Herkesin “tanıdık” ama “öteki” olduğu bir dünya

İ.Güngör Özdemir/ Dorothee Elmiger’in yeni romanı “Uykuya yatanlar” aidiyet, sınırlar ve mültecilik gibi konuları diyaloglardan oluşan bir kurgu ile ele alıyor.

Herkesin “tanıdık” ama “öteki” olduğu bir dünya

İsviçre edebiyatının gelecek vadeden isimlerinden biri olarak gösterilen ödüllü yazar Dorothee Elmiger’in yeni romanı “Uykuyatanlar”, Delidolu Yayınları etiketiyle yayımlandı. “Mültecilik”, “aidiyet” ve “sınır” olgularına dair yeni bir bakış getiren kitap,

“Herkesin birbirini tanıdığı ve yabancılaştığı bir dünyada, ‘öteki’ olmamak ne kadar mümkün?” sorusunu yöneltiyor.
 
Avrupa’nın orta yerinde, farklı meslek ve geçmişlere sahip bir grup insan bir evde buluşur. Aralarında, aidiyet kavramına ilişkin, derin ve bitimsiz bir sohbet başlar. İnsanın varoluşundan bu yana konuşulan konular, kimi zaman eski bir portreye, kimi zaman güncel bir habere, kimi zamansa mahalleye yeni taşınan yabancılara gelir. Ardı sıra akıp giden cümlelerin ucu hep aynı yere dokunur: İnsanın “ait olamama” sorunu. Hiç susmadan konuşan bunca insanın, bir yere varabildiklerini kim iddia edebilir?

Adını, sanayi devriminin ilk yıllarında kırsaldan kente yoğun göç nedeniyle yaşanan evsizlik ve yersizlik olgularından alan Uykuyayatanlar, günümüzün “uyuyanlarına” yönelik politik ve sosyolojik bir çalar saat görevi üstleniyor. 

“Uykuyayatanların, uyumak için öyle çok güvenli yerleri yoktu, yeniden çalışmaya hazır olabilmek adına birkaç saatliğine kiralık bir yere kıvrılıveriyorlardı. Kaçak varlıklar olarak adlandırılıyorlardı...”

Künye
Uykuya yatanlar
Roman, Yetişkin

Yazan: Dorothee Elmiger
Türkçeleştiren: Olcay Mağden Ünal
Fiyat: 25,00 TL
Etiketler: Yersizlik yurtsuzluk, mültecilik, sınırlar, aidiyet, kişisel alan, kamusal alan 
Baskı Detayları: 144 sayfa, holmen, sert kapak, 13,5x19,5 cm

Yazar Hakkında

1985 yılında İsviçre’de doğan Dorothee Elmiger, yazarlığa adım atmadan önce İsviçre Edebiyat Enstitüsü’nde yaratıcı yazarlık dersleri aldı ve eğitimini bir süre Leipzig’de sürdürdü. İlk romanı Cesurlara Davet, 2010’da Kelag Ödülü’ne ve ZDF’nin ilk roman ödülüne; 2011’de ise Rauriser Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü. 2014’te yayımlanan ikinci romanı Uykuyayatanlar ile övgüleri toplamaya devam etti. Elmiger, İsviçre edebiyatının gelecek vadeden isimlerinden biri olarak gösteriliyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2018, 01:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568