Ahbap ve Zen Ustası

Jeff Bridges ve Bernie Glassman’ın çok satan yeni kitapları “Ahbap ve Zen Ustası” Sola Yayınları etiketi ile raflarda yerini aldı. 

Ahbap ve Zen Ustası

Yahudi mistisizminde, sade ve alçak gönüllü kişiler olan Lamed-Vavnik adı verilen 36 doğrucu insan vardır.

O kadar iyidirler ki onların yüzü suyu hürmetine Tanrı dünyayı yok etmez; dönmesine izin verir. Ancak, çok da mütevazı bir yaşam sürdükleri için onları kimse tanımaz. Aralarından herhangi biri; pizza dağıtan çocuk, bir fast food restoranında kasiyer, cam silici ya da postanede çalışan kadıncağız olabilir.

Bir Zen Ustası olan Bernie Glassman, Jeff Bridges’in ‘The Big Lebowski’de oynadığı ikonik rol ‘Ahbap’ı Lamed-Vavnik ile karşılaştırıyor.

Evdeki halısına işedikleri için mafya elemanlarının peşine düşen Ahbap’ın  mistizmini ve  rahatlığını Ahbap ve Zen Ustası’nın muhteşem diyaloglarında bulacaksınız. 

Akademi ödüllü Jeff Bridges ve onun Budist Öğretmeni Roshi Bernie Glassman’ın,  yirmi yılı aşan yakın bir dostlukları var. İlham veren ve şaşırtan ‘Ahbap ve Zen Ustası’ zor bir dünyada iyi olmanın ve iyilik yapmanın öneminden bahsediyor. Fenomen haline gelen ‘The Big Lebowski’yi insanların neden bu kadar sevdiğini anlayacak; kendi hayatınız, refahınız, düşünce yapınız, gelişiminiz ve ‘gerçekte neyin önemli olduğu’ konularında önemli dersler çıkartacaksınız. 

Kitap hakkında ne dediler?

‘Hem garip hem de harika olan bu çalışma, rahat bir hayata ilişkin felsefi bir tartışmanın başlangıç noktasını bilge ama komik bir karakter olan The Big Lebowski’den alarak bu aydınlığı hayata yansıtmamızı sağlıyor.’

Berk ŞENÖZ

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2017, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568