Mersine övgü

AB Türkiye delegasyonı Başkanı Pieri'niden Mersine ve Mersin Valisine övgü dolu sözler...

Mersine övgü
HABERİN GALERİSİ
AB'den Mersine övgü

AB'den Mersine övgü

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik süreci kapsamında Adana ve Mersin’de bir takım incelemelerde bulunmak üzere ilimize gelen AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Marc Pierini ve AB’ye üye 15 ülkenin büyükelçileri ile müsteşarlarından oluşan heyet, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nu makamında ziyaret etti.

        Marc Pierini ziyaretteki konuşmasında; Mersin’e gelmeden önce  Valinin özgeçmişini incelediklerini, Valinin bugüne kadar elde ettiği başarılardan ve aldığı ödüllerden çok etkilendiklerini ifade etti. Pierini; “Sayın Vali, o kadar mükemmel bir kariyere sahip ki, bürokratlık hayatında aldığı başarı ödüllerinin sayısını ifade etmekte bile zorluk çekiyorum” dedi.

        —MERSİN, DIŞ TİCARETİ TÜRKİYE’YE TANITAN BİR KENTTİR-

        Vali Güzeloğlu ise gerçekleştirilen ziyaretten büyük bir memnuniyet duyduğunu dile getirirken; Mersin’in Doğu Akdeniz havzasının en önemli büyük şehirlerinden biri olduğunu anlattı. Mersin’in dış ticareti Türkiye’ye tanıtan bir kent olduğunu savunan Vali, Mersin’in Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olduğunu ifade etti.

        —MERSİN MEZARLIĞI, TÜRKİYE’DE İLK ÖRNEKTİR-

        Mersin’de her dinden, her dilden ve her inançtan insanların kardeşçe birlikte yaşadıklarını belirten Vali Hasan Basri  Güzeloğlu, Mersin Mezarlığı’nda her dinden insanın birlikte son yolculuğuna uğurlandığını söyledi. Valimiz; “Mersin Mezarlığı bu durumu itibariyle Türkiye’de bir ilk olarak, belki de dünyada örnek bir şehirdir” dedi. Mersin’de bulunan Ortodoks ve Katolik kiliseleri ile her düzeydeki inanç gruplarının temsil edildiğini de sözlerine ekleyen Vali, “Her kesimden vatandaşımız, kardeşçe ve özgürce ilimizde rahat bir şekilde hayatlarını sürdürmektedir” dedi.

        —MERSİN LİMANI VE SERBEST BÖLGE’NİN ULUSLAR ARASI ÖNEMİ-

        Mersin’in Türkiye’nin İstanbul’dan sonra en önemli dış ticaret merkezi ve liman kenti olduğunu ifade eden Vali, “2010 yılı sonu itibariyle, yaklaşık 15 milyar doları aşkın bir dış ticaret Mersin’den gerçekleşmiştir. Mersin Türkiye’nin ilk serbest bölgesine sahip olup; bugün Türkiye’nin en büyük serbest bölgelerinden biri olarak geçtiğimiz yılsonu itibariyle 2,8 milyar dolarlık bir üretim gerçekleşmiştir. Mersin Limanı ise, geçtiğimiz yıl sonu itibariyle 1 milyon 200 bin konteynır (teu) yük gerçekleştirmiş olup; bu yıl 1 buçuk milyon konteynır (teu) yük hedeflemesine doğru yol almaktadır. Özellikle Mersin Limanı’nda ‘transhipment’ dediğimiz Asya’ya ve Ortadoğu’ya dönük mal ticareti giderek artmakta; Avrupa ve ABD adına Mersin Limanı çok önemli lojistik ve transport liman olarak önemini arttırmaktadır. Bu gelişimin sürmesini; özellikle Doğu Akdeniz’deki yaşanan gelişmeler karşısında diğer ülkelerin limanlarına nazaran Mersin Limanı’nın öneminin her geçen gün daha güvenli ve ekonomik olarak artmasını bekliyoruz” diye konuştu.

