Hande Ortay ve "Oysa Bir Umuttu"

Dikkat çeken genç yazarlarımızdan Hande Ortay sağlam adımlarla ilerliyor...

Hande Ortay ve  "Oysa Bir Umuttu"

Yazar Hande Ortay:


1993 yılında Almanya'nın Stuttgart kenti yakınlarında Heilbronn şehrinde doğdu.

İlk ve Orta  öğrenimini Rosenauschule'de  Lise eğitimini ise Helene Lange Realschule'de tamamladı.

18 yaşında Türkiye dönüşü ver elini  İstanbul Üniversitesi.

İstanbul Üniversitesi Almanca Öğretmenliği bölümünde eğitime  devam etti şimdilerde  Türk Sanat Müziği derlerine de başlayan Hande ORTAY hayatı dolu dolu yaşayanlardan.

Türk Sanat Müziği dersleri de alarak hayatın ritminde gökkuşağı gibi ışımaya devam ediyor.

Şiir - hikaye ve denemeleri ile edebiyat dünyasında ilerlemenin hazzında gülümsüyor..

Mart 2016 da yayımlanan kitabı "Oysa Bir Umuttu" ile bizlere öykülerin damak zevkini sunuyor.


Aşkın tanımını yapmaya kalksak inanıyorum ki hepimiz zorlanırız. Bu zorluk aslında aşkın karmaşık yapısından kaynaklanıyor olsa gerek. Ama her ne olursa olsun, Hande Ortay'ın da belirttiği gibi "umut var". Ortay bu kitabında bizi bizden alarak aşkın o karmaşık ama bir o kadar da bağlayıcı dünyasına götürüyor. Okuyucu olarak bu yolculuğa hazır olup olmamak aşka ne kadar yakın olduğunuzla alakalı. Var mısınız bu yolculuğa?

-Talat Fatih Uluç -

Öyle bir öykü ki, yazar, kaleminin esrik dokunuşlarıyla eski günlerdeki gibi çıkarsız, hesapsız, aşk öykülerinin sayfalarına hapsediyor bizi. Günümüzde böyle sevdalara az rastlanıyor. Öyle bir kalp ki, koşulsuzca teslim olmuş sevdiğine. Onun yaşadığını bilmek bile, yaşama tutunma nedeni oluyor. Tutkuyla severken gideni, geride kanayan yaralarını gün be gün dindirmeye çalışıyor. Bunu yaparken öğütler veriyor. Aşkın kutsallığını, eşsizliğini ve çaresizliğini vurguluyor. Issız gecelerin sabahında, tan kızıllığına bürünürken yüreği, baş edemiyor içini kemiren arsız duygularıyla. İlk denemesini yapan yazar, içselliğini, gözlemlerini, duygularını sayfalara döküyor. Kaleminin gücü, yüreğinin tenhalığıyla bütünleşiyor. Güz ağaçları gibi, yaprakları dökülüyor, dalları kırılıyor ama yaşama sevincini asla kaybetmiyor. Geleceğe dair güçlü hayaller kuruyor. Umudunu hep yanında taşıyor. Ve bir okyanus ıssızlığına karışıyor o mavi gecede.

- Osman Öztürk -

Gurbet edebiyatı var. Bir de Almancılar edebiyatı. Hande Ortay bu iki klişeyi aşıp yeni bir yol çizmiş kendisine. Onun memlekette gurbet, gurbette memleket kokan bu kitabında insanlığın göçlerde birleşen ortak öykülerini bulacaksınız. Aşk hikâyeleri ve ötesini okuyacaksınız. 

-Selçuk Şirin-
(Tanıtım Bülteninden)


Yazar: Hande Ortay
Yayınevi : Cinius - Çağdaş Türk Yazarları Dizisi
Sayfa Sayısı: 244
Baskı Yılı: 2016
Dili: Türkçe
Yayınevi: Cinius


 

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2016, 18:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568