“Alevilik Tarihine Şiirsel Bir Bakış”

Bir Alevi dedesinin kaleminden : “GERÇEKNAME”

“Alevilik Tarihine Şiirsel Bir Bakış”

Soyu, Hacı Bektaş Veli’nin baş halifesi aynı zamanda amcazadesi olan ve “Cemalimdir, Cemalimdir” diye sırtını sıvazladığı Cemal Seyid’e, sonrasında ise onun üzerinden 7. İmam Musa-i Kazım’a dayanan Alevi Dedesi Süleyman Üstüner’in Gerçekname adlı kitabı okurlarıyla buluştu.

Kitap, bir zamanlar aynı yoldan ve sevgiyle ilerleyen Alevi Sünni kardeşliğinin, zaman içinde neden ve nasıl kutuplaştığını şiirsel bir dille anlatıyor. Tüm dünyada büyük bir ilgi ve merakla takip edilen Hacı Bektaşi Veli ve Yunus Emre gibi isimlerin, Türkiye’de de aynı sevgiyle kabul ediliyor olmalarına rağmen, Aleviler ile Sünniler arasındaki gerilimin suni bir gerilim olduğunu iddia eden Süleyman Üstüner, bu kitapta öncesi ve sonrasıyla Alevilik hakkında bilinmesi gerekenlere ışık tutuyor.

Boğaziçi Yayınları etiketiyle çıkan Gerçekname tüm kitap evlerinden ve online kitap sitelerinden satın alınabiliyor. Gerçekname’nin e-kitap versiyonu İdefix, D&R, Kobo, Google Kitap, Apple Kitaplar başta olmak üzere, Overdrive ve Barnesandnoble gibi uluslararası e-kitap platformlarında da yer alıyor.

 Online Linkler:

https://play.google.com/store/books/details/S%C3%BCleyman_%C3%9Cst%C3%BCner_Dede_Ger%C3%A7ekname?id=QxwlDwAAQBAJ

https://www.barnesandnoble.com/w/ger-ekname-author/1126455057?ean=9786059496407

https://itunes.apple.com/us/book/ger%C3%A7ekname/id1242878204?mt=11&ign-mpt=uo%3D4

https://www.kobo.com/ww/en/ebook/gercekname

https://www.overdrive.com/media/3299615/gercekname

SÜLEYMAN ÜSTÜNER HAKKINDA

Süleyman Üstüner, Hacı Bektaş-ı Veli’nin, kendisine “Cemalimdir, Cemalimdir.” dediği, baş halifesi ve amcazadesi olan Cemal Seyid (Künyesi: Şeyh Seyyid-i Cemal-i Nureddin) evlatlarındandır. 

Seyid Cemal’in evlatlarından, onunla aynı adı taşıyan Pir Cemal Abdal neslinden olan Süleyman Üstüner Dede, 1962 yılında doğmuştur. Erciyes Üniversitesi Elektronik Mühendisliği mezunudur.

Tüm hayatını iki soru şekillendirmiştir. Birincisi, radyoyu ilk gördüğünde hayrette kalarak, radyonun nasıl ses çıkardığı sorusudur. Bu soruyu ilk sorduğunda, “İçinde küçük adamlar var, onlar konuşuyor.” diye cevap almıştır.

O halde radyonun içinde küçük insanlar ve bizim dışımızda bambaşka bir dünya olmalıdır diye, düşünmüştür. Bir gün radyo bozulmuş ve radyonun tamiri için eve tamirci çağrılmıştır.

Bu onun için en önemli gündür. Nihayet radyo açılacak ve çok merak ettiği dünya ile küçük adamlar görülecektir. Radyocu gelir ve radyo açılır. Hayal kırıklığı! İçinde bobin, hoparlör, elektronik parçalardan başka bir şey yoktur.

Peki, içinde küçük adamlar yoktur ama gerçekten nasıl ses çıkartmaktadır, sorusuna radyo tamircisi dâhil olmak üzere kimseden tatmin edici bir cevap alamaz.

Bu sorunun en doğru ve en detaylı cevabını bulma arzusu mesleğini seçmesine neden olur.

İkinci soru ise Alevi-Sünni kavramlarını ilk duyduğu günden beri bu farklılığın gerçeğinin ne olduğu sorusudur. Aynı kitaba, aynı peygambere inanan ve inanılan kitap ve peygamberin yaşamı orta yerde durduğu halde böylesine büyük bir fark neden var?

Bu soruya aldığı cevaplar da tatmin yönünden radyonun nasıl çalıştığına verilen cevaplardan pek farklı değildir ve ömrünü bu işin gerçeğinin ne olduğunu anlamaya adar. Bu konuda bulabildiği maddi ve manevi ne kadar kaynak ne kadar yazılmış eser varsa bulup objektif olarak okumaya, araştırmaya başlar. 

“Bulanlar ancak arayanlardır.” Bu maddi ve manevi derin araştırma, Allah’ın izni ve Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli’nin nefesiyle nasip sahipleri için bu eserlerle vücut bulmuştur.

Yazarın, “Gereçekname” dışında yayına hazırlanan 4 ciltlik “Aleviname” ve “Kısadan Büyük Hisse”  adlı eserleri bulunmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2017, 19:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568