Altın yatırımcıların ekmeğine yağ sürüyor!

Saxo Bank’ın Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen, geçtiğimiz Cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdam rakamları sonrasında, rakamların en çok altına yatırım yapanların yüzünü güldürdüğünü söyledi

Altın yatırımcıların ekmeğine yağ sürüyor!

SAXO BANK EMTİA STRATEJİ MÜDÜRÜ OLE HANSEN: “GELİŞMELER ALTIN YATIRIMCILARININ EKMEĞİNE YAĞ SÜRÜYOR”

3 Haziran Cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdam rakamları, altının yükselişe geçmesine neden oldu. FED’in ekonominin gidişi hakkında önemli bir gösterge olarak kabul ettiği rakamların açıklanması sonrasında, Saxo Bank Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen, piyasaları analiz etti. En çok altına yatırım yapanların mutlu olduğunu belirten Hansen, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Cuma günkü sürpriz rakamlardan en fazla faydalanan piyasalardan birisi altındı. Altının hızla yükseldiğini gördük. İlk ana teknik seviyeye $1240/ons’ta ulaştı. Asya’da gecelik $1250/ons oldu. Bu, mayıs boyunca elden çıkardığımız altının trend dışı fiyatının %50’sine tekabül ediyor. Muhtemelen şimdi biraz konsolidasyon göreceğiz. Doların zayıf olduğunu gördük, ayrıca ABD faiz oranlarında artış beklentilerinin ertelendiğini de gördük. Bu gelişmeler şimdi altın yatırımcılarının ekmeğine yağ sürüyor.”
 
Tarım dışı rakamların piyasalardaki duyarlılığın yönünü değiştirdiğine dikkat çeken Ole Hansen sözlerini şöyle sürdürdü: “Mayıs boyunca Futures yatırımcıları, hedge fon pozisyonları azalırken, bir yandan da takas ürünler aracılığıyla alımların geldiğini görmeye devam ettik. Bu, daha uzun bir süre yatırımcıların, kendilerini alternatif arayışına zorlayan negatif getirili trilyonlarca dolarlık kamu borcumuz olduğu gerçeği hakkında kaygılı olduklarının da göstergesi olabilir. Fakat Cuma günü altındaki ani artışın arkasında muhtemelen hedge fonlar vardı. Yatırımcılar, sadece son üç haftada ABD yetkililerinden gelen verilere göre net uzun pozisyonlarını üçte bir oranında azalttılar. Bu da raporun duyarlılığı değiştirmesinden sonra uzun pozisyonları yeniden oluşturmaya çabalayan fonlardan gelen tepkiyi tetikledi.”
 
Ünlü analist bu gelişmelerin nereye varacağı konusundaki tahminlerini de şu sözlerle açıkladı: ”Peki, buradan nereye varıyoruz? Söylediğim gibi, şimdi muhtemelen biraz konsolidasyon gündeme gelecek. Rakamlara toplu olarak bakarsanız, trent dışı teknik fiyat seviyelerine ulaşıyoruz. Buradan da piyasanın gördüğümüz kazançların bir kısmını konsolide edeceği sonucuna ulaşabiliriz. Desteğin $1225/ons ile $1230/ons arasında geleceğini bekliyorum ama 

eğer bu destek $1250/ons üzerinde olursa, o zaman piyasa yakın gelecekte yeni bir ‘en yüksek’ noktaya ulaşılıp ulaşılmayacağını tartışmaya başlayacaktır.”

Saxo Capital Markets Hakkında
Dünyanın önde gelen online yatırım bankacılığı uzmanı, bireyselle kurumsal müşterilerine işlem ve yatırım stratejileri için bütün araçları sunan Saxo Bank'ın Türkiye iştiraki Saxo Capital Markets Menkul Değerler A.Ş., 2012 yılı Eylül ayında SPK'dan lisansı alarak faaliyetlerine başladı. Saxo Bank'ın finansal topluluk portalı TradingFloor.com, ilk birden fazla varlık sınıfında işlem yapmaya yönelik sosyal platform oldu. Bütün regülasyonlar altında lisanlı bir Avrupa bankası olan Saxo Bank, müşterilerine hem ödüllü SaxoTrader, hem de lansmanını geçtiğimiz günlerde yaptığı tek bir hesaptan PC, tablet ve akıllı telefonlarda erişilebilen ve yirmiden fazla dil seçeneği bulunan SaxoTraderGo platformlarında Forex, Hisse Senetleri, Vadeli İşlem ve Opsiyon Kontratları, CFD’ler (fark kontratları) ve diğer türev ürünlerde işlem yapma imkanı sunuyor. Platform, dünya çapında 100'den fazla büyük finansal kurum tarafından yetkilendirildi. Saxo Bank, aynı zamanda bir diğer iştiraki Saxo Privatbank üzerinden geleneksel bankacılığın yanı sıra profesyonel portföy ve fon yönetimi hizmetleri veriyor. 1992 yılında kurulan ve merkezi Kopenhag'da bulunan Saxo Bank'ın Avrupa, Asya, Ortadoğu, Latin Amerika, Afrika ve Avustralya'da toplam 26 ülkede ofisleri bulunuyor.    


Hatice Akuğur / Yeşim Daravanoğlu  


 
Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2016, 20:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568