Sevdalı bir gönül ve konuşan fotoğraflar

Gonca Tokuz / Gaziantep'ten yazıyor...

Sevdalı bir gönül ve konuşan fotoğraflar

        
                         Bilge Kazaz

Elimde çok güzel bir kitap var.

F. Bilge Kazaz’ın  “Gaziantep Eğitim Tarihini Konuşturan Fotoğraflar” adlı harika eseri. Kitap1920’lerden 1970’lere kadar Gaziantep’in ilçeleri de dahil olmak üzere eğitim hayatını fotoğrafların tanıklığında gözler önüne seriyor.  

Bilge Hanımın ayrıca bir şeyler anlatmasına hiç gerek yok ama anekdotlarla ve şiirlerle kitabı zenginleştirmiş.  Fotoğrafların kulaklarımıza bir şeyler fısıldadıkları da oluyor, seslerini yükselttikleri zaman da. Bazen de susuyorlar. Susmaları bizim konuşmamız için elbet.

Ama biz de susuyoruz ne yazık ki. “Nelerden nerelere gelmişiz?” mırıldanıyoruz. Sesimizi biz bile duymuyoruz.
Cumhuriyetin ilk yıllarının coşkusunu yaşatıyor fotoğraflar. Daha neler söylüyor neler. Hepsini anlatamam sizlere. Hemen belirteyim bu kitap fotoğrafların bizimle ilk buluşması değil.  Bilge Kazaz’ın fotoğraflar aracılığıyla seslendiği üçüncü kitabı. Birinci kitabı “Gaziantep’i Konuşturan Fotoğraflar (1870’lerden 1970’lere)”, ikinci kitabı “ Gaziantep Konuşturan Fotoğraflar-2 (1880’lerden 1980’lere) idi. İlk kitap 2005 yılında, ikinci kitap 2008 yılında Gaziantep Üniversitesi Vakfı tarafından yayımlandı. Her ikisi de çok beğenildi, kitaplıklarımızda yerlerini aldı. Bu kitapta da Gaziantep Üniversitesi Vakfının katkıları olmuş.   
Kitaplarının öneminin yanı sıra benim için ayrıca özel bir anlamları da var. Hazırlamakta olduğum bir kitap için Gaziantep ile ilgili bazı fotoğraflara ihtiyacım vardı.  Bilge Hanım’ın yıllardan beri sabırla ve özenle Gaziantep fotoğraflarını derlediğini ve çok zengin arşiv oluşturduğunu da biliyordum. Arşivinden yararlanıp yararlanamayacağımı sordum. Bilge Hanımın olumlu yanıtı üzerine evlerine gittim. Önümüzdeki masanın üzerine yığılan dosyaları görünce o kadar şaşırdım ki. Benim istediğim sadece bir iki kare fotoğraf idi ben neler bulmuştum? Bilge Hanım cömertlikle tüm arşivini kullanmam için ortaya dökmüştü.  Şaşkınlığımı atınca sadece kullanacağım fotoğrafları aldım. Ayrılırken Bilge Hanıma bu güzel arşivin mutlaka paylaşılması gerektiğini ve bu konuda her türlü yardıma hazır olduğumu ifade ettim. İşte  kitapların yayım serüveni böyle başladı.

Bilge Hanım,yıllardır  titizlikle, sabırla, inatla  ve sevgiyle topladığı fotoğraf arşivini yavaş yavaş bizlerle paylaşmaya başladı.
Bilge Hanımın arşivi o kadar zengin ki, ileride birkaç kitap daha bizlerle buluşacak sanıyorum.

Bilge Hanımın başka projeleri ve uğraşları da var. Şiirler, yazılar yazıyor, sivil toplum örgütlerinde çalışıyor, üretiyor. Sevgili

Bilge Kazaz’ı bu güzel kitap için kutluyor, bizleri en kısa zamanda başka eserlerle buluşturmasını diliyorum. Bir diğer dileğim de her ilde en az bir Bilge Hanım ve Bilge Bey olması.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2013, 15:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner549

banner141