Mustafa Kemal Atatürk'e 'Gazilik' unvanı verilişinin yıldönümü

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından, Mustafa Kemal Atatürk'e 'Gazilik' unvanı verilişinin yıldönümü, Kilis'te düzenlenen törenle kutlandı.

 Mustafa Kemal Atatürk'e 'Gazilik' unvanı verilişinin yıldönümü

Cumhuriyet Alanında düzenlenen törene, Sayın Valimiz Yusuf Odabaş, Garnizon ve İl Jandarma Komutanı Albay Murat Çolak, Kilis Belediye Başkanı Mehmet Abdi Bulut, Kilis Şehit ve Gaziler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı, daire amir ve müdürleri, askeri ve mülki erkan, şehit yakınları ile gazilerin yanı sıra, sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Atatürk Anıtına çelenk konulması ve saygı duruşu ile başlayan törende gaziler adına Gazi Piyade Binbaşı Hüseyin Kılbaş bir konuşma yaptı. Kılbaş, 1071 Malazgirt Meydan Zaferi ile Sultan Alparslan ve kahraman askerlerinin, özgürce yaşanabilecek ve gerektiğinde seve seve uğruna canımızı feda edilecek bir vatan hediye ettiklerini belirterek, "Bizden önce de devletlere ve medeniyetlere yurt olan, fakat hiç birine bırakılmayan bu topraklar bin küsur yıldır bizimdir ve ebediyen bizim olarak kalacaktır" dedi.


Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşma yapan Jandarma Yarbay Emre Abdullah Gök, Sakarya Meydan Muharebesi'nin kazanılmasını müteakip Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'e TBMM tarafından 19 Eylül 1921 günü 153 sayılı kanun ile mareşallik rütbesi ve gazilik unvanı verilmesini, bir kez daha büyük bir coşku ve gururla kutladıklarını belirterek, "Tarih boyunca hür ve bağımsız olarak yaşamış olan yüce Türk milleti, canından aziz bildiği kutsal vatan topraklarına yapılan her saldırıyı, binlerce şehit verme ve gazi olma pahasına korunmasını bilmiştir" dedi.

Tören, öğrencilerin şiir okumalarının ardından sona erdi

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2011, 21:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568