Kardeş kıskançlığı

Kıskançlık, bir kişinin veya bir ilişkinin yitirilmesinden korkulan, kurgu veya mevcut rekabetin farkında olmaktan ortaya çıkan bir ruh halidir.
  
Yeni bir kardeş, bir çocuk için kabullenmesi zor bir durumdur. Şimdiye kadar içinde bulunduğu ortamın "Ali'si veya Ayşe'si" olan her yaptığı büyük bir iştah ve ilgiyle karşılanan çocuğun birden bire  "Abla veya Abi" sıfatını alması ve yedek oyuncu gibi bulunduğu bütün ortamlarda ilginin kardeşe gösterilmesi, çocuktan sanki kardeşi olunca bir yetişkin birey olmuşçasına "Abilik veya Ablalık" beklenmesi çocuğun anlamlandırabileceği bir durum değildir.
  
Biz yetişkinlerin bile ilişkilerde ikinci plana atıldığını hissettiğinde bunu anlayamaması ve kıskanması kaçınılmazken onlardan bu duruma adapte olmalarını beklemek biraz gülünç bir durumdur.
  
Kardeş kıskançlığı doğal bir duygudur ve anne babanın başkasıyla paylaşılamamasından kaynaklanır. Aslında bu tutum kardeşe karşı görünse de anne, babaya duyulan kızgınlıktan kaynaklanır. Kıskançlığı anormal hale getiren anne, baba veya çevrenin tutumudur. Bu durumda anne, babanın tutumlarını gözden geçirmesinde yarar vardır.
  
Çocuklar kardeşleri olduğunda başlangıçta tedirgin olsada, anne, baba sinirlenmez ve doğal davranışlar sergilerse çocukta oluşmaya başlayan kıskançlık zamanla yok olur.
  
Anne, babanın kendi aralarında iş bölümü yapması anne kardeşle ilgileniyorken babanın diğer çocukla ilgilenmesi çok önemlidir.
 
Çocuğa "Abla veya Abi “sıfatlarını hemen yüklemeyip ondan buna göre davranmasını beklememek gerekir. Çocuğunuz kardeşinden önce çevresinde ne ise kardeşinden sonrada o konumda olduğunu hissetmek ister.
 
Çevredeki insanları sadece yeni doğan kardeşle ilgilenmemeleri konusunda uyarmakta önemlidir.
  
Bunun dışında kıskanmasın diye çocuğa karşı aşırı hoşgörülü ve ilgili olmakta doğru bir tutum değildir. Unutmayın önemli olan adil bir ortam oluşturmaktır.
  
Daha öncede belirttiğim gibi kardeş kıskançlığı doğal bir durumdur burada önemli olan sizin çocuğunuza karşı tutumunuz, onu anlamanız ve ona yardımcı olmanızdır.


SOSYAL MEDYA
Instagram: bir.psikologg 
Gmail adresi:1birpsikologg@gmail.com

YORUM EKLE
banner441

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568