1.Güzelbahçe kitap günleri

Ümran Öztürk / İZMİR SNS Fuarcılığın organizasyonuyla Güzelbahçe Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Güzelbahçe Kitap Günleri 8 Aralık da ziyarete açıldı.

1.Güzelbahçe kitap günleri

17 Aralık’a kadar ziyarete açık kalacak olan Kitap Günlerine 60 yayınevinin yanı sıra 141 şair yazarın katılacağı açıklandı.

Kitap günlerinin açılışının ardından Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, okuyucularla söyleşi yaptı. Ardından 'Bir Başkan, Bir Şehir, Bir Aşk' adlı kitabını imzaladı. Akpınar’ın, kitabının gelirini 'Karşıyaka'nın Filizleri' projesi kapsamında öğrencilere burs olarak bıraktığını öğrendik. 

Aralarında Mustafa Balbay, Ahmet Ümit, Ataol Behramoğlu, Aydoğan Yavaşlı, Banu Avar, Bekir Yurdakul, Berna Kumaş Sipahi, Canan Tan, Cem Seyhun Ünbay, Dilara Keskin, Enver Aysever, Ercan Doğu, Gülşah Elikbank, Halim Yazıcı, Hanefi Avcı, Hidayet Karakuş,  Şükrü Erbaş, Utku Erışık, Ümit Yaşar Işıkhan ve İzmirli yazar ve şairlerin’de yer aldığı toplam 141 şair ve yazar okurlarıyla buluşacak, kitaplarını imzalayacak, söyleşi yapacaklar.

Ancak 1. Güzelbahçe kitap günleri beklenen ilgiyi göremedi. Salonlar bomboş, yazarlar kitaplarını imzalamak ve söyleşi yapmak için okur beklemektedirler. 

Bunun nedeni İzmirlinin kitaba ilgisizliği mi yoksa iyi organize olamamak mı?  İlk olmasından dolayı bu sorunun yaşandığı salonda konuşulmakta. Geçen yıl 1. Menemen Kitap Günlerinde de aynı sorun yaşamıştı. Yayınevlerinin kitaplarını toplayarak fuar bitmeden 5 gün önce fuar alanından ayrıldıklarını hatırlıyoruz. 

Ancak Susurluk 1. Kitap Günleri bu iki kitap günlerinden çok daha farklıydı. Kaymakamlık ve Belediye tüm okulları da çok iyi organize ederek bu işi başarmıştı. Balıkesir, İlçe ve köylerinden otobüsler dolusu okuyucu ziyarete gelmişlerdi.  Dolu dolu geçen 10 günde yazar da yayın evleri de okur buluşmasından ve satıştan çok memnun olarak ayrılmıştı. 

Menemen 1. Kitap Fuarında olduğu gibi burada da kurumlar arası koordinasyonun iyi olmadığı, okulların bu nedenle ilgisiz kaldığı kanısındayım.

Ilk olması nedeniyle bu tür eksikliklerin daha sonraki yıllarda tolere edileceği kanısındayım. Kitap okunması için düzenlenen her çaba kutsaldır. Bu nedenle kitapseverlere ulaşılması için fuarların yanında farklı etkinlikler de düzenlenebilir. Ama fuar her yıl devam ederek geleneksel hale getirilmelidir. Emeği geçenleri katılan yazar ve yayın evlerini kutlarken altı gün daha açık kalacak 1. Güzelbahçe Kitap Günlerine tüm İzmirli kitap dostlarını yazarlara ve kitaplara sahip çıkmaları için bekliyoruz. 

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2017, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568