bu sohbetin üzerine Başbakan Prof.Dr. Tansu ÇİLLER İç İşleri bakanı Nahit MENTEŞEYE dönerek Kilis İli Vali Kararnamesinin hazırlanması ve Mehmet Lütfullah BİLGİN’İ Vali olarak Kilis İline ataması emrini veriyordu. Vali ataması yapılıncaya kadar Kilis Kaymakamı Vural DEMİRTAŞ Vali vekili sıfatı ile Kilis’in ilk valilik makamındaki yöneticisi oluyordu. Mehmet Lütfullah BİLGİN’İN VALİ OLARAK atanması ile KİLİS gerçekten il olduğunu anlamış ve KİLİSLİLER il olduklarına kani olmuştu. Sırasıyla H.Güner ÖZMEN, Aslan KÜTÜKÇÜ, Teyfik BAŞAKAR, Tekrar Aslan KÜTÜKÇÜ, Nevzat TURHAN, Turhan AYVAZ ve Yusuf ODABAŞ bu güne kadar KİLİS Valiliği görevlerini yaptılar.Daha nice Valiler gelecek ve bu mümtaz şehrimizde görev yapacaklar.

Bu yazıyı neden kaleme aldım biliyor musunuz? Bir çoğunuz Kilis’in nasıl il olduğunu, kimlerin ne kavgalar verdiğini ne mücadelelerle il olduğumuzu unuttunuz bile. Yeni kuşaklar gençlerimiz hiç bilmiyor. Hani babadan kalan ter dökülmeden elde edilen mirasın kıymetinin bilinmemesi gibi.6 Haziran günleri Kilis İlinin şenlikler yapmasını beklerken, senelerdir hiçbir kutlama yapılmadığı gibi emeği geçip bu yolda mücadele edenlere bir teşekkür bile edilmiyor.
EVET SAYIN KİLİSLİLER Soruyorum sizlere!
Kilis’li bu kadar vefasız mıdır, bu kadar unutkan ve vurdumduymaz mıdır? Kilis il olurken büyük çabalar gösteren Milletvekili Şıh Mehmet ÖZKAYA, Nizip’e gittiğinde Kilis sevdalısı HAİN diye gazeteler başlık atıyordu. Sayın Yaşar AKTÜRK, Devlet Bakanı Cavit ÇAĞLAR ve 40 arkadaşının guruba gelmesi ve lehimize oy vermesi için bütün ağırlığını ve dostluklarını ortaya koymaktaydı.

Evet, SAYIN KİLİS’LİLER Kilis il olmasını üç şeye borçludur. Kilis Belediye Başkanı Opr. Dr. Burhan KERKÜTLÜ’ NÜN öldürülmesine, İSTANBUL VAKFI MÜTEVELLİ HEYETİ BAŞKANI Yaşar AKTÜRK ve arkadaşlarının lobi çalışmalarına ve HANNAN ÖZÜBERK’İN SEVİLMESİNE, AĞIRLIĞINA, GÜCÜNE VE AĞALIĞINA borçludur. Opr. Dr. Burhan KERKÜTLÜ’YÜ rahmetle anıyorum, Allah rahmet eylesin nurlar içinde yatsın, Kilis il olmasını onun ölümüne borçludur. Artık Opr. Dr. Burhan KERKÜTLÜ yü kimse hatırlamıyor, o benim Kilis Devlet Hastanesinden yakın dostum ve mesai arkadaşımdı. Mekânın cennet olsun sevgili arkadaşım,seni her kes unuttu,ama ben unutmadım.Sevgili arkadaşım  Opr. Dr. Burhan KERKÜTLÜ senin ölünde dirinde KİLİSE ve KİLİSLİLERE hizmet etti.

 Kilisin il olmasında emeği geçen herkese, her kişiye teşekkür ediyorum. Sayın Şıh Mehmet ÖZKAYA sana da minnet ve şükran borçluyuz. EVET, HANNAN AĞA sana ve İSTANBUL VAKFI MÜTEVELLİ HEYETİ BAŞKANI Yaşar AKTÜRK’e ve arkadaşlarına her KİLİSLİ en azından saygı borçludur. Şahsınızda size ve emeği geçen herkese minnet ve şükranlarımı sunuyorum, çok teşekkür ediyorum, sizi ve emeği geçenleri asla unutmayacağız.

Evet, Sayın Valimiz Yusuf ODABAŞ ve Sayın Belediye Başkanımız M.Abdi BULUT bu yıl 6 Haziranda Kilis’in il olmasını layık olduğu şekilde coşku ile kutlamak ve emeği geçenleri hatırlamak istiyoruz. Hep beraber coşku ile nice mutlu il olma şenliklerini Kilis’liler olarak beraberce el ele yaşamak dileği ile esen kalınız.

Ecz. Kahraman ÜNLER

TÜKODER KİLİS

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2012, 00:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568