Anamur'da bir ilk gerçekleşti!

Yörüklerin mutfağı bir başka güzel ve zengin.

Anamur'da bir ilk gerçekleşti!

Ülkemizin her bir köşesi ayrı bir cennet ayrı bir güzel. Öyle bir yer var ki, gitmek belki aklınıza gelmez ama dönmek istemezsiniz. Yada mutlaka yolunuz bir daha düşer oraya. peki yerli muzu ile ünlü desem sanırım herkes bilir ki, burası Anamurdan başka bir yer değildir. Sadece muzu değil, yer fıstığını orada bahçeden kopartıp yiyebilirsin, haşla ye, olmadı kavurup yiyebilirisiniz.Bu arada çilek de baş köşede bir yerde bunu da unutmayalım. 

Bir taraftan denizi, bir tarafta orman ve sen sessizliğin, huzurun içindesin. Tarih ise buram buram her yerden kendisini belli ediyor. Antik kent ise zamana meydan okuyor. Yayla yolları, patika yolları hayatın yaşayan bir başka yüzü orada. Biraz uzansanız hani Kıbrıs'a dokunabilir parmaklarınız.

Yörüklerin mutfağı bir başka güzel ve zengin. Sahilde şöyle köhne sandalyelerde enfes balıkları yerken gözünüz, gönlünüz maviliklere, sohbete doyamayabilir.

Orada yaşayan bir arkadaşım diyor ki; burada karnınız aç kalmaz. Buranın insanının gözü gönlü toktur, misafirperverlikte sınır tanımıyorlar.

Osmaniye Kuaförün işletmecisi Osmaniye Kurşun'u, bir etkinliğimiz vasıtasıyla tanımış ve demiştim ki, kendisi bir tasarımcı ve sanatçı, öylesine yüce bir ruh taşıyor ki, yardımseverlikte, sevgi dolu yüreği ile o adeta bir derya deniz. İnsanı mutlu etmesi, sevgisi, ve küçük yaştan beri gelen mücadeleci ruhu farkı fark ettiriyor ve bu insanın kurduğu hayali ise; küçükken dedesi, ninesi olmadığı için ve bazı yaşlıların yardıma muhtaç olduklarından dolayı Anamur'da bir yaşamevi açılması.

Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Anamur'a bir yaşamevi yapılması konusunda çalışma başlattıklarını, ilk toplantı ile önemli ilk adımın atıldığını, Dünya Yaşlılık Derneği Başkanı'nı Anamur'a davet ederek Anamur'u tanımalarını istediklerini ve Huzurevi için düşünülen alanı gezdiklerini belirtti. Başkan Türe toplantı gündemini katılımcılar ile birlikte belirlerken çözüm ve öneriler de masaya yatırıldı.

Dünya Yaşlılık Derneği Başkanı Umut Çınar; Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe'yi makamında ziyaret etti ve STK'ların ve halkın katılımı ile karşılıklı görüşlerin alındığı belediyenin "yaşamevi projesi" hakkında birbirlerinin tecrübelerinden faydalanıldı.

Anamur'un doğal güzellikleri ve ekolojik tarımı ile bu yaşamevinin Türkiye'de aynı zamanda yurt dışında açılan bir yüzünün olacağını ve aynı zamanda sağlık oteli olarak da işlev vereceğini sadece yaşlıların değil, çocukların, engellilerin ve yurt dışından yaşlıların hizmet alabileceği içersinde yaşlıların hidroterapi havuzlarının, sinema salonlarının, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinin ve hobi odalarının olacağı konusunda görüş birliğine vardılar.

Bu yapılan projeden dolayı Dünya Yaşlılık Derneği Başkanı Umut Çınar Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe'ye plaket takdim etti.

Anamur Belediyesi Plan ve Projeler Müdürlüğü Yaşamevi ile ilgili katılımcılara sunum yaparken Huzurevi projesi sinevizyon eşliğinde Anamur Belediyesi Mimarlarından Bilgenur Mersin projenin detaylarını anlattı. Alanya Huzurevi projesi incelemelerinden anektodların da verildiği toplantıda son olarak Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe Anamur'un kardeş Kenti Almanya'nın Bingen şehrinde yapılan Huzurevi ziyaretlerini ve izlenimlerini görsellerle anlattı.
 

www.yakamozyakut.com.tr  Ankara / Belgin Turan SATICI


 

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2014, 01:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568