25 Milyon Dolarlık Hububat Ticaret Merkezinin temeli atıldı

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Kızıltepe zahireciler derneği tarafından yaptırılacak olan hububat merkezinin temeli atıldı.

 25 Milyon Dolarlık Hububat Ticaret Merkezinin temeli atıldı
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Kızıltepe zahireciler derneği tarafından yaptırılan 25 milyon dolarlık hububat merkezinin temeli atıldı.
Törene, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Vali Turhan Ayvaz, TMO Genel Müdürü Mesut Köse,  Mardin Milletvekilleri Gönül Bekin Şahkulubey, Abdurrahim Akdağ,  Mardin ve Diyarbakır kurum amirleri, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.


Bakan Eker törende yaptığı konuşmada, bu toprakların yeryüzünde ziraatın ve tarımın yapıldığı ilk topraklar ve bu ovanın binlerce senedir doğudan batıya ticaretin güzergâhı olduğunu söyledi.

Onlarca medeniyetin bu topraklarda yeşerdiğini, Arap, Süryani, Kürt, Türk, Müslüman herkesin tarih içerisinde birlikte barış içerisinde yaşadığını kaydeden Eker, bu toprakların ruhunda barış olduğunu vurguladı.Eker, şöyle devam etti, ''Zaman içerisinde Türkiye'de vuku bulan yanlışlıklar, yapılan hatalar, yanlış uygulamalar, Türkiye'de inkâr ile ret ile karşı karşıya kalan vatandaşlarımız, bunlar sadece Kürt kardeşlerimiz değil, Türkiye'nin diğer bölgelerinde de zulümler, baskılar yaşanmıştır. Ama Kürtler ile ilgili özel olarak bir takım hatalar yaşanmıştır geçmişte. Şimdi biz başka dönemdeyiz. Türkiye'de artık bu uygulamalar son bulmuştur. Türkiye'de demokrasiyi yerleştirmeye çalışıyoruz. Çok önemli mesafeler atılmıştır. Şimdi Türkiye genelinde yüzde 50 oy alarak bir iktidar partisini tam da Türkiye'nin sorunlarını kalıcı bir şekilde çözme arifesindeyken, yeni ve sivil bir anayasa vaadiyle ortaya çıkmışken biz Kürt meselesinin içinde bulunduğu bütün meseleleri barış içerisinde çözme anlayışına sahibiz. Ama barışa ve huzura adeta kurşun sıkılmıştır. Bu süreç sabote edilmeye çalışılmıştır. Artan şiddet, atılan bombalar, patlatılan mayınlar, sıkılan kurşunlar sadece barbarlık değil, vahşetin örneğidir. Ben Kürdüm.

Ben sizden biriyim. Sizin gibi bu topraklarda yaşadım, bu topraklarda doğdum. Kimse benden fazla Kürt değil. Kürtlerin adına da kimsenin cinayet işlemeye hakkı yoktur. Kim cinayet işliyorsa kendi adına işliyor. Biz anne karnındaki 8 aylık bebeğe kurşun sıkılmasını lanetliyoruz. Kimse Kürtler adına da bu tür cinayetleri yapmasın. Biz buna şiddetle karşıyız. Kürtlerin temsilcisi sıfatıyla kimsenin bunu yapmaya hakkı yok.''


GAP'LA 1 MİLYON HEKTAR ALAN SULANACAKGAP Eylem Planı çerçevesinde 220 kilometre uzunluğundaki bir kanalın tamamlanacağını ve bölgedeki toprakların sulanacağını, bölge çiftçisinin elektrik ve yer altı sularıyla yapılan sulamalardan kurtulacağını belirten Eker, şöyle dedi, ''Yaşanan elektrik sorunundan kurtuluruz. Sadece bu ovalar değil, bölgenin 9 ilinin tamamın da yaklaşık 1 milyon hektar alan sulanmış olacak.

Mardin'de çiftçilerimizi destekliyoruz. Mardin çiftçisi 2010 yılında 135 milyon lira nakdi destek aldı. Mısır, buğday üretmiş, prim almış. Biz bununla yetinmedik. Mardin'de 103 tane tarıma dayalı sanayi tesisi kurduk. Bunların her birine de yüzde 50 hibe desteği verdik. 2003 öncesinde Mardin'de hükümetin desteklediği tarımsal kalkınma kooperatifi yok. Bizim dönemimizde ise 9 tane tarımsal kalkınma kooperatifine destek verildi. Bin 833 aile bundan faydalandı. Geçen yıl Mardin'de 367 bin ton buğday üretildi. Bu Türkiye'nin durum buğdayı içerisinde önemli bir paya sahip.''Vali Turhan Ayvaz ise Kızıltepe Hububat ve Ticaret Merkezi'nin ülkenin en büyük merkezi olacağını, kurulduktan sonra çiftçilerin rahatlayacağını belirterek, ihracatın kat kat artacağını söyledi.

Ayvaz " Bu site ülkemizin en büyük sitesi olacak. Bu kurulduktan sonra çiftçilerimiz insanlarımız rahatlayacak. İhracatımız kat kat artacak. Bizim hedefimiz ülkemize milyar dolarlık ihracat yapan iller sınıfına girmek. Bu sınıfa girmek için de bazı şartlar lazım. Sayın Bakanımızdan istediğimiz acilen bu ovaların sulanması. Bu ova sulandığı zaman özellikle bu bölgede bütün halkımıza zarar veren elektrik kesintileri de son bulacaktır. Gap suyu geldiği zaman inşallah bölgemizde işsiz insan da kalmayacaktır. Biz bu hedeflere vardıktan sonra bunu başaramazsak yine bir şey yapmış sayılmayız. Halk olarak birlik ve beraberlik içinde olmazsak, Türk Arap Kürt, yine bir 400 milyar dolarımız teröre gider. Gelecek nesillerimiz çoluk çocuklarımızda başka ülkelerin ekonomik kölesi haline gelir. Bizim ikinci hedefimizde birlikteliği sağlamaktır."


Konuşmaların ardından 245 zahireci esnafın bir araya gelerek kurduğu Hububat Ticaret Merkezi'nin temeli atıldı. Temel atma törenine çok sayıda davetli katıldı. Hububat Ticaret Merkezi, Türkiye’nin ve Ortadoğu'nun en büyük hububat merkezi olacak. Yaklaşık bin 500 işçinin çalışacağı merkez tamamen esnafın kendi öz kaynakları ile yapıldı. Dernek Başkanı Mehmet Şerif Öter, "20 milyon dolara mal olacak tesis birlikteliğimizin bereketidir." diye konuştu.


Ticaret merkezinde, 251 Adet Dubleks Ofisi, 245 Adet 160 metrekarelik 500 tonu kapalı 250 tonu açık alanda olmak üzere 750 ton kapasiteli depo,16 Adet Nakliyeci Ofisi, 12 Adet Hizmet ve Alışveriş dükkanı (Zirai ilaç, bakkal, kasap, berber v.s.), 1 Adet 600 kişilik oditoryum salona sahip BORSA binası, 2 Adet Banka şu besi, l Adet PTT şubesi, l Adet Sigorta acentesi, 1 Adet 1500 kişilik cami, 2 Adet Kantar,4 Adet Tamir atölyesi,l Adet 10 bin metrekare alanlı Tır parkı ,l Adet Ürün ve toprak tahlil laboratuarı,l Adet Özel otopark,l Adet Peyzaj sosyal alanı olacak.
Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2011, 00:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568