İnsan kendisini ancak insanda sınar!

İdil Güngör Özdemir - Brezilyalı yazar José J. Veiga,'nın gizemli ve karanlık romanı "Gevişgetirenler zamanı" ile ilk kez Türkiyeli okurlarla buluşuyor.

İnsan kendisini ancak insanda sınar!

Brezilyalı büyük edebiyatçı José J. Veiga’nın Delidolu Yayınları etiketiyle yayımlanan romanı "Gevişgetirenler zaman"ı, ilk kez Türkçede! “Küçük kasaba sıkışmışlığını” tekinsizce anlatan ve tahakküm edenle tahakküm altında kalanın ilişkisini sorgulayan Gevişgetirenler Zamanı, belirsizliklerle dolu bir atmosferde, tedirginliğin iktidarıyla başa çıkmaya çalışan bir avuç kasabalının mücadelesini konu ediniyor. 

Hayatları iç içe geçmiş, neredeyse bir bütün haline gelmiş Manarairemalılar, bir gün, nehrin öte yanındaki çayıra yerleşen gizemli adamlarla güne uyanır. Kim oldukları ve nereden geldikleri bilinmeyen bu esrarengiz adamlar, yarattıkları korku, endişe ve öfke ile kasabanın toplumsal hafızasında derin izler bırakacaktır.
 
Büyülü gerçekçilik akımının önemli temsilcilerinden biri olan José J. Veiga, sembolizmden beslenen ve daha ilk satırlarından itibaren okuru ele geçirmeyi başaran romanı Gevişgetirenler Zamanı’nda, çok katmanlı ve derinlikli bir metne imza atıyor. 

Veiga’nın Türkçeye çevrilen ilk eseri olan roman, küçük kasaba yaşamının evrenselliğini vurgularken, insanın kendisