Duvarların dili olsa da konuşsa

İpek Danış yazdı...

Duvarların dili olsa da konuşsa
Ne zaman eski bir bina görsem gözlerimi kapar, duvarına dokunurum. Kim bilir neler görmüştür o duvarlar. Kimler oturmuştur o evin odalarında, ne sıcak sohbetler yapılmış, ne kahkahalar atılmıştır o taş duvarlar arasında.

Ne zaman eski Arnavut kaldırımlı bir sokağa girsem dikkatli dikkatli bakarım yerlere. Geçmişten bir iz, ne bileyin bir çizik, bir yazı, düşmüş bir küpe teki filan var mı diye. Kim bilir kimler geçmiştir o sokaklardan, hangi çocuklar geç saatlere kadar top oynamış, anneleri çağırınca; “yaa anne biraz daha” demişlerdir. Kimlerin etekleri süpürmüştür o sokakları, kaç kişi bavulu elinde, hayatını geride bırakarak yürüyüp gitmiştir o kaldırımlardan mesela.

Ne zaman yaldızları silinmiş bir fincanda kahve içsem kahvenin kırk yıllık hatırı gelir aklıma. Kim bilir kimler ağırlanmıştır bu fincanlarla, ne sohbetler yapılmış, ne fallar bakılmıştır. Kiminin beklediği kısmet çıkmıştır o fincandan, kimine ilaç gibi gelen sohbet. Birinin derdi tasasını hafifletmiştir o kahve sohbeti, öbürünün sevincini cilalamıştır. Belki kahvenin harcıyla rüyalar anlatılmış, atlar muratlara yorumlanmıştır.

Ne zaman tudyalı, üzeri tokmaklı bir kapı görsem parmaklarımı gezdiririm o tokmağın üzerinde. Kim bilir kimler, hangi duygularla çalmıştır o tokmağı. Belki güneşin altında saatlerce oynamış bir çocuk kana kana su içmek ümidiyle, belki elinde çiçeği çikolatası ile gelen bir adam sevdiceğine kavuşmak heyecanı ile, belki başka yerlerde yıllarca çalışıp evine dönen bir baba ailesinin özlemi ile.

Demem o ki taşların, duvarların, yolların da hafızaları olduğuna inanırım bizim gibi. Ama bizimkinden daha derin, daha geniş hafızaları. Yıllardır gördüklerini, duyduklarını biriktiren, hani “bir dili olsa da konuşsa” bunca zamandır, bunca şeyi nasıl sakladın dedirtecek hafızaları. Biz daha çabuk unutuyoruz sanırım; kavgaları, sevinçleri, heyecanları, ilkleri, sonları. Onlar unutmuyor, biriktiriyor her anı. Bize de onlara dokunup kendi hafızamızı tazelemek kalıyor galiba.
Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2016, 17:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568