İlk yabancı konuk BM'den...

BM Genel Sekreter Yardımcısı Peter Drennan Kilis’te…

İlk yabancı konuk BM'den...

Güvenlikten sorumlu Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Peter Drennan bir dizi temas ve incelemelerde bulunmak üzere beraberindeki bir heyetle birlikte bu gün saat 12.00 de Kilis’e gelerek, Kilis Valisi Süleyman Tapsız’ı makamında ziyaret etti.  


Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Peter Drennan'nı  Kilis Valiliği yeni binası girişinde Kilis Vali Yardımcısı Ulaş Akhan karşıladı.


Yeni Valilik binasında ilk yabancı heyeti ağırlayan Vali Tapsız, yapılan görüşmede Kilis’in köklü bir tarihi ve kültürel geçmişe sahip olduğunu belirterek, Kilis’te yaşayan Suriyelilerin yaşam mücadeleleri ve konteyner kentlerdeki sunulan hizmetler hakkında bilgilendirmede bulundu.


Türkiye’nin Suriye ile ilgili olarak yapmış olduğu yardımların 5.6 milyar dolara ulaştığını, diğer ülkelerin yapmış olduğu yardımların 500 milyon dolar olarak kaydedildiğini belirten Vali Süleyman Tapsız, bu konuda Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası topluma daha fazla sorumluluk düştüğünü sözlerine ekledi.

Vali Tapsız, Türkiye’ nin uluslararası düzeyde yapmış olduğu yardımlarda öncü ülke olmaya devam ettiğini ve 2013 Yılı Dünya İnsani Yardım Raporunda Türkiye’nin GSMH’na oranla dünyada en fazla yardım yapan ülke olduğunu söyledi.

İnsani yardım konusunda Devletimizin üzerimize düşeni fazlasıyla yerine getirdiğini belirten Vali Süleyman Tapsız, Kilis’te şu ana kadar Suriyeliler konusunda hiçbir güvenlik sorunun yaşanmadığını ifade etti.


Heyet daha sonra çalışmaları yerinde görmek ve Öncüpınar Koyteyner Kentte incelemelerde bulunmak üzere Kilis Valiliğinden  ayrıldı.


BM Genel Sekreter Yardımcısı Peter Drennan  uğurlanırken
Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2015, 17:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568