Türk Telekom’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne teknoloji köprüsü

Türk Telekom, Türkiye ile KKTC’yi deniz altından fiber ile bağlıyor

Türk Telekom’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne teknoloji köprüsü

Türk Telekom, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni denizaltı ve karasal fiber iletişim köprüsüyle birbirine bağlıyor. Yeni fiber optik hat, KKTC’nin artan ses, internet ve veri trafiğini karşılarken aynı zamanda yeni nesil iletişim teknolojilerine daha yüksek hızlarda erişiminin önünü açıyor.  

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom, Türkiye’nin bölgesel iletişim merkezi olması vizyonuyla yaptığı altyapı yatırımlarına bir yenisini daha ekliyor. Türk Telekom, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni yeni denizaltı ve karasal fiber optik hattı ile birbirine bağlıyor.

Karasal ve denizaltı fiber optik hattının açılışı için KKTC’de düzenlenen törene, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı İrsen Küçük, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Türk Telekom Grup CEO’su Hakam Kanafani ve Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt katıldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bugüne kadar iletişim faaliyetleri, Mersin-Girne arasında 1994 yılında kurulan fiber optik kablo hattı (TURCYOS I) üzerinden sağlanıyordu. Gazimağusa-Hatay arasında çekilen yeni denizaltı fiber optik hattı ile KKTC’nin yeni nesil iletişim hizmetlerine hızla erişmesi sağlanacak. Ayrıca artan ses, internet ve data trafiği de Türk Telekom fiber altyapısı üzerinden karşılanacak. TURCYOS II olarak isimlendirilen yeni fiber optik hat aynı zamanda, Güney ve Güneydoğu illerinin ihtiyaç duyduğu alternatif güzergâhı oluşturacak ve üzerine eklenecek dağıtım ünitesi ile Doğu Akdeniz’e sahili olan ülkelerle bağlantı sağlayacak.   
Açılış töreninde bir konuşma yapan Türk Telekom Grup CEO’su Hakam Kanafani, “Türk Telekom Grubu olarak Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında bir teknoloji köprüsü olmaktan ve KKTC’de yeni nesil teknolojilerin daha yüksek hızlarda kullanımının önünü açmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu proje, akıllı büyüme stratejimiz ve bölgede iletişim merkezi olma vizyonumuz çerçevesinde attığımız önemli adımlardan biridir” dedi.

Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt da, yaptığı konuşmada yapılan yatırımlara dikkat çekti. ‘Dünyayı konuşturan Türk’ olma hedefiyle hizmetlerini ve yatırımlarını ülke sınırlarının dışına taşıdıkları belirten Bozkurt, doğu ile batı arasında bir iletişim köprüsü olmak ve Türkiye’yi bölgenin yeni iletişim merkezi haline getirmek için altyapı yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini söyledi. Bozkurt, şöyle konuştu:

“Bugün açılışını yaptığımız yeni karasal ve denizaltı fiber optik hattı, uluslararası ses ve veri taşımacılığı alanında attığımız önemli adımlar arasında yer alıyor. Bu teknoloji köprüsü ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yeni nesil iletişim hizmetlerine hızla erişmesi sağlanacak.  Dünyayı konuşturan Türk olarak bölgemize ve ülkemize değer katmaya devam edeceğiz.”

TÜRKİYE-KKTC TURCYOS II FİBER OPTİK KABLO SİSTEMİ PROJESİ BİLGİ NOTU
213 kilometrelik denizaltı fiber köprüsü ve 75 km karasal uzantı kuruldu
• TURCYOS II Projesi kapsamında Gazimağusa (İskele) ve Hatay (Samandağ) arasında 213 kilometrelik denizaltı fiber optik kablo tesisi gerçekleştirildi. Bu denizaltı kablo projesini Girne ve Mersin (Bozyazı) arasında 1994 yılında tesis edilen TURCYOS I kablo sistemi ile entegre etmek amacıyla, İskele – Lefkoşa – Girne arasında KKTC’de 30 km yeni altyapı yapıldı ve 75 km karasal fiber optik kablo tesis edildi. Ayrıca proje kapsamında İskele, Lefkoşa ve Girne merkezlerinde bulunan enerji ve soğutma sistemleri yenilenme çalışmaları başlatıldı.

Sistem 7 ayda kuruldu
• Türk Telekom ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Telekomünikasyon Dairesi işbirliği ile hayata geçirilen TURCYOS II Kablo Sistemi Projesi’nin kurulumu için 12 Ağustos 2010 tarihinde tedarikçi firma ile sözleşme imzalandı. 20 Mart 2011 tarihinde kurulum tamamlandı.
•  KKTC’de altyapı ve karasal fiber optik kablo tesisi ise 13 Aralık 2010 tarihinde tedarikçi firma ile sözleşme imzalanmasının ardından 19 Ağustos 2011 tarihinde tamamlandı.

24 fiberli denizaltı 48 fiberli karasal kablodan oluşan hat
• 7 ay gibi kısa bir sürede kurulumu tamamlanarak hizmet vermeye hazır hale getirilen sistemi Gazimağusa (İskele) – Hatay (Samandağ) arasında konumlandırılan 24 fiberli denizaltı kablosundan oluşuyor. Bu kablo sistemine ilişkin İskele ve Samandağ birer terminal istasyonu bulunurken, Türkiye’de de Samandağ ile Hatay arasında DWDM sistemi bulunuyor.
• İskele – Lefkoşa – Girne arasında tesis edilen karasal fiber optik kablo sistemi 48 fiberlidir. Bu fiberlerden 24 tanesi KKTC Telekom Dairesi’nin kullanımına tahsis edildi. Proje kapsamında İskele, Lefkoşa ve Girne’ye DWDM sistemleri kuruldu.

Hızla artan veri trafiği rahatlayacak
• Akdeniz’de mevcut kablo sistemi 1994 yılında Mersin (Bozyazı) ile Girne arasında TURCYOS I Projesi kapsamında tesis edilmişti. Gelişen teknolojilerin ve internet kullanımının giderek yaygınlaşmasıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hızla yükselen sabit ve mobil ses trafiğini rahatlatmak ve tam korumalı servis vermek amacıyla TURCYOS II projesi hayata geçirildi.

Sistem Doğu Akdeniz’in internet trafiği için can damarı olacak
• TURCYOS II Kablo Sistemi ile TURCYOS I’in yedeklenmesi planlanırken aynı zamanda Güney/Güneydoğu illerimizin ihtiyaç duyduğu alternatif bir güzergâh da sağlanmış oldu.
• Sistem üzerine eklenecek Dallandırma Ünitesi sayesinde Doğu Akdeniz’e sahili olan ülkelere de denizaltı uzantı sağlanabilecek.


TURCYOS II, Türk Telekom’un bölgesel güç olma iddiasını güçlendirecek
• Stratejik önemi giderek artan Doğu Akdeniz’in internet erişimi için TURCYOS II büyük bir öneme sahip olacak. TURCYOS II sistemi JADI Link Projesi ve Pantel’in satın alınması ile bölgesel güç olma yolunda önemli adımlar atan Türk Telekom’un gücüne güç katacak.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2011, 23:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568