Gonca Tokuz: Gonca Tokuz "Anadolu’nun antik çağı zeytinyağında hayat buluyor"

Gonca Tokuz'un Özlem Özbiçki Akbaba ile  röportajı - Bizim geniş aile bireylerimiz arasında zeytin ve zeytinyağı muhabbeti çok yapılır. Herkes kendi zeytinini ve zeytinyağını över, oysa kendi üretimleri, emekleri değil, sadece tüketiciler.

Kız kardeşim hiç övmedi ama bizden arkadaşlarının ürettikleri zeytinyağının tadına bakmamızı istedi. Zeytinyağının tadına bakan aile bireyleri sustular bir süre. Ardından kız kardeşimi soru yağmuruna tuttular. Meğer tadına baktığımız Zeytinli Tepe Naturel Zeytinyağı bu yıl Belçika’nın Brüksel kentinde ITQI (Uluslararası üstün lezzet ödülü) yarışmasında iki altın yıldız ile ödüllendirilmiş. 

Öyle öyle mutlu oldum, öyle gururlandım ki. Markanın ortaya çıkış öyküsünü dinleyince, mutluğum ikiye, üçe katlandı. 

“Ben bu markanın yaratısı özel kadın ile görüşmeliyim mutlaka” dedim.

Ve Gaziantep’e gittiğimde Sayın Özlem Özbiçki Akbaba ile görüştüm.  Vanilya aromalı kahvemizi yudumlarken zaman su gibi aktı.  

Her başarının bir öyküsü olduğu gibi sizin de güzel bir öykünüz var. Zeytin, zeytinyağı tutkusu ve  markalaşma  ve ödüller.. Bu güzel öykü ne zaman, nasıl başladı kısaca özetleyebilir misiniz? 

Babam Gaziantep’in Sırasöğüt köyünde doğmuş, köyde ailesine ait zeytinlikleri varmış, toprakla ve zeytinle hep iç içe olmuş. Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirip mali müşavir olmuş ama hiçbir zaman topraktan ayrı kalmamış. Köyümüzün zeytinyağı kooperatifini işletmiş yıllarca. Ben küçükken çok iyi hatırlıyorum, o zamanlar kontinü zeytinyağı makineleri yoktu ve zeytinyağı çıkarmak çok zahmetli bir işti. Masmala denilen pres sistemleri ile zeytinden zeytinyağı elde edilirdi. Babam bu kadar zahmetli bir işi inanın zevkle yapardı. Ben o zamanlardan etkilendim. Ben ve kardeşim bu konuda babamdan çok etkilendik. Babam tam bir doğa, toprak tutkunu bir adamdır. Ben de öyleyim.

Diş hekimisiniz ve mesleğinizi çok sevdiğinizi biliyorum. Peki zeytinyağı tutkunuz ve ticari yöne doğru evrilişiniz nasıl gerçekleşti? 

Bildiğiniz gibi diş hekimiyim ve mesleğimi büyük bir özveri ve heyecanla yapmaktayım. Babam gibi bende Ege Üniversitesi mezunuyum. Fakültedeyken bir arkadaşım vardı, Urlalı, ailesi zeytincilik ve zeytinyağı ile uğraşırdı. Birlikte Urla’ya ailesini ziyarete giderdik zaman zaman. Çok şey öğrendim onlardan zeytinyağı ile ilgili. Kardeşim makine mühendisidir. Okulunu bitirdikten sonra Avustralya’da iki yıl eğitimine devam etti. Döndükten sonra babamla birlikte son sistem kontini makinelerle 2006 yılında köyümüzde zeytinyağı fabrikası kurdular. Ailemiz kendi köylerine yatırım yapmış oldu ve bundan ekmek yedi.

 Peki, Zeytinli Tepe’nin ortaya çıkışı?

Ben zaman içerisinde zeytin ve zeytinyağı konusunda okuduklarım ve araştırmalarım sayesinde kendimi geliştirdim. Daha iyi üretim, iyi tarım konusunda bir şeyler yapabiliriz deyip, ”Zeytinli Tepe”yi yarattım. Artık bir markamız vardı. Babama dedesinden kalma zeytin bahçemizden ürettiğimiz zeytinyağını, bu marka ile tüketiciye sunmak istedik. Analiz sonuçları çok iyi geldi. “Bu güzel yağ ile neden bir uluslararası yarışmaya katılmayalım?” dedik.

