Gaziantep havaalanına ulaşım...

Sanayici, iş adamı ve gelir düzeyi yüksek kesimin tercihi olan havayolu ulaşımı artık hepimiz için sıradan bir olay haline gelmiştir.Devletin ilgili kurumlarının açıkladığı verilere göre 2010 yılında havayolunu kullanan yolcu sayısı yüz milyon kişiyi geçmiştir

banner477
Gaziantep havaalanına ulaşım...
29 Mayıs 2011 Pazar 13:37

banner468

           
Kilis iline 40 km mesafede Gaziantep havaalanın inşa edilmesi ve devletin ulaşım politikalarındaki yeni bir yapılanma ile havayolu ulaşımına destek verilmesi sonucunda, ulaşımını havayolu ile yapan yolcu sayısında büyük artışlar olması sonucunu doğurmuştur.

1980-2000 yılları arasında sadece sanayici, iş adamı ve gelir düzeyi yüksek kesimin tercihi olan havayolu ulaşımı artık hepimiz için sıradan bir olay haline gelmiştir.Devletin ilgili kurumlarının açıkladığı verilere göre 2010 yılında havayolunu kullanan yolcu sayısı yüz milyon kişiyi geçmiştir.Bu rakamın birkaç yıl içinde iki yüz milyon yolcuyu geçmesi hedeflenmektedir.Fakat ülkemizdeki hava yolu ulaşımını tercih eden yolcu sayısındaki artış oranı ilimizde gerçekleşmemiştir. Birçok Kilis’li hemşerimiz şehirlerarası ulaşımda hala otobüs ile yolculuk yapmayı tercih etmektedir. Ne garip bir tecelli, hayret verici bir sonuç. İstanbul Kilis arası otobüsle 16-17 saat sürmekte ve bir kişinin otobüs bilet ücreti 75 TL. dir. Gaziantep havaalanı ile İstanbul arası uçak ile ulaşım bir saat onbeş dakika olup, uçak bilet ücreti kampanyalardan dolayı 39-69 TL.arasında değişmektedir.Peki uçak ile ulaşımın hem ucuz hemde çok rahat olmasına rağmen Kilis’li hemşerilerimiz neden otobüs ile seyahat etmeyi tercih etmektedir.


Bu konuyu araştırmak için  ilimizde yaşayan birçok üniversite öğrencisi, memur, akademisyen, esnaf gibi değişik sosyal ve gelir düzeyine sahip kişi ile görüşerek bazı tespitlerde bulundum. Görüştüğüm kişilerin hepsi havaalanını tercih etmek istediklerini fakat Hava alanı ile Kilis arasında ulaşımı sağlayan servis uygulaması olmadığı için mecburen otobüs ile seyahat etmek mecburiyetinde olduklarını dile getirmişlerdir. Havaalanına yolcuların kendi olanakları ile gitmeleri gerekmektedir. Özellikle kampanyalı ve fiyatı ucuz olan sabah çok erken saatlerde ve gece yarısı gerçekleşen uçak seferleri için havaalanına gitmek sadece taksi ile gerçekleşebilmektedir.

