Zam şampiyonu kuru soğan tarlada kaldı

Nisan ayında kilosu 1,5 liraya kadar çıkan kuru soğan fiyatları, 35 kuruşa düştü. Alıcı çıkmaması nedeniyle üreticiler, ürünü hasat etmeyerek tarlada bıraktı.

Zam şampiyonu kuru soğan tarlada kaldı
Soğan üreticileri, toptancı hallerinde kilosu 35 kuruştan işlem gören soğanın, manav ve marketlerde ise kilosu 50 kuruştan satıldığın ifade etti.

Nisan ayında kilosu 3,5 liraya kadar çıkan kuru soğanın para etmemesi nedeniyle çiftçinin ürününü hasat etmeyerek tarlada bıraktığını belirten üreticiler şöyle konuştu: “Tüccarlar bile fiyatların düşmesinin ardından kaporayı yakarak üreticilerin yanına uğramaz oldu. Geçen yıl para ettiği için bu yıl kuru soğan eken üretici fiyatların aniden düşmesi sonucu bir hayli şaşkın ve ne yapacağını bilemez durumda.”
Bu arada Şanlıurfa’dan soğan toplamak için Kilis’e gelen tarım işçileri, tarlaların hemen yanında kurdukları çadırlarda yaşıyor.

Soğanın satılmaması sebebiyle zor günler geçirdiklerini belirten üreticiler, “7 çuval kuru soğan toplayınca 15-20 TL para kazanıyoruz. İhracat başlarsa hem üretici ve hem de biz daha iyi para kazanmış oluruz” şeklinde konuşuyor.
Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2011, 22:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568