Merkezi Brüksel’de bulunan ITQI (Uluslararası üstün lezzet ödülü) yarışmasında derece aldınız?
  

Evet, 2017’de Zeytinli Tepe Naturel Zeytinyağı ile katıldık. Zeytinyağımız iki altın yıldız ile ödüllendirildi.
 
Tüm aile zeytinyağı sevdalısı, ödül töreninde tüm aile bireyleri oradaydı sanırım. 

Evet. Brüksel’deki ödül törenine bütün aile hep birlikte katıldık. Babamın gururunu ve mutluluğunu kelimelerle ifade etmek mümkün değil. Çabasının, emeğinin, zeytin sevgisinin karşılığında alınan bu ödül onun haklı gururudur. Ailemizin birlik ve beraberliğinin bir sonucudur bu ödül.
Biz zeytin tutkunu iki kardeş bizi doğa aşkı ile büyüten babamıza armağan Zeytinli Tepe’yi siz dostlarımızın beğenisine sunduk. 

 Markanın tüm tasarımı siz mi yaptınız? 

Evet. Markanın bütün tasarımlarını kendim yaptım. WEB ten tutun ürün fotoğrafları, şişelerin seçimi, şişe ve tanıtım etiketleri, sloganımız “Anadolu’nun antik çağı zeytinyağında hayat buluyor”

Fotoğrafçılık merakınız zeytin ve zeytinyağı sevdası ile mi ortaya çıktı? 

İki yıldır yemek fotoğrafçılığı ile ilgileniyorum. Yemek fotoğrafçısı Mehmet Ateş’ten kendi atölyesinde yemek fotoğrafçılığı dersleri aldım. Zeytinli Tepe’nin tüm fotoğraflarını kendim çektim. Zeytinyağılar üzerine tarifler hazırladım ve fotoğrafladım.

Biliyorsunuz ki zeytinyağı denilince ülkemizde akla her zaman Ege gelir. Bizim bölgemizden de iyi kalite zeytinyağı üretilebileceğini tüm dünyaya gösterdik. Zeytinli Tepe Naturel Zeytinyağı, butik bir marka. Kendi zeytin bahçemizde iyi tarım uygulaması yıllardır yapılmakta. Ürün elle toplanıp, aynı gün beklemeden soğuk sıkım yapılmakta. Fabrikamız yıllık 30 ton yağ üretiyor. Ama “Zeytinli Tepe Naturel Zeytinyağı” markası yalnızca iyi tarım uyguladığımız kendi zeytin bahçemizin zeytinlerinden ürettiğimiz zeytinyağının markasıdır. Şimdilik yıllık 3 ton yağ üretimi yaptık. Belki ileriki yıllarda yeni zeytin bahçeleriyle üretimimizi arttırabiliriz ama şimdilik kendi teruarımızdan ürettiğimiz zeytinyağını kaliteyi bozmadan dostlarla paylaşmak istiyoruz. Çünkü hem babam hem kardeşim hem de ben kendi mesleklerimizde profosyoneliz, paramızı mesleklerimizden kazanıyoruz. Zeytinyağı gönül işimiz, tutkumuz, hobimiz. Hiçbir ticari beklentimiz yok.

Eklemek veya belirtmek istediğiniz başka bir şey var mı?

Zeytin ve zeytinyağı üstüne yazacak konuşulacak o kadar çok şey varki..

Belki doğduğumuz topraklarda butik zeytinyağı üretiminin öncüsü oluruz. İnsanları bu konuda özendiririz. Zeytinliklerin imara açılması gibi yasa tasarılarının konuşulduğu ülkemizde çorbada bizim de tuzumuz olur belki.

Biliyorsunuz, delice zeytinin anavatanı Kuzey Mezopotamya.

Bu topraklardan Sami’ler zamanında tüm Akdeniz havzasına yayılmış. Şimdilerde kendi anavatanında unutulan zeytin umarım tekrar hatırlanır.

Doğanın bizlere armağanı olan bu güzel meyvenin değerinin herkesin farkında olması dileğiyle bu güzel söyleşi için çok teşekkür Özlem Özbiçki Akbaba. 

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568