Gündüz KİLİS-GAZİANTEP havaalanı arası ulaşım bedeli, taksi ile 50-100 TL. Arasında değişmektedir. Geceleri taksi ücreti ikiye katlanmaktadır. Bunun dışında gece yarısı havaalanına gelen yalnız bir bayan yolcunun taksi ile Kilis iline gelmesi geleneklerimiz ve güvenlik açısından uygun olarak değerlendirilmemektedir. Kilis ilinden havaalanına gelecek olanlar sadece özel taksi tutarak veyahut eş dost bir yakının aracı ile gelmektedirler. Kilis ile havaalanı arasında iletişimin sürekli ve sağlıklı gerçekleşmesi halinde, havayolu ile ulaşım yapacak yolcu sayısında büyük artışlar olacağını beklemekteyiz. Gaziantep Havaalanı ile sadece GAZİANTEP ili arasında  servis çalıştırmaktadır. Kilis ilinin günlük havalimanından yararlanan yolcu sayısı her geçen gün artmaktadır. Tahminlerimize ve yaptığımız gözlemlere göre günde 100 -200 kişi arasında değişmektedir.7 Aralık Üniversitesinde okuyan il dışından gelen 5000 civarında öğrenci bulunmakta olup,2014 yılına kadar öğrenci sayısının 10000 i geçmesi hedeflenmektedir. Bu öğrencilerin birçoğu kampanyalı uçuşları takip etmekte ve havayolu ile ulaşımı tercih etmektedir. Suriye Arap Cumhuriyetinden gelen yolcularda özellikle İstanbul gibi büyük şehirlere gitmek için Gaziantep Havaalanından yararlanmaktadır. Bu Arap kökenli yabancı yolcuların birçoğu Kilis ilinden taksi ile havaalanına gelmektedir.

Bu konu ile ilgili olarak kendileri ile görüştüğüm HAVAŞ ve THY yolları yetkilileri  konu ile ilgili çalışmalar yaptıklarını ifade etmiştir. T.H.Y. yetkilileri KİLİS ile Havaalanı arasında iki defa ulaşım için ihaleye çıktıklarını ama kimsenin katılmadığı bilgisini vermişlerdir. HAVAŞ firması yetkilileri ise müracaatımız üzerine KİLİS ile Havaalanı arasında servis seferlerini programa aldıklarını ama,bu arzumuzun,taleplerin yoğunlaşması durumunda seferlere başlayacaklarını ifade etmişlerdir.Sayın Kilis Valimiz Yusuf ODABAŞ’ın ve Sayın Belediye Başkanımız M.Abdi BULUT’un bu konuda kendilerine yapacakları yazılı müracaatların olaya sürat kazandıracağını söylemişlerdir.
Evet bundan sonra Kilis’li olarak ne yapmalıyız.Yazımın ekinde bir dilekçe örneği yayınlayacağım.Her Kilis’li hemşerimizin,her Sivil Toplum Kuruluşunun,Her millet vekili adayımızın ,Her Si,yasi Partinin Kilis İl Başkanının,7 Aralık Üniversitemizin Rektörü ve Dekanlarının,Kürsü Başkanlarının,Öğrenci Temsilcilerinin bu iletiyi HAVAŞ ve THY iletişim adresleri olan customer@thy.com ve tkocboan@havas.net adreslerine kendi ad Soyad ve telefonlarını yazarak yollamaları veya telefonla iletişim kurarak talebimizi iletmeleri gerekmektedir.Oluşacak kamuoyu ile sorunun çözülebileceğini ummaktayım. Sayın Kilis Valimiz Yusuf ODABAŞ’ın ve Sayın Belediye Başkanımız M.Abdi BULUT’un ve Sayın 7 Aralık Üniversitesi Rektörümüz Prof.Dr.İsmail GÜVENÇ’in bu konuda bizlere gereken desteği vereceğini biliyorum ve desteklerini arz ediyorum.

Kilis ili ile havaalanı arasında ulaşımı sağlayacak SERVİS uygulamasının bir an evvel başlatılması ve uygulamaya konulması hususunda tüm hemşerilerimizin ve yöneticilerimizin yardım ve desteklerinizi beklemekteyiz.Sonucu hayırlı olur inşallah.
Ecz. Kahraman ÜNLER
TÜKODER KİLİS
                                                                       DİLEKÇE ÖRNEĞİ

