Suuuu suuu suuu

Nejat TAŞKIN İstanbuldan yazıyor

Suuuu suuu suuu

Kilisliler susuzluktan sondaja yöneldi... 

      Yıllardır bu konuyu yazıyor ve söylüyoruz. Bu işe çözüm bulunuz diyoruz. 21.yüz yıla girdiğimizde hala susuzluk çeken bir Türkiye kentti olduğuna göre bunun çözümünün de mutlaka bulunması gerekir. Bakınız kent Gazetesi bu başlık altında daha neler yazıyor, aynen alıyorum:
               “  Son yılların en susuz mevsimini yaşayan Kilis’te, vatandaşlar su sıkıntısını gidermek için, sondaja yöneldi. Kış aylarında yağışların mevsim normallerinin altında olması, dolayısı ile yaz mevsiminin ortasında olmasına rağmen ev ve iş yerlerinde bulunan çok sayıda kuyu kurudu. üç günde sadece birkaç saat su verilebilen şehir merkezinde, vatandaşlar su sıkıntısına çözüm bulmak amacı ile kendi imkanlarıyla sondaj vurmaya başladı.
          Son yılların en susuz mevsimini yaşayan Kils’liler kentin su sorununa bir an evvel çözüm bulunmasını istediler…”
         Evet, bu istek yıllardan beri tekrarlanır ve bu tekrarlanan isteğin üzerinde hiç durulmaz. 20 milyonluk kent olan İstanbul ilinde 24 saat yaz ve kış sular şarıl şarıl akarken, yüz bin nüfuslu Kilis ilimizde maalesef işte böyle en önemli ihtiyaç bu güne kadar giderilmemiş ve bundan sonrada giderileceğine dair bir ışık görülmemiştir.
            İlimizden bizi vakfımızda ziyarete gelen hemşerilerimize ilk sorduğumuz soru; su sorusu olur ve onlar hüzünlü seslerle cevap verir. :Şişe suları olmasa yandık gitti derler. Şişe sularını kaç aile kaç kuruş ödemek suretiyle ilimizde almak mecburiyetinde kalsa bile şişe suları ile hangi ihtiyacınızı giderebilirsiniz.
       Onun için bu konuda siyasilerimize ve sayın vekillerimize seslenmek istiyorum. Bu konu tek başıma Kilis Belediyesinin altından kalkacağı bir konu değildir. Onun için hükümet çapında önergeler vererek gerekirse Dicle ve Fırat nehirlerinden borular döşeyerek bu konuyu halletmek gerekir. Yoksa yağmur yağacakta, barajlar dolacak diye beklersek, havamızı alırız ve Kilis ilimiz susuzluktan bunalan bir il olarak tarihe geçer. Bu günkü teknik imkânlarla en kısa zamanda bu su soru çözülür yeter ki, çok çiddi bir şekilde ele alınsın. Yoksa tamam projeler yapıldı, su için gerekli ödenek ayrıldı diyerek bu mevsim geçsin,  gelecek mevsim diyip bu işi çözümsüz bir noktaya gelirsek, doğrusu çok geride kalmış oluruz.
       Sayın vekillerim sizden umut ışığı bekliyoruz. Bu su sorununu mutlaka ve mutlaka çözünüz emin olunuz Kilis halkı sizin heykellerinizi yalnız Kilis’te değil İstanbul ve Ankara’da bile diker. Onun için, size güveniyor ve sizin bu işi mutlaka çözeceğiniz umudunu taşıyoruz.
         Ne olur bu konuda ki düşüncelerinizi açıklayınız ve ortaya dökünüz ve halkımızı umutlandırarak bu umut ışığını yakmış olunuz. Yoksa üç günde bir gece yarıları verilecek su ile bir kentin yaşaması çok güç koşulları beraberinde getirir.
       Biz belki çok uzaklarda yaşıyoruz. Ama orası doğduğumuz kent, suyunu ve ekmeğini yediğimiz güzel beldemiz. Karataş ve Kalleş tepelerinden Cumhuriyet caddesine doğru yürüdüğümüz günlerin hala heyecanı var içimizde, bu heyecanı işte sizler su ve mayın sorunlarını çözmek suretiyle daha çok hızlandırmış olursunuz. Bu güzel kentti unutulmuşlar arasından çıkarıp, bakınız listelerde BİRİNCİ KİLİS yazıldığı gibi su açısından da SU GİBİ AZİZ olmak istiyor ve Kilis ilinde çözülen su dalgasının sizlerin yardımı ile çözüleceğine inanıyoruz. Emin olunuz, zaman dilimleri içinde o güzel beldeme gelmek istiyorum ama su dendiğinde günde iki kere duş almak zarureti içinde olduğum için düşünüyorum. Yinede gündemimde Kilis ve Kilis’ li dostlarım var onları unutmak değil bilakis onlarla bire bir yaşamak istiyorum.

              SU… SU… Ve son SÖZÜMÜZ YİNE SU!Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2011, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568