        —MERSİN, TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ LOJİSTİK ÜSSÜ OLMUŞTUR-

        Mersin’in iki organize sanayi bölgesini (OSB) tamamladığını; üçüncü OSB’nin başvurusunun da yapıldığını anlatan Vali Hasan Basri  Güzeloğlu , “Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) gerek ulusal gerekse uluslar arası yatırımcılara dönük yatırım ve buna bağlı gelişmelerin hızla öne çıkan adresi olmaya başlamıştır. Bugün Mersin’de yaklaşık bine yakın yerli ve yabancı lojistik firması bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl MTOSB’de Mersin’in doğrudan kendi ihracatı 1,6 milyar dolarlık bir düzeye ulaşmıştır. Biz Mersin’i uluslararası bir liman kenti ve ticaret merkezi konumuna doğru taşımaya çalışıyoruz. Bu bağlamda; Mersin aynı zamanda Türkiye’nin en önemli lojistik merkezi ve üssüdür” şeklinde konuştu.

        —MERSİN, GIDA VE TARIM ALANINDA DA DÜNYA ÇAPINDA OYUN KURUCU BİR KENT OLMUŞTUR-

        Öte yandan Mersin’in gıda ve tarım anlamında da Türkiye ve dünya çapında oyun kurucu bir kent olduğunu öne süren Vali Güzeloğlu, “Mersin’in Türkiye ve dünya çapında bakliyat ve hububatın fiyat belirlendiği bir ticaret borsası vardır. Bazı Mersin firmaları, Kanada dahil olmak üzere, Orta Asya ve benzeri ülkelerle çok geniş üretim alanlarına sahip ülkelerde üretim yapmakta ve o ülkelerde uluslararası üretim yapan şirketlere sahiptir. Geçtiğimiz yıl Kanada Tarım Bakanı beni ziyaret ederek; bu işbirliklerini ve üretim ölçeklerini daha büyük bir boyuta taşıma niyetini ve Kanada hükümetinin Mersin’de çok daha fazla yakın işbirliği geliştirmesine tavsiyede bulunacağını özellikle belirtti” diye konuştu.

        —MERSİN, AB ÜYESİ ÜLKELERİN EN FAZLA FAHRİ KONSOLOSLUĞU BULUNAN İLLERDEN BİRİDİR-

        Mersin’in AB üyesi ülkelerle de hem kültürel, hem ticari hem de ekonomik çok yoğun ilişkilerinin olduğunu ifade eden Vali Güzeloğlu, “Mersin, Türkiye’de AB üyesi ülkelerin en fazla fahri konsolosluğuna sahip olduğu illerden birisidir. AB ile ilişkilerimizde hem kültürel hem sosyal yönden bu konsoloslarımızın katkılarını çok değerli ve önemli buluyoruz. Şüphesiz dünyada ve bölgemizde yaşanan tüm gelişmelerde; Türkiye’nin oynadığı rolle Mersin’in rolünün uyumlu olarak güçlü bir geleceğe barış içinde yol almasını amaçlıyoruz” dedi.

        —MERSİN, SOMALİ’YE GİDEN YARDIMLARDA KİLİT ROL OYNADI-

        “Büyük Önder Atatürk’ün dediği gibi; ‘Yurtta barış, dünyada barış’ temel ilkemiz diyen Vali Hasan Basri  Güzeloğlu, “Ülke olarak barış içinde yaşayan; bu bağlamda barışın temin ve tesis edilmesine katkı koyan; dünyanın her neresinde olursa olsun insanlık dramlarına da seyirci kalmayan bir pozisyonumuz var” dedi. Özellikle Somali’ye insani yardım anlamında Mersin’den çok büyük yardımların gönderildiğini vurgulayan Güzeloğlu, Mersin’in Somali’deki insanlık dramına karşı hem yerelden hem de ülke çapında gelen temel ihtiyaç yardımlarının ulaştığı önemli bir merkez olduğunu da sözlerine ekledi.

        —TÜRKİYE, 2011 YILI İLK ALTI AYINDA EKONOMİK BÜYÜME ŞAMPİYONU OLDU-

        Türkiye’nin Avrupa’nın 6’ıncı dünyanın ise 16’ıncı büyük ekonomisine sahip olduğunun altını çizen Güzeloğlu , 2011 yılı ilk altı ayı içinde de Türkiye’nin ekonomik büyüme şampiyonu olduğunu belirtti. Türkiye’nin 25 milyonluk aktif genç nüfusuyla Avrupa’nın gelişmesine ve zenginleşmesine çok büyük katkılar sağlayacağına inandıklarını kaydeden Valimiz, “Giderek eğitim düzeyi yükselen ve mesleki eğitimde öne çıkan nitelikli insan gücünün; Avrupa’daki öğrencilerimizde dâhil olmak üzere üniversitelerden başlayarak her alanda bugün Türkiye’nin gelişimini sağlayacak çok önemli bir itici güç olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

