Ramazan Ayı Ve Din Hizmetleri

Kilis İl Müftüsü:M. Cüneyt KAVŞUT sizler için yazdı...

Ramazan Ayı Ve Din Hizmetleri
Yüce Mevla’ya sonsuz şükürler olsun ki rahmet ve mağfiret ayı olan Ramazan-ı Şerif ayına, yeniden kavuşmak üzereyiz. İslam’da kameri ayların özellikle Ramazan ayı ile Kurban Bayramını ihtiva eden Zilhicce ayının tesbitinde esas olan, hilalin gözle görülmesidir. Ancak bir yerde hilal görüldüğü zaman diğer yerler için hükmü konusunda mezhepler arasında görüş farkı vardır.

Şafii mezhebinde kabule şayan görüş şudur; bir yerde hilalin görülmesi yakın çevreler için de geçerli olmaktadır. Yakın çevreden maksat dört rekâtlı namazların kısaltılması için ölçü olan mesafe söz konusudur. Yani ihtiyaten 140 km. mesafeye kadar kapsama alınmaktadır.

Günümüzde teknik imkânlar geliştiği için, Diyanet İşleri Başkanlığınca ilan edilen Ramazan, Bayram ve diğer dini günlerin tayinindeki ölçülere, son derece güven duyularak hareket edilmelidir.

Hanefi mezhebinde ise; hilalin bir yerde görülmesi uzak-yakın çevreler için geçerli olmaktadır. Binaenaleyh Ramazan’dan bir gün önce yani Şek günü denilen günde dedikodulara kapılarak Ramazan’ dır diye oruç tutmak doğru değildir. Ancak daha önce tutma âdeti olması kaydıyla nafile oruç tutulabilir.

Oruç, İslam’ın beş temel esasından biri olup, insanı yücelten önemli bir ibadettir. Oruç, fertleri olgunlaştıran ve nefsanî duygulardan uzaklaştıran önemli bir eğitim metodudur. Her şeyden evvel Allah’ın emri olduğu için oruç tutulmalıdır. Kabule şayan olması için yalnız mide ile değil, tüm organlarla Oruç tutmak gerekir. Nitekim bir Hadis-i Şerifte Peygamber Efendimiz (S.A.V.) şöyle buyurmaktadır: “Oruç, Cehennem ateşine karşı bir kalkandır. Sizden biriniz Oruçlu bulunduğu günde fena söz söylemesin, başkasıyla kavga etmesin, şayet birisi ona laf atar veya çatıp sataşırsa “Ben oruçluyum” desin.” (1)

Ramazan Ayında Dikkat Edilmesi Gerekli Olan Hususlar :

1. Günah ve haram olan şeylerden sakınmalı, haram şeyleri yememeye ve haram şeyler üzeri iftar etmemeye son derece dikkat edilmeli,

2. Bu ayda fakir ve yoksulların durumları ile ilgilenmeli, kişinin hissettiği açlıktan hareket ederek, aç olanları ve yoksulları düşünüp gözetmeli,

3. Önemli bir engel yoksa sahura kalkıp bir şeyler yemeye özen gösterilmesi. Nitekim bir Hadis-i Şerifte Peygamber Efendimiz (S.A.V.) şöyle buyurmuştur: “Sahura kalkıp bir şeyler yiyin, çünkü Sahurda bereket vardır.”(2)

4. Alış-verişlerde, insaf ölçüleri dâhilinde hareket etmek gerekir. Nitekim Ramazandaki ihtiyaç ve talep durumunu fırsat bilip özellikle et ve diğer temel gıda maddelerinde, aşırı kara başvurarak insanları zor durumda bırakmak doğru değildir. Ayrıca hile yapmaktan ve hileli mal satmaktan son derece sakınılmalı,

5. Vakit namazları için Camilere gitmeye ve cemaatle namaz kılmaya özen gösterilmeli, varsa geçmiş namazlar kaza edilmeli,

6. Kur’an-ı Kerimi okumuş olanlar günde bir miktar okuyarak, Kur’an-ın hakkını eda etmeli, bilmeyenler ise, camilerdeki Mukabele okuma halkalarına katılarak manevi ziyafetten müstefit olmaya gayret gösterilmeli,

7. Ölmüşler için dua edip, hayır ve iyiliklerle ruhlarını şad etmeye çalışılmalıdır.

Bu arada; Ramazan ayı münasebetiyle, İl Müftülüğümüzce her gün öğle ve yatsı namazlarından önce merkezi sistemle vaaz verileceği gibi, ayrıca her gün sultan FM radyosunda Müftülüğümüzce görevlendirilecek kişiler tarafından iftara doğru programı icra edilecektir.

Her gün öğle namazını müteakip bütün Merkezi Camilerde Mukabele programı, Ayrıca Kur’an Kurslarında da bayanlara yönelik mukabele programı yapılacaktır.

Zaman zaman Köy, Kasaba, Cezaevi, Kız Çocuk Yetiştirme Yuvası ve bağlı İlçelere gidilerek Vaaz, İrşad ve dini konularda sohbetler yapılacaktır.

Müftülüğümüzün 348 813 13 98 ile 348 813 77 46 nolu telefonları “Alo Fetva Hattı Şeklinde” dini sorular için hizmete açık olacaktır.

Ramazan ayı boyunca, takvim ve imsakiyelerde belirtildiği şekilde, vakitlerde ezan okunacaktır.

Merkez Tekye ve Kesikminare Camilerinde Teravih Namazı Hatimle kılınacaktır.

Bu arada İl Müftüsü tarafından Ramazan ayı boyunca her gün, dini bir yazı yazılıp mahalli gazetelere gönderilecektir.

Bu münasebetle; rahmet bulutları gibi yaklaşan Ramazan-ı Şerifin, Beldemiz, Ülkemiz ve İslam âlemi için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz eder, sözlerimi Oruç hakkındaki şu dörtlükler ile bitirmek istiyorum.

Geceleri kalkıp sahur yiyerek,

Gündüzleri zikrü tesbih ederek,

Yüce Rabbimizin emri diyerek,

Gelin ey Mü’minler Oruç tutalım.

Bir gün olur, Ulu Divan kurulur,

İnsanlara yaptıkları sorulur,

Hak katında şefaatcımız olur,

Gelin ey Mü’minler Oruç tutalım.

27.07.2011

M. Cüneyt KAVŞUT

Kilis İl Müftüsü

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2011, 22:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568