Bu hikaye bir yönetmenin tüm Dünyaya ithaf ve itirafıdır

Yağmur Özdemir/İSTANBUL-Aslen Doğu Türkistanlı olan Beyaz Balina filminin yönetmeni A. Uygur Öztürk, kaleme aldığı “Ben Kallmannım” adlı özyaşamsal anlatısı aracılığıyla, bizzat kendinin de müzdarip olduğu ve Türkiye kamuoyunun yeterince bilgi sahibi olmadığı ender görülen Kallmann sendromuna dikkat çekiyor.

Bu hikaye bir yönetmenin tüm Dünyaya ithaf ve itirafıdır

Dünyada her 10.000 ile 50.000 erkekten birinde ve her 50.000 ile 120.000 kadından birinde görülen Kallmann sendromunun, Türkiye’de tam olarak kaç kişide olduğuna dair net bir veri olmasa da yaklaşık 3.000 ile 4.000 kişi arasında olduğu tahmin ediliyor.

Soluk soluğa okuyacağınız bu özel kitapta,  küllerinden yeniden doğan genç bir adamın yıllardır gizlemek zorunda kaldığı sırlarını itiraf etmesine ve bu sayede özgürleşmesine şahit olacaksınız. Hastalığının onu bambaşka ve mücadeleci bir yaşam biçimine nasıl hazırladığını  tüm  detaylarıyla okuyacak, yalnızca Türkiye’yi değil dünyayı da sarsacak bu samimi itirafın cesaret veren etkisinden uzun süre kurtulamayacaksınız. 

Kallmann Sendromu Hakkında İlk Kitap
6.45 Yayınları tarafından basılan kitap Türkiye’de Kallmann sendromu hakkında yazılmış ve yayımlanmış ilk kitap olma özelliğini de taşıyor. Ben Kallmannım, bu sendromun A.Uygur Öztürk’ün hayatını nasıl değiştirdiğini ve cesaret gerektiren yolculuğunu anlatıyor
 
Dünya İnsanı Bir Yönetmenin, Zengin Zihninden Saçılan İtiraflar 
2017 Mart ayında vizyona giren “Beyaz Balina” filminin yapımcısı ve yönetmeni de olan A. Uygur Öztürk, yıllarca teşhisi bile konulamayan Kallmann sendromu hastalığını 35 yıl boyunca gizlediğini belirtiyor. Koku alamama, ergenliğe vaktinde girememe, testislerin inmemesi, penisin büyümemesi, adem elmasının olmaması, yüz hatlarının kadınsı, sesin ince kalması gibi belirtileri olan bu sendrom yüzünden tüm hayatını, hastalığını gizleyerek yaşayan Öztürk; yeni bir hayata korkularını yenerek başladığını, hayatta bir şeyleri değiştirebilmek için kişinin ilk önce kendisini değiştirmesi gerektiğini düşünüyor. 

Peki Nedir Kallmann?
Tıp literatüründe Kallmann sendromu olarak tanımlanan rahatsızlık, ergenlik başlangıcının gecikmesi veya yokluğu ile birlikte, hiposmi veya anosmi diye bilinen, koku alamama ile kendini gösteren tıbbi bir durum. Kallmann sendromu, ikincil cinsel gelişim ve olgunlaşmadan sorumlu seks hormonlarının yetersiz üretimini içeren bir hipogonadotropik hipogonadizm türü olarak ifade ediliyor. Cinsiyet hormonları ve işlevleri cinsiyete göre farklılık gösterdiğinden belirtileri buna göre değişiyor. Erkek hastalar çoğunlukla mikro penis olarak bilinen küçük bir penis ve inmemiş testislerle doğuyorlar. Normal ergenlik çağında ise yüz, kasık ve vücut kıllarının azlığı dikkat çekiyor ve ses kalınlaşmıyor. Kadın hastalarda ise ergenlik çağında olması gereken regl gözlemlenmiyor ve göğüsler gelişmiyor.

YAZAR HAKKINDA:
Abdurahman Uygur Öztürk,
1981 yılında Doğu Türkistan’ın Aksu şehrinde doğdu. 1997 yılında Aksu Kültür ve Sanat okuluna başladı.

2001 yılında Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de Ezitku Studios şirketini kurdu. Yapımcı olarak yirminin üzerinde klip ve film çekti, çok sayıda yabancı filmin dublaj ve dağıtımını gerçekleştirdi. 2006 yılında ülkesinden ayrıldı.

2008 yılında Uygurların Avrupa’da çektiği ilk uzun metrajlı televizyon filmine (AYRILIK) imza attı. 2009 yılında dünyanın çeşitli yerlerindeki Uygur Türkleri’nin sesini dünyaya duyurmak için internet televizyonu ErkTV’yi kurdu.

2010 yılında Hollanda’dan Türkiye’ye geldi ve 2011 de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak İstanbul’da yaşamaya başladı.

2012 senesinde Erk Film şirketini kurmuş, TRT ve diğer televizyon kanallarına çeşitli projeler üretmiştir. “Beyaz Balina” 2015 yılında T.C Kültür Bakanlığı’nın da desteğiyle Öztürk’ün çektiği ilk sinema filmidir.

2015-17 yılları arasında yazdığı “Ben Kallmannım” adlı kitap ilk romandır. 2017 yılında Kallmann Sendromu Vakfı için çalışmalara başlamıştır.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2017, 18:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568