Buyrun “Enerji Masası”na

 Greenpeace, küresel ve Türkiye enerji piyasalarıyla ilgili analizleri “Enerji Masası” adlı bir sitede topladı.

banner477
Buyrun “Enerji Masası”na
05 Ağustos 2016 Cuma 10:23

banner468

Neden böyle bir siteye ihtiyaç duyduk?

İnsanlık, ilk elektrik santrali Pearl Street Station’u New York’ta 1872’de açtıktan sonraki yüzyılda enerjiyi üretme, dağıtma ve tüketme biçiminde hiçbir ciddi değişiklik yapmadı. Artan enerji ihtiyacını karşılamak için petrol ve kömür gibi fosil yakıtlar ile soğuk savaş döneminin teknolojisi nükleer gibi tehlikeli teknolojilere bel bağladı. Tüm bu tercihlerin beraberinde solunum yolları hastalıklarından kansere birçok sağlık probleminde artışı, nükleer felaketleri ve iklim değişikliğini getirdi.

Greenpeace, tüm bu gidişata dur demek için doğdu ve 44 yıldır iklim değişikliği başta olmak üzere, çevre ve ekoloji alanında kampanyalar yürütüyor. Destekler sayesinde, dünyanın farklı yerlerinde, kimi zaman nükleer santralleri kapanmasına önayak oldu, kimi zaman dünyayı korumak için yeni yasaların oluşturulmasını sağladı, kimi zaman da dünyanın birçok yerinde elektriğe erişimi olmayan toplulukları güneş panelleriyle aydınlattı. Şimdi de hem bu alanda çalışan gazeteciler hem de konunun uzmanları için hazırladığı “Enerji Masası” sitesiyle enerji alanındaki tüm gelişmeleri ilgilerine sunarken, daha sağlıklı ve yeşil bir gelecek için de yol gösteriyor.

Sitenin editörü, Greenpeace Akdeniz Sürdürülebilir Yatırımlar Danışmanı İbrahim Çiftçi, “Enerji Masası”nın amacını şöyle anlatıyor:
Küresel ısınmaya karşı çeşitli gruplar ve milyonlarca insanın mücadelesi devam ederken, geçtiğimiz yıllarda büyük gelişmeler yaşandı. Bugün iklim değişikliğinin dünyayı tehdit eden unsurların başında olduğu kabul edilmekte. 1997 Kyoto Anlaşması ile başlayan süreç. 2015’de Paris Anlaşması ile yepyeni bir ivme kazandı.

Sonuçta 2014’de devreye alınan enerji santrallerinin yüzde 60’ı yenilenebilir enerji santralleri oldu. 2015’te yenilenebilir enerji santralleri yine yüzde 50 sınırını aştı. Uluslarası Enerji Ajansı yenilenebilir enerji yatırımlarının katlanarak artacağını belirtiyor. Halihazırda 128 ülkenin yenilenebilir enerjiyle ilgili hedefleri ve bir kısmının destek mekanizmaları var.

Günümüzde; 19. yüzyıl sonunda yaşanan hızlı gelişime benzer bir dönüşüm tekrar yaşanıyor, nükleer ve fosil yakıtlara dayalı enerji üretim biçimi yerini hızla yenilenebilir enerjiye terk ediyor. Biz de Greenpeace olarak yaşanan bu değişimin görünür kılınması ve de bu alanda çalışanların gelişmeleri derli toplu şekilde adım adım takip edebilmeleri için “Enerji Masası” adını verdiğimiz bu siteyi hazırladık.”İbrahim Çiftçi
Burcu Ünal 

banner442
banner469

İlgili Galeriler
banner379
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.