Bursa'nın düşman işgalinden kurtuluşu coşkuyla kutlandı

11 Eylül 1922 - Bursa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 88. yıldönümü törenlerle kutlandı. Temsili özgürlük kızının kurtarılışı, vatandaşların büyük beğenisini topladı.

Bursa'nın düşman işgalinden kurtuluşu coşkuyla kutlandı

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Valiliği tarafından ortaklaşa düzenlenen kurtuluş törenleri, Atatürk Anıtı'na çelenklerin koyulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Çelenk sunma töreninden sonra Vali Şahabettin Harput, makamında, protokol ve sivil toplum örgütlerinin kutlamalarını kabul etti. Orduevi'nde basına kapalı olarak devam eden kutlamalarının ardından Vali Şahabettin Harput, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Zeki Es ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep
Altepe ile birlikte Atatürk Caddesi'nde tören arabasıyla, halkı selamladı. Bursa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 88. yıldönümü kutlamalarına AK Parti Bursa Milletvekilleri Ali Kul ve Canan Candemir Çelik, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile çok sayıda siyasetçi, idareci, askeri ve mülki erkan ile vatandaşlar katıldı.
Türk Askerinin "Allah Allah" nidalarıyla kente temsili olarak girişinin canlanadırıldığı törende, Türkiye Muharip Gaziler Derneği üyeleri ile valilik binası önünde karşılaşan askerler, birbirlerine sarılarak Türk bayrağını göndere çekti. Kurtuluşun sembolü haline gelen gelinlikli özgürlük kızı da askerler tarafından kurtarıldı ve duvağı açıldı. Valiliğin kapısında elindeki Türk bayrağını açan özgürlük kızı ve Türk subayı, göğüsleri kabarttı. İstiklal Marşı eşliğinde göndere Türk bayrağını çekilmesinin ardından Türk askeri elindeki bayrağı, öperek Vali Harput'a takdim etti.

Vatandaşlar tarafından alkışlarla izlenen temsili kurtuluş töreninde konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "Bursa 2 yıl 2 ay 2 gün süren işgali 10 Eylül gecesi sona ermiştir. 88 yıl önce bugün Bursa'nın ufkunu kaplayan kara bulutlar dağıtılmış yerini özgürlük, hürriyet gelmiştir. Şimdi baktığımızda daha iyi görüyoruz ki düşmanın Bursa'yı işgali tüm yurdu yasa boğmuş, Ankara'da Meclis'e kara bayrak asılmıştır. Kurtuluşu ise tüm Türkiye için sevinç oluşturmuş, 'Bursa sancağına kavuşmuştur' diye telgraflar çekilmiş" dedi.
 Bursa'nın hiçbir dönemde ihmal edilemeyen bir şehir olduğunu belirten Altepe, "Tarihten gelen değerlerimizden vazgeçmeden, geleceğe taşıyacağımız Bursa'nın tarihi değerlerini gelecek nesillere taşımak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bizim hedefimiz, Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihiyle barışık bu müstesna kenti, dünya şehri haline getirmektir" diye konuştu.
 Törende kurtuluş şiirlerinin yanı sıra halk oyunları ekipleri, mehter takımı ve kılıç kalkan ekibinin gösterileri keyifle izlendi. Tophane Şehitliği'nde gerçekleştirilen törende ise şehitliğe çelenkler sunulduktan sonra, saygı atışı yapıldı. Kutlamalar, 1922 yılında Bursa'nın Yunanlılardan alınması sırasında şehre ilk giren süvari bölük komutanı Yüzbaşı Rüştü Dinçer Bey'in Doburca'daki kabrinin ziyaretiyle sona erdi.
Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2012, 00:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568