Rumlar’ı durdurun yoksa biz gereğini yapacağız

BM Genel Kurulu’na hitap eden Başbakan Erdoğan, “Rumlar’ın tüm bölgede gerginliğe neden olacak girişimlerinin durdurulması için etkin çaba sarfedilmeli. Aksi takdirde biz gereğini yapacağız” dedi.

Rumlar’ı durdurun yoksa biz gereğini yapacağız

BAŞBAKAN  Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 66. Genel Kurulu’na hitap etti. Erdoğan, önce BM’ye ardından İsrail ile Rum kesimine yüklendi:

BM VİZYONUNU YENİLEMELİ Birleşmiş Milletler, bugün insanlığın umutlarını insanlığın geleceğini tehdit eden korkulara galip kılacak bir liderlik sergileyemiyor. BM, belli ülkelerin çıkarları ve vesayeti istikametinde değil, bütün insanlığın hukukunu korumayı esas almak üzere yeniden yapılanmak ve vizyonunu yenilemek zorundadır.

SİZİ SOMALİ’DE ACZ İÇİNDE GÖRDÜK BM’nin ve uluslararası toplumun acil sorunlar karşısında ne büyük acz içinde olduğunu Somali’de bizzat gördüm. Bugün uluslararası toplum, orada yaşanan acıyı adeta bir film gibi kayıtsızca seyrediyor.

TÜRKİYE’NİN LİDERLİĞİNİ ÖRNEK ALIN Somali’de sadece insani ve vicdani sorumluluğumuzun gereğini yapıyoruz. Türkiye’nin bu yöndeki öncülüğünün tüm uluslararası topluma örnek olması en büyük arzumuz.  

İSRAİL’E SESSİZ KALIYORSUNUZ BM Güvenlik Konseyi’nin bugüne kadar  aldığı bağlayıcı nitelikteki, 89 karara İsrail uymamıştır. Ayrıca BM Genel Kurulu’nun yani bu çatının altının aldığı fakat İsrail’in hiçe saydığı yüzlerce karar vardır. Soruyorum, acaba, BM farklı ülkeler için bu tür yaptırım kararları aldığı zaman bu kararlara uymayanlara aynen İsrail’e uyguladığı gibi sessiz mi kalıyor? Fosfor bombası kullanan, atom bombasını bulunduran İsrail, buna karşı bir yaptırım yok. Adalet bu mu? İsrail yanlışını düzeltip taleplerimizi karşılayacak adımları atmadıkça tavrımız değişmeyecek.

FİLİSTİN DEVLETİNE DESTEĞİMİZ KOŞULSUZ BM 1947’de 181 sayılı kararla Filistin’i devlet olarak ilan etmişti ama ne yazık ki bu uygulamaya konulmadı. Türkiye’nin Filistin devletine desteği koşulsuzdur.

RUMLAR’IN TAVRI SORUMSUZCA Rum tarafının kendi başına deniz yetki alanları belirlemeye, bu alanlarda petrol ve doğalgaz aramaya kalkışması son derece sorumsuz bir davranıştır. Türkiye ve Türk tarafı sağduyu içinde hareket edecek, ancak uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını da koruyacaktır. Şimdi ilgili tüm taraflardan beklentimiz, Rumlar’ın tüm bölgede gerginliğe neden olabilecek girişimlerinin durdurulması yönünde etkin çaba sarf edilmeli. Aksi takdirde biz de gereğini yapacağız.

AZERBAYCAN’DAKİ İŞGAL SONA ERMELİ Azerbaycan topraklarında yıllardır süren haksız işgalin artık sona ermesi gerekir. Bu hepimizin siyasi ve ahlaki sorumluluğudur.  8DEMOKRATİK TALEPLERİN YANINDAYIZ Türkiye olarak biz, gerek Suriye’de gerek diğer ülkelerde, halkların demokratik taleplerini desteklemeye devam edeceğiz.

LİBYA LİBYALILAR’INDIR Altını çiziyorum; Libya’nın zenginlikleri Libyalılar’a aittir. 

Gereğinde savaş da yapılır

BAŞBAKAN Erdoğan, Amerikan PBS televizyonunda ünlü sunucu Charlie Rose’un sorularını cevapladı. Erdoğan’ın Rose’un sorularına verdiği cevaplardan satır başları şu şekilde:

YAPTIĞI KATLİAM SAVAŞ SEBEBİ İsrail

Batı’nın şımarık çocuğudur. Örneğin İsrail ile ilgili BM Güvenlik Konseyinin, BM Genel Kurulu’nun vermiş olduğu bunca karar var. Buna rağmen Batı hiçbir zaman -buna Amerika da dahil- yaptırım uygulamamıştır. 9 vatandaşımın öldürülmesi olayı aslında bir savaş sebebidir. Ama biz bunu bir savaş sebebi bile saymadık. Gereğinde bu da yapılır. Ama biz büyük devlet olmanın gereği sabırlı davrandık.

ÖLEN ABD’Lİ OLSA  BÖYLE Mİ OLURDU Amerikan vatandaşları uluslararası sularda herhangi bir devlet tarafından öldürülmüş olsa ‘iyi yaptınız’ der mi? Şu anda Filistin bir açık hava hapishanesidir. Filistin’e bir sandık domatesİ onların izni olmadan sokamazsınız. Nerede dünya?

Ahmedinejad konuşurken 10 ülke kaçtı

İRAN Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında ABD’nin Irak ve Afganistan’da savaş açmak için 11 Eylül terör saldırılarını bahane olarak kullandığını söyledi. Ahmedinejad, 11 Eylül saldırılarını içyüzünü sorgulayan ülkelerin yaptırımlarla sindirilmeye çalışıldığını iddia edince, başta ABD, İsrail ve Fransa’nın da bulunduğu ondan fazla Avrupa ülkesinin temsilcileri genel kurul salonundan ayrıldı.

İsrail halkıyla sorun yok

BAŞBAKAN Erdoğan, önceki gün BM binasından Türk Evi’ne geçerken İsrail Maariv Gazetesi Muhabiri Tzach Yoked, yolunu keserek soru sormak istedi. Başbakanlık korumalarınca engellenen İsrailli gazeteciye çantası arandıktan sonra soru sorması için izin verildi. Yoked’in, “İsrail halkı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?” sorusuna Erdoğan’dan, “Uluslararası sularda vahşi bir katliamdan sonra İsrail halkına değil, İsrail yönetimine söyleyecek sözüm var. Özür dileyecekler. Tazminatı ödeyecekler, Gazze’ye ambargoyu da kaldıracaklar. Yoksa bizim İsrail halkıyla sorunumuz yok. Sorun kendi içinde barışık olmayan İsrail yönetimindedir” cevabı geldi.

Olmert: Türkiye düşman değil

Öte yandan İsrail kanadından da olumlu mesajlar gelmeye devam ediyor. İsrail’in eski Başbakanı Ehud Olmert, önceki gece düzenlenen bir konferansta, “Türkiye ile ilişkilerimizi iyileştirmek mümkün ve bu İsrail’in milli çıkarınadır. Bu yüzden bunu yapmak zorundayız. Türkiye, İsrail’in düşmanı değil, İsrail de Türkiye’nin değil” diye konuştu.

BM’DE ÇAY DAVETİ Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmut Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un eşi tarafından devlet başkanları eşleri onuruna verilen cay davetine katıldı.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2011, 20:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568