        —TÜRKİYE’NİN AB’YE TAM ÜYE OLMASININ GEREKLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ-

        Sadece Avrupa’da 5 milyona yaklaşık siyasal, sosyal ve ekonomik anlamda pozisyonları olan Türk asıllı vatandaşlarımızın yaşadığını anlatan Güzeloğlu, “Söz konusu vatandaşlarımız arasında bulundukları ülkelerde çok önemli düzeylerde olanlar var. Artık böylesine belirgin bir Türk varlığının AB’ye tam üye olarak katılmasının zorunluluk ve gereklilik olduğunu düşünüyoruz” dedi.

        —VİZE KONUSUNDAKİ SIKINTIYI ANLAMAKTA ZORLUK ÇEKİYORUZ-

        Türkiye’den çok sayıda yatırımcı, işadamı ve sporcunun kültürel aktiviteler ve devlet katındaki tüm buluşmaları ile olsun Türkiye olarak Avrupa ile çok yoğun ve sıkı bir ilişki içerisinde olduklarını ifade eden Vali Güzeloğlu, “Fakat hala vize konusunda anlaşılamaz, kabul edilemez ve sürdürülemez bir sıkıntı ve zorluk yaşanıyor. Tam üyelik müzakerelerine başlayan bütün ülkelerin bu anlamda serbest dolaşıma geçtiği halde, Türkiye bu konudaki beklenen katkının ve kolaylığın sağlanmamasını bütün Türk halkı anlamakta zorluk çekiyor” dedi.

        Vali  Hasan Basri  Güzeloğlu konuşmasına şu şekilde devam etti: “Geçtiğimiz günlerde AB Bakanımız ve Baş Müzakerecimiz Sayın Egemen Bağış Bey’in AB İçişleri Komiseri ile yaptığı görüşme sonrasında söylenen ve belki de bizim için olumlu anlamda değerlendirilen açıklamanın öncelikle ve ivedilikle yürürlüğe girmesini, 2011 yılı sonundan itibaren karşılıklı ilişkileri engelleyen bu zorluğun giderilmesini bekliyoruz. Yeni kurulan kabinedeki Ekonomi Bakanımız ve Dış Ticaretten Sorumlu Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan’ın da Mersin Milletvekili olduğunu belirtmek istiyorum. Dolayısıyla başta hem Sayın Çağlayan’ın hem Mersin’i temsil eden bir milletvekili hem de Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden bir Ekonomi Bakanı olarak ve tüm Türkiye’deki herkesin öncelikli istediği bu işin bir an önce sonuçlanmasıdır.”

        —DELEGASYONDAN DAHA FAZLA KATKI BEKLİYORUZ-

        Türkiye’nin AB ile tam müzakereleri ile başlayan bu süreçte Türkiye’nin yoğun bir çaba sarf ettiğini kaydeden Hasan Basri  Güzeloğlu , Türkiye’deki AB üyesi ülkelerin büyükelçilerden oluşan AB delegasyonunun süren müzakerelerde sürecin hızlandırılmasına ve sonuçlanmasına daha fazla katkıda bulunmalarını beklediklerini sözlerine ekledi.

        -PİERİNİ: “MERSİN, AB İÇİN ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP”

        Marc Pierini ise konuşmasında ziyaretlerinin amacının Sayın Vali ile Mersin hakkında görüş alışverişinde bulunmak olduğunu ifade ederek, Mersin’in AB açısından oldukça önemli bir kent olduğunu kaydetti. Türkiye’nin ticaretinin yüzde 45’lik bir oranının AB üyesi ülkeler ile gerçekleştiğine dikkat çeken Pierini, Türkiye’ye gelen yabancı yatırımın da yüzde 80’inin AB ülkeleri tarafından gerçekleştiğini belirtti. Pierini, “İşte bu yüzden bizim için çok önemli bir konumdasınız. Genişleyen limanıyla ve teknoparkıyla Mersin, AB açısından ve ilişkilerimizin gerçek yönünü yansıtması bakımından büyük bir önem taşıyor” dedi.

