Greenpeace: Yırca kazandı...

Kömürlü santrallere karşı mücadele devam ediyor

banner486
Greenpeace: Yırca kazandı...
21 Nisan 2015 Salı 17:59

banner498
21 Nisan 2015, Yırca  Kolin Şirketler Grubu’nun Yırca’da yapmayı planladığı kömürlü termik santral planlarından vazgeçtiğini açıklaması üzerine yazılı bir açıklama yapan Greenpeace, Yırca halkının mücadelesinin haklılığının bir kez daha kanıtlandığını vurgulayarak, santralin, vereceği zararlar nedeniyle Türkiye’nin hiçbir yerinde yapılmaması gerektiğini ifade etti.

İlk günden itibaren, projenin hukuka aykırı olduğunu ve hukuki sürecin beklenmesi gerektiğini ifade ettiklerini vurgulayan Greenpeace ve köylülerin avukatı Deniz Bayram, “Buna rağmen, hukuksuz ve usulsüzce 6000’den fazla zeytin ağacı kesildi. Bugün, Greenpeace ve Yırcalıların birlikte açtıkları davada alınan ‘acele kamulaştırmanın iptali’ kararının kısmen onaylanması ve ÇED kararı dahil olmak üzere Proje’ye karşı başlatılan hukuk süreçlerinde alınan sonuçlar üzerine, Kolin Şirketler Grubu, kömür yakıtlı termik santral projesini Yırca köyü zeytinliklerinde hayata geçirmeyeceğini ifade etti. Yırcalıların mücadelesi kazandı” dedi.
 
Kömürlü santraller dünyanın her köşesinde zarar veriyor

Bundan sonraki süreçte, Yırca’da 6000’den fazla zeytin ağacının kesilmesinden sorumlu olan tüm kişilere karşı cezai sorumlulukların üzerine gideceklerinin ve Yırca köylülerinin yanında olacaklarını ifade eden Bayram, Kömür yakıtlı termik santraller, yerel, bölgesel ve küresel çapta, geri dönüşü mümkün olmayan büyük çevre tahribatına ve ölümcül sağlık etkilerine neden olur. Kömürlü termik santraller, astım, bronşit, kanser gibi pek çok ciddi hastalığın nedeni. Bu nedenle kömür projeleri sadece zeytinliklerde değil, yeryüzünün her köşesinde, hayatın olduğu her yerde izin verilmemesi gereken projelerdir. Bu nedenle, Yırca’da olduğu gibi, kömür santrallerine karşı mücadelemiz devam edecek. Türkiye, yeryüzü ve insan sağlığını riske atmadan, enerji verimliliği ve temiz enerji politikaları ile hem enerji ihtiyacını karşılayabilir hem de daha fazla istihdam yaratabilir” dedi. 

Yırca’da hukuk mücadelesinde son durum

Greenpeace’in, köylülerle birlikte açtığı yürütmeyi durdurma davasında Danıştay 6. Dairesi tarafından, kömür yakıtlı termik santral projelerinde acele kamulaştırma yapılamayacağı ve zeytin kanununun zeytinlikleri koruyan hükümleri gereğince, acele kamulaştırma kararı Aralık 2014’te ayında esastan iptal etdi. EPDK ve Kolin Şirketler Grubu ise kararı temyize taşıdı.
 
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nda görülen temyiz süreci bu hafta sonuçlandı ve buna göre, Kurul, Danıştay 6. Daire’nin kararını kısmen onayladı. Kararın gerekçesi henüz açıklanmadı.

Bugün Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından, açıklanan iptal kararının kısmen onanması kararının ardından Kolin Şirketler Grubu, yaptığı açıklama ile, Yırca’da zeytinlik arazilerde kurmayı planladığı Kolin termik santrali projesinden vazgeçtiğini ve projenin zeytinlik olmayan başka bir yerde gerçekleştireceğini duyurdular.
 
 Bununla birlikte, Yırca köylüleri ve Greenpeace tarafından açılan Kolin termik santrali ÇED Olumlu Kararı’na karşı da, bir süre önce yürütmeyi durdurma kararı alınmış hukuki olarak projenin ÇED Olumlu Kararı da durduruldu. ÇED kararına karşı hukuki süreç devam ediyor. 


www.yakamozyakut.com.tr İstanbul / Gülçin ŞAHİN

banner469

İlgili Galeriler
banner379
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.