Aman dikkat...

Zirai laçların bilinçsizce kullanılması doğada sorun yaşatıyor

Aman dikkat...

Zengin bitki örtüsüne ve farklı ekolojik bölgelere sahip olan Ülkemizde arıcılık ulusal ekonomiye önemli katkı sağlayan bir tarımsal üretim dalı olup, bal arıları bal üretimi yanında bitkisel üretimde de tozlaşmada büyük rol oynar. Arıcılığın kullanılan zirai mücadele ilaçları nedeniyle zarar görmemesi açısından; Zirai mücadele ilaçlarının kullanımından önce muhtarlıklar veya üreticiler aracılığıyla arı üreticilerinin ilaçlamadan en az bir hafta önce haberdar edilerek gerekli önlemler alındıktan sonra ilaçlamaların yapılması gereklidir.

     Zirai mücadele ilaçlarından meydana gelen zehirlenme olayları genellikle bilgisizlik, dikkatsizlik ve önemsememe sonucu ortaya çıkmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için çok dikkatli davranmalı ve bazı önlemler almalıyız. Tarım İl Müdürlüğümüz Çiftçi Eğitim ve Yayım Şubesi olarak biz de çiftçi sohbetlerimizde bu konuyu işlemekteyiz.
         Zirai mücadele ilaçlarından zehirlenme olayları sadece ilaçlama sırasında olmuyor. Bazı üreticilerimizin zirai mücadele ilaçlarının bit, pire öldürmek için baş veya vücuda sürüldüğünü, hayvanlarda kullandığını duyuyoruz. Bu durum, zehirli bir maddenin doğrudan vücut ile temas etmesine neden olmaktadır ve son derece tehlikelidir. Çünkü zirai mücadele ilaçlarının deriden vücudun içine girmesi çok kolaydır.


Dikkatsizlik sonucu ve özellikle de başka

şişelerin içine konulan zirai mücadele ilaçlarının yemeklerde yağ, su veya tuz yerine kullanıldığını veya içildiğini ve çok acı sonuçlar verdiğini radyo ve TV’de dinliyor gazetelerden okuyoruz.

ŞUNU UNUTMAYALIM Zirai mücadele ilaçları sadece ve sadece bitkilerde ve bitkisel ürünlerde uygun zamanda, uygun dozda ve çevremizi ilaçlama yaptığımıza dair bilgilendirerek kullanılır. Bu usul ve esaslar dışında kullanılması son derece sakıncalı ve tehlikelidir.

                

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2011, 10:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568