        Mersin’in aslında Avrupa standartlarına en yakın kentlerden biri olduğunu ifade eden Pierini, Mersin Limanı’nın mevcut yapısının da bu standartta önemli paya sahip olduğunu vurguladı. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde bir AB Bilgi Bürosu’nun olduğunu hatırlatan Pierini, Erdemli’de de gerçekleştirilmiş su ve atık su yönetimi ile ilgili büyük projelerinin olduğunu da sözlerine ekledi. Avrupa Yatırımı Bankası aracılığıyla bankacılık sektörüne dönük birçok su üstüne çıkmayan çalışmalarının da olduğunu ifade eden Pierini, söz konusu projenin ise küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişimine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirildiğini belirtti.

        —PİERİNİ: “SCHENGEN VİZESİ İÇİN ÖNÜMÜZDE HAFTA BAZI ADIMLAR ATILACAK”

        Vize konusunda da önümüzdeki hafta bazı adımların atılacağının bilgisini veren Pieirini konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tabii ki her büyük seyahat küçük bir adımla başlıyor. Bu kapsamda Schengen vizesi için gerekli olan dokümanlarda 6 ana başlıkta bir uyumlaştırmaya gidiliyor. Bu diplomatlar açısından doğru yönde atılmış ilk adım olarak nitelendirilebilir. İkinci adım ise Schengen işbirliği grubunun kendi içinde yapacağı bir çalışma. Bu kapsamda çoklu girişli vizelerin verilmesine yönelik neler yapılabileceğine bakılacak. Üçüncü adım ise, bana gelen bir talimat doğrultusunda buradaki arkadaşlarımla birlikte Türkiye’nin bir ya da iki yerinde ortak başvuru merkezinin kurulup kurulamayacağı konusunda yapacağımız bir değerlendirme olacak. Çukurova bölgesi de bu değerlendirme içinde göz önünde bulundurulacak alanlardan birisi. Eğer bu yapı kurulduğunda bunun lojistik giderleri AB tarafından karşılanacak. Dördüncü aşama ise, bir takım teknik tedbirlerin bir takım bilgilerin harmanlanmasını gerektiren daha karmaşık ve daha uzun vadeli bir süreç. Bu süreçte biz Türk hükümeti ile bir ayaya gelerek bu konuyu ele alacağız. Netice itibariyle niyetimiz bu vizenin kaldırılmasına dönük adımlar atılmasından yanadır.”

        —VALİ, SÖZ KONUSU BAŞVURU MERKEZİNİN MERSİN’DE AÇILMASINI TEKLİF ETTİ-

        Pierini’nin vize ile ilgili açıklamasından sonra konuşan Valimiz şunları söyledi: “Yeni dönemde AB’nin vizeye dönük başlattığı çalışmalar çerçevesinde gerekiyorsa giderlerine bizim de katkı koyacağımız o başvuru merkezlerinden ilkinin Mersin’de olmasını içtenlikle teklif ve talep ediyorum. Mersin’in konumunun buna çok uygun olduğunu düşünerek bunu söylüyorum. Çünkü Mersin hem uluslar arası merkez olarak öne çıkan, hem de 2013’te Akdeniz Oyunları’nı gerçekleştirerek bir çok AB ülkesinin dâhil olduğu 25 Akdeniz ülkesinin buluştuğu gerçek bir uluslararası bir spor merkezi olma noktasına doğru gidiyor.”

        Konuşmaların ardından heyette bulunan 15 ülke büyükelçisi ve müsteşarını da dinleyen Vali Güzeloğlu, onlarla da bir takım görüş alışverişinde bulundu. Bu sırada Macaristan Büyükelçisi Istvan Szabo’nun akıcı bir Türkçe ile konuşması bir hayli dikkat çekti.

        Ziyaret; Vali Güzeloğlu delegasyon üyelerine üzerinde 2013 Akdeniz Oyunları logosu bulunan Mersin’e özgü yöresel zeytinyağı, nar ekşisi, harnup pekmezi ve zeytinden oluşan bir hediye paketi takdimi ve Valilik binası önünde çektirilen toplu fotoğraf ile sona erdi. Ziyaretten sonra, Mersin Valisi Hasan Basri  Güzeloğlu  Marina'da delegasyon onuruna verilen öğle yemeğine katıldı.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2011, 23:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568