UNESCO Yozgat'ta

Prof. Dr. Öcal Oğuz'un başkanlığını yaptığı UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu Üyeleri Yozgat'ı ziyaret ederek tarihi ve doğal güzelliklerini incelediler.

UNESCO Yozgat'ta

                 


        Tarihi Konak’ta Karşılama

            Vali Necati Şentürk, Belediye Başkanı Yusuf Başer ve Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar tarafından  UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz ile birlikte gelen yönetim kurulu üyeleri  tarihi "Hayri İnal Konağında" karşılandı. Yozgat Müzesi ziyaret eden heyete Müze Müdürü Hasan Kerim Şenyurt sergilenen tarihi eserler hakkında bilgiler verdi.  Çapanoğlu Büyük Camiini de ziyaret eden heyet daha sonra  ve Çapanoğlu Kent Parkını gezdiler.

             Yozgat Çamlığını Gördüler

             Ülkemizin ilk milli parkı olan Yozgat Çamlık Milli Parkında Aslı'nın sevdalısı Kerem'in diktiği rivayet edilen beş çam mevkiine gelen Vali Şentürk, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr.  Oğuz ve yönetim kurulu üyelerine Milli Park hakkında  Orman ve Su İşleri İl Müdürü  Birol Ayyıldız kısa brifing sundu. Burada Evci Köyü Folklor Ekibi yöresel oyunlar sundular.

 

            Galata Otel Çamlık Otel’de verilen öğlen yemeğinden sonra  konuşma yapan Vali Necati Şentürk, UNESCO Türkiye Milli Komisyonunu Yozgat'ta ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, dünya kültür miraslarının köklü bir şekilde korunmasının gerektiğine işaret etti.

Vali Şentürk konuşmasında,”Komisyonun yüklendiği bu önemli görev tarihi, doğayı korumak adına, onları koruyanlara destek vermek adına ve onların yaptıkları çalışmaları takip etmek olduğunu biliyoruz. Bu ziyaretin kısa olması nedeniyle ilimizi yeterince gezdirerek, tanıtamadık. Daha geniş kapsamlı bir  programla sizleri misafir etmek isteriz “ dedi.

 

            UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, Yönetim kurulu olarak Yozgat'ı gezmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek 'Sayın Valime ve Belediye Başkanıma Yozgat'ın kültürel doğal değerlerini, miraslarını, yemeklerini, türkülerini, şarkılarını büyük bir misafirperverlikle paylaştıkları için teşekkür ediyorum. Bizim için çok anlamlı bir gün oldu' şeklinde konuştu.

 

            UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu Üyeleri son olarak Kent Ormanı ve içinde bulunan Cevdet Dündar Göletini gezdiler.


Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2011, 22:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568