                                                    İLGİLİ KİŞİNİN DİKKATİNE SUNULUR

Kilis ilinde yaşayan ve Gaziantep Havalimanından hizmet alan ve Firmanızdan hizmet alarak seyahat eden bireyler olarak mağdur olmaktayız. Şöyle ki ile Gaziantep Havaalanı ile sadece GAZİANTEP ili arasında  servis çalıştırmaktadır. Kilis ilinden gelen yolcular bu durumdan büyük sıkıntı ve mağduriyetler yaşamaktadır. Kilis ilinin günlük havalimanından yararlanan yolcu sayısı her geçen gün artmaktadır. Tahminlerimize ve yaptığımız gözlemlere göre günde 100 -200 kişi arasında değişmektedir.7 Aralık Üniversitesinde il dışından gelen 5000 civarında öğrenci bulunmakta olup,2013 yılına kadar öğrenci sayısı 10000 geçmesi hedeflenmektedir. Bu öğrencilerin birçoğu kampanyalı uçuşları takip etmekte ve havayolu ile ulaşımı tercih etmektedir. Suriye Arap Cumhuriyetinden gelen yolcularda özellikle İstanbul gibi büyük şehirlere gitmek için bu havalimanından yararlanmaktadır. Bu Arap kökenli yabancı yolcuların birçoğu Kilis ilinden taksi ile havaalanına gelmektedir. İstanbul uçak biletinin rekabetten dolayı 39-69 TL. Olmasına karşılık KİLİS-GAZİANTEP havaalanı arası ulaşım bedeli, taksi ile 50-100 TL. Arasında değişmektedir. Geceleri taksi ücreti ikiye katlanmaktadır. Bunun dışında gece yarısı havaalanına gelen yalnız bir bayan yolcunun taksi ile Kilis iline gelmesi güvenlik ve geleneklerimiz açısından uygun olarak değerlendirilmemektedir. Kilis ilinden havaalanına gelecek olanlar sadece özel taksi tutarak veyahut eş dost bir yakının aracı ile gelmektedirler. Kilis ile havaalanı arasında iletişimin sürekli ve sağlıklı gerçekleşmesi halinde, havayolu ile ulaşım yapacak yolcu sayısında büyük artışlar olacağını beklemekteyiz. Kilis ili ile havaalanı arasında ulaşımı sağlayacak SERVİS uygulamasının bir an evvel başlatılması ve uygulamaya konulması hususunda yardım ve desteklerinizi beklemekteyiz. Dilekçemizin değerlendirmeye alınması hususunda;
Gereğini arz ederim.                                                                     

Ad Soyad
Adres:
GSM:

banner442

İlgili Galeriler
banner379
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yapek - 7 yıl önce
Kahraman ve yakut abilerime sonsuz tşk ediyorum.kilis te dogdular kiliste yaşıyorlarve kilisimin problemlerini yaşıyor ve paylaşıyorlar.
Avatar
yzglcXR - 7 yıl önce
Havaalanını bir kez kullanmama rağmen, bu konuda büyük bir eksiklik olduğunu eş dost'tan dinledim, her bireyi alacak veya bırakacak aracı olan yakını olamayabilir, uçak iniş ve kalkış saatlerinde brer belediye veya özek toplu ulaşım aracının bu hatta makul bir fiyata yolcuları taşıması, çok basit bir çözüm getirecektir, örneğin İzmir'e indiğimde HAVAŞ servisi 10 tl, belediye otobüsü 3.5 tl ye ulaşım hizmeti vermekte, yine aliağa-menderes hattındaki banliyö 1.70 tl ye, 60 km lik mesafeye ulaşım imkanı sağlamaktadır, 90 dakika içerisinde banliyö den inip, semtinize giden aktarma otobüsünden ek ücret alınmamakta, KİLİS belediyesi meclis üyeleri, veya yetkililer, çözüm için harekete geçiniz lütfen..
Avatar
cemalettin kurtaran - 5 yıl önce
kesinlikle servis konmalı
Avatar
mehmet öztürk - 4 yıl önce
yakut abi istanbul dan sevgiler

artık kilis e gaziantep oguzeli havalanından atlasjet firması tarafından kilis e servis düzelemeye başlamıştır. kilis te adnan menderes parkı yanında ve 7 aralık üniversitesi yanından servis kalkmaktadır.