Çernobil can yakmaya devam ediyor

Çernobil felaketinin 29. Yıldönümünde,

banner477
Çernobil can yakmaya devam ediyor
25 Nisan 2015 Cumartesi 12:18

banner468

 reenpeace, Çernobil felaketinin 29. Yıldönümünde, felaketinin tüm dünya ve Türkiye’ye etkileriyle ilgili çarpıcı verileri kamuoyuyla paylaştı. 

25 Nisan 2015 – İstanbul 26 Nisan 1986 yaşanan Çernobil nükleer felaketinin yıkıcı etkileri devam ediyor. Bölgede arazi kullanımı ve gıda üretiminde halen kısıtlama tedbirleri olduğu gibi, radyasyon nedeniyle yaşanan hastalık ve ölümler hem o arazide, hem de felaketten etkilenen Türkiye’de devam ediyor. 
Çernobil nükleer felaketinin atmosfere Hiroşima ve Nagazaki atom bombalarından yüzlerce kez daha fazla radyasyon yayılmasına neden olduğunu vurgulayan Greenpeace, felaketle ilgili çarpıcı verileri paylaştı ve benzer bir felaketin Türkiye’de yaşanmaması için Türkiye’nin enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjilere yatırım yapması çağrısında bulundu. 

Çernobil’den en çok çocuklar ve gelecek kuşaklar zarar gördü
Birleşmiş Milletler tarafından 2011 yılında yayımlanan bir rapor, Çernobil bölgesinde 7000 kadar çocuğun tiroid, akciğer, göz gibi kanser hastalıklarına yakalandığını ortaya koydu. 
Binlerce çocuk, tiroid, göz, akciğer kanseri gibi pek çoğu ölümcül kanser hastalığının yanı sıra, kalp hastalıkları en çok görülen hastalıklarla yıllar geçmesine karşın baş ediyor.
Yapılan araştırmalar, radyoaktif kirliliğe maruz kalan bazı kasabalarda, test edilen sütlerin %93’ünün kabul edilebilir düzeyden çok daha fazla miktarda kimyasal sezyum oranı içerdiğini ortaya koydu.

Ekonomik zarar da devam ediyor 
Ukrayna’da 18.000 km2’lik tarım toprakları radyoaktif kirlenmeye maruz kaldı. Ülke ormanlarının %40’ı (toplam 35.000 km2) kirlendi.
Kazanın Ukrayna’ya maliyeti 2000 yılı itibariyle 148 milyar dolardı. 
Beyaz Rusya, 2016 yılına gelindiğinde Çernobil’in ekonomisine etkisinin 235 milyar dolar olacağını tahmin ediyor. 
Türkiye nasıl etkilendi?  
Türkiye’de de Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları ve Pediatri Ana Bilim Dalları’nda yaptığı  çalışmaya göre lösemi vakaları, 1986 öncesi %0,7’den, 1986 sonrası %2’ye çıktı (4). 
Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de 1984 yılında yüz binde 19,2 olan kanser vakaları, 96 yılında yüz binde 63,46 olarak bildirildi (5).
4 Mayıs günü Kapıkule-Edirne yolunda İstanbul’da havadaki radyasyonun tam 1000 katı olan ve Çernobil nedenli Türkiye’de ölçülen en yüksek değer olarak tarihe geçen, 16 miliröntgen/saat değeri ölçüldü. 
Kaza’dan 5 gün sonra Akçakoca’da havadaki radyasyonun gittikçe arttığı fark edildi. Karasu Bölgesi’nde o bölgenin doğal radyasyon düzeyinin 20 katı fazla olan 150 mikroröntgen/saat düzeyinde ölçüm yapıldı. 
Nükleer enerjide yeni teknoloji çözüm değil
Çernobil nükleer felaketinin ardından 29 yıl geçmesine karşın, dünyada nükleer enerjinin en tehlikeli, yıkıcı ve öldürücü, çevresel ve yaşamsal risklerin sıfırlanamadığı bir enerji üretim biçimi olduğunu vurgulayan Greenpeace Avukatı Deniz Bayram Yeni nesil reaktörler hala güvenli değil. Beklenmeyen teknolojik hatalar, işletme hataları, şeffaf olmayan nükleer enerji endüstrisi, ekonomik ve politik baskılar ile nükleer enerji santrallerine yönelik saldırı potansiyelleri, nükleer enerji santrallerinin güvenlikli ve emniyetli olmadığını gösteriyor. Çernobil nükleer felaketi, Rus model bir reaktörün patlaması ile meydana geldi. Felaketin ardından yapılan araştırmalar, büyük tedbirsizliklerin de felakete neden olduğunu gösteriyor. Rusya, hala tüm dünyada nükleer enerji üretim projelerinde yer alıyor. Bu projelerden biri Mersin, Akkuyu nükleer enerji santrali. Güneş ve rüzgar potansiyelinin sadece %3’ünü kullanan Türkiye bu riski almak zorunda değil. Türkiye hükümeti, enerji politikasını bir an önce enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji politikalarından yana çevirmelidir” dedi.

Kaynaklar

1. Greenpeace Uluslararası’nın Çernobil arazi incelemesi raporu http://www.greenpeace.org/international/en/publications/reports/Chernobyl-field-findings---25-years-later/
2. http://www.voanews.com/english/news/europe/UN-Reports-Thousands-of-Thyroid-Cancers-25-Years-After-Chernobyl-Nuclear-Disaster-117088228.html
3. http://www.greenpeace.org/turkey/tr/news/cernobilin-cocuklara-mirasi-radyasyon-080411/
4. Greenpeace’in ‘Çernobil’in Türkiye’ye etkileri’ raporu: http://www.greenpeace.org/turkey/tr/press/reports/cernobilin-etkileri/
5. Türk Tabipler Birliği’nin  Çernobil raporu: http://www.ttb.org.tr/halk_sagligi/BELGELER/cernobil_06.pdf
6. http://www.greenpeace.org/turkey/tr/news/wikileakste-rus-ruleti-020911/


www.yakamozyakut.com.tr İstanbul / Gülçin ŞAHİN

banner442
banner469

İlgili Galeriler
banner379
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.