Elimi uzatsam bulutlara değecek

Zirvede yaşam...

Elimi uzatsam bulutlara değecek

Kaçkar Dağları silsilesinde yer alan Marsis Dağı'nda, bulutların üzerinde duruluyormuş hissi veren sis, doğaseverleri adeta büyülüyor.Artvin ile Rize sınırında bulunan Marsis Dağı'ndaki yaylalar, bu özelliği nedeniyle Rize'nin Fındıklı ilçesinde yaşayan vatandaşlar ile Artvin'in Arhavi ilçesi sakinlerince ortaklaşa kullanılıyor. Çağlayan Vadisi boyunca yürünerek 11 saatte ulaşılabilen Marsis Dağı eteklerine Arhavi ilçesinden araçla yaklaşık 4 saatte ulaşılabiliyor.

Dağın eteklerinde yer alan Sırt, Horhat, Sakura, Yurt, Arpaçayır, Çamlık, Çalikan, Çatak, Meşe yaylalarında yaklaşık 15 aile, çobanlık yaparak geçimini sağlıyor. Marsis eteklerini ziyaret eden doğaseverler, yaşamlarını adeta bulutların üzerinde devam ettiren bu çoban ailelerin misafiri oluyor.

Kaçkar Dağları silsilesinde yer alan 3 bin 334 metre rakımlı Marsis Dağı eteklerinde vadilere çöken sis, ziyaretçileri adeta büyülüyor. Vadi boyunca yavaş yavaş zirveye doğru ilerleyen sis, her bölümde farklı bir manzara oluşturuyor. Sis zirveye ulaştığında ise dağların sadece zirvesi görülebiliyor. Sisin yanı sıra dağın zirvesine yakın bölümlerde sağanak görülüyor. Yörede zaman zaman dolu da yağıyor.

Sis, bitkilere yaşam kaynağı oluyor

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde vadilere çöken sis ve rutubet, şehir merkezlerinde yaşayanlar için olumsuz bir faktör iken Kaçkar Dağları ve vadilerindeki bitkiler için yaşam kaynağı oluyor.

Kaçkar Dağları'nda deniz seviyesinden 1500 metre rakıma kadar karışık orman yapısı, 1500 metre ile 2500 metre rakım arasında iğne yapraklı ağaçlar yer alıyor. Yörede 2500 metre rakımın üzerinde ise sadece otlar bulunuyor.

Vadilere ve zirvelere yağan yağmur ve sert esen rüzgar, bitki örtüsüne can verirken kayaları şekillendiriyor. Marsis Dağı'nda bir kayada oluşan ayı silüeti, doğaseverleri hayrete düşürüyor. Zirvelerde yer alan buzul göller ise doğaseverler için bir başka güzellik oluşturuyor. Bu göllerden doğan ve kar sularıyla beslenerek cılız bir su olarak akan dereler, Karadeniz'e ulaşana kadar yan kollarla besleniyor ve coşkun bir dere haline geliyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2012, 13:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568