Yargı yanlışlara dur diyecek!

Geçen hafta içerisinde AKP iktidarının tarihine kara bir leke olarak geçecek kanunlardan biri daha olan "Enerji Piyasası Kanunu" TBMM Genel Kurulu'ndan geçmiştir.

Yargı yanlışlara dur diyecek!

Muhalefetin bütün karşı çıkışlarına rağmen AKP iktidarı; ülke çıkarını, insan sağlığını, güvenliğini ve çevre tahribatını hiçe sayarak, enerji şirketlerine yasa ile ballı kaymaklı; yatırım ortamı sağlamanın yolunu açmıştır. 

Yasa; her türlü askeri yasak bölgeler, güvenlik bölgeleri, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait araziler ve harekât ve savunma amaçlı yerlerde kıyı kanununun sınırlayıcı hükümlerinin uygulamasını kaldırdığı gibi, ülkemizin çeşitli yerlerinde yapımı planlanan nükleer santraller ve kömür santrallerinin kurulabilmesinin önündeki engellerin kaldırılması için birçok kanunun uygulanmasını da şirketler lehine engellemektedir.

Bu kanun ile;
Kıyı kanunu, İmar Kanunu, Yapı Denetim Kanunu ve Kamulaştırma kanunu gibi çok önemli kanunların birçok maddesinin uygulaması askıya alınmakta ve şirketlerin hukuki yönden karşılaşacakları riskler ortadan kaldırılmaktadır. 

Akkuyu nükleer santralin kurulacağı Mersin ilimiz; yaş, sebze meyve ve narenciye üretiminde ülkemizin öncü illerinden birisidir. Bu santralin kurulması  üretimleri olumsuz etkileyecektir. Ayrıca yatırımcı ve turist açısından, hala bakir bir turizm bölgesi ve çok miktarda ilan edilmiş turizm bölgesi olma özelliğini koruyan mersin, santralin yapımıyla bu önemli özelliğini de koruyamayacaktır. Kısaca Mersin'e yapılması planlanan çevreyi kirletecek yatırımlar, Mersin’in tarım, turizm ve ticaret ile kalkınma potansiyelini de, iddiasını da tamamen bitirecek, Mersin’in kalkınma vizyonu çok ağır bir darbe alacaktır.

Mersin’de yapılması planlanan Akkuyu nükleer santralinin de bir Çernobil ya da Fukuşima olması riski vardır ve iptal edilmelidir.  Çünkü 1970’lerde santral için uygun görülen Akkuyu bölgesi Ecemiş aktif fay hattındadır.  Ayrıca atık sorunun çözülmediği Akkuyu’da, herhangi bir teknoloji transferi söz konusu değildir. 

Kanunla getirilen teknik olmayan kayıp kaçak bedellerinin faturasının düzenli olarak ödeyen vatandaşlarımıza yüklenmesi adaletsizdir, haksızdır. Elektrik enerjisi nakil hatlarındaki kayıp ile çalınan elektrik enerjisi bedellerinin kurallara uyan dürüst vatandaşlara ödettirilmesi hukuki ve adil değildir. Devletin veya dağıtım şirketinin çaldırdığı elektriğin bedelinin vatandaştan tahsil edilmesi, vatandaşı soymaktır. Bu konuda daha önce tüketiciler lehine verilmiş olan mahkeme kararları da yasa ile yok sayılarak, çevre katliamlarının yanında hukuk da katledilmektedir. 

Geçenlerde bir komisyon görevi nedeniyle ziyaret ettiğimiz Fas Cumhuriyeti'nin bile, 2020’de enerji ihtiyacının %42 sini yenilenebilir enerjiden elde edecek projelere imza attığını gördüğümüzde, bizim nükleerde ısrar etmemiz anlaşılır değildir. 

Ülkemiz yenilenebilir enerji kaynaklarına doğru yatırımlar yaptığı takdirde enerjide dışa bağımlılığı giderecek zenginliktedir. 

Bu yasayla AKP iktidarı, ülkesinin ve insanını çıkarlarını korumak yerine, şirketlerin çıkarlarını ve karlarını savunduğunu bir kez daha göstermiştir.

Bu kanunun birçok maddesi anayasaya aykırıdır. Umuyorum ki, yüksek yargı bu konuda yapılan yanlışlara dur diyecektir.

Saygılarımla,

Serdal KUYUCUOĞLU 
Mersin Milletvekili

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2016, 17:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568