Dr. Zafer Akıncı İzmir'de ayakta alkışlandı!

Seda Pezek/İZMİR-"Mutlu Yuva Mutlu Yaşam" semineri dün akşam 20:00’de İzmir Karabağlar Halk Eğitim Merkezi'nde gerçekleşti. 

Dr. Zafer Akıncı İzmir'de ayakta alkışlandı!

Psikoloji Bilim Doktoru; Dr. Zafer Akıncı ilk kez İzmir’deki izleyicileri ile buluştu. 

Video sunumu ve uygulamalı anlatım ile renklendirilen etkinlikte aile içi iletişimdeki sorunların aşılması ve mutlu yaşam için eşler birbirine nasıl davranması gerektiği ön plana çıktı

Müziğin hayatımızdaki etkisi, stresi yenmek için kullanılan teknikler gibi pek çok konu ele alındı. 

Metotlar üzerinde durulurken uygulamalara yer verildi

Dr. Zafer Akıncı konuları eğlenceli bir şekilde anlatması ile izleyiciler arasında köprü oluşturuldu ve keyifli dakikalar yaşandı. 


Dr. Zafer Akıncı Kimdir?

Eğitim hayatına ilk önce fizik ve bilgisayar programcılığı alanlarında akademik eğitimler alarak başlayan Dr. Zafer Akıncı, psikolojiye olan ilgisini fark etmesinin ardından, psikoloji alanına yönelmiş ve çalışmalara başlamıştır.

Prof. Dr. Özcan Köknel danışmanlığında, psikoloji yüksek lisans eğitimini üstün başarı ile tamamladıktan sonra, psikoloji alanında YÖK onaylı 2 farklı Avrupa Birliğine Bağlı üniversiteden, yine üstün başarı ile doktora eğitimi ve diplomasını almıştır. 

İngiltere merkezli, “Uluslararası Psikoterapistler Derneği”nden akredite edilmiş, her biri 510 saatlik, “Bilişsel Davranışçı” ve “Psikoanalitik Psikoterapi” eğitimleri ve sertifikaları bulunmaktadır. Çeşitli ulusal üniversitelerden, Aile Danışmanlığı, Öğrenci Danışmanlığı, Oyun Terapisi, Çözüm Odaklı Terapi, Bağlanma Kuramı Temelli Psikoterapi, Şema Terapi, Hipnoterapi, Ego Durumları Terapisi gibi birçok farklı psikolojik yaklaşımın eğitimlerini ve sertifikalarını almıştır. 

Psikoloji eğitimleri ile birlikte, İstanbul Teknik Üniversitesinden “İnsan Kaynakları” ve Ahmet Yesevi Üniversitesinden“Yönetim Organizasyon” alanlarında akademik eğitimlere katılmıştır.

Prof. Dr. Öget Öktem Tanör’ün desteği ile nöropsikoloji alanına yönelmiş ve sonrasında Yrd. Dç. Dr. Hatice Kafadar  ile yaklaşık 2 yıl boyunca bu alanda çalışmalar gerçekleştirmiştir. Yine Yrd. Dç. Dr. Hatice Kafadar ile birlikte uluslararası yayınlarda bilimsel yayınları olmuş ve uluslararası kongrelerde sunumlar yapmıştır.

9 farklı nöropsikolojik test üzerinde bilimsel çalışmalarda bulunarak, bu testlerin korelasyon analizini Yrd. Dç. Dr. Hatice Kafadar ile birlikte gerçekleştirmiş ve bu testlerin telif haklarını almıştır.

Dikkat dağınıklığı ve öğrenme problemlerinin çözümü konularında “IQup Metodu”nu geliştirmiş ve patentini almıştır. Bu metodun etkinliği ve kalıcılığı üzerine bilimsel araştırmalar yapılmış, metot uluslararası alanda kabul görerek dünya literatürüne girmiş ve Cambridge Üniversitesi tarafından yayımlanmıştır.

IQup Metodu, nöropsikoloji alanında en prestijli kurumlardan biri olan “Uluslararası Nöropsikoloji Topluluğu”nun yayını, JINS (Journal of International Neuropsychological Society) jurnalinde yayımlanmış ve Dr. Zafer Akıncı kongrede sunuma davet edilmiştir.

IQup Metodu, ülkemizi eğitim ve nöropsikoloji alanında Paris, Amsterdam ve Çanakkale’ de düzenlenen 3 uluslararası kongrede temsil etmiştir. IQup üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar, Cambridge Üniversitesi yayınları başta olmak üzere, AIJSS (American International Journal of Social Science), ELSEVIER - Procedia Social and Behavioral Sciences ve IOJES (International Online Journal of Educational Sciences) jurnallerinde yayımlanmıştır.

Dr. Zafer Akıncı, sonraki yıllarda psikolojinin değişik alanlarında birbirinden farklı 6 fonksiyonel yöntem daha geliştirmiş ve bu yöntemlerin algoritmaları ile birlikte patentlerini ve telif haklarını almıştır. Buluşların birçoğu, çeşitli uygulamalarla hayata geçmiştir. 
 
Uzm. Dr. Hakan Yalman ile birlikte “Kuantum Fiziği ve Psikolojik Yaklaşımlarla Yanılsamalı Kader Algısı” üzerine çeşitli yazılar, seminerler ve programlar gerçekleştirmiştir.

Dr. Zafer Akıncı’nın, akademik alandaki 5 makalesi uluslararası hakemli yayınlarda, 80 kadar makalesi de popüler dergi ve gazetelerde yayımlanmıştır.

9 adet kitabı, 1 adet de eğitim vcd’si yayımlanmıştır. Kitapları yoğun ilgi görmüş, hatta Aşk mı Hadi Canım Sen de kitabının, 6 ay gibi kısa bir süre içinde 12 baskı yapmıştır.

Dr. Zafer Akıncı halen, Uzm. Dr. Hakan Yalman ile  birlikte “Kan Transfüzyonunun Nöropsikolojik Etkileri ile Kişilik Yapılarında Kalıcı Değişimleri” konulu bilimsel araştırmanın çatı ekibinde çalışmaktadır.

The Fifth International Congress of Educational Research’de yayını kabul edilmiş ve sunum yapmıştır.

Albert Einstein, Max Planck ve  Otto von Bismarck gibi dünyanın en ünlü bilim insanlarının mezun olduğu  Humboldt University of Berlin ve Karadeniz Teknik Üniversitesinin ortak çalışması olan International Conference on Social Scienes and Humanities’te Bilim Kurul Üyesi olarak görev almıştır.

Çeşitli spor takımları, farklı şirketler, devlet kurumları başta olmak üzere birçok sanatçı, siyasetçi ve iş adamına farklı alanlarda sonuç odaklı danışmanlıklar vermiştir.

Halen önemli bir eğitim kurumunun psikolojik araştırma ve geliştirme biriminin başkanlığı görevinin yanı sıra, akademik çalışmalarına ve çok yönlü danışmanlıklarına devam etmektedir.

Dr. Zafer Akıncı, evli ve iki çocuk babasıdır.


Dr. Zafer Akıncı, 2 saat süren söyleyişi sonunda yeni çıkan “Depresyonu Yenebilirsiniz” adlı kitabını imzaladı.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2018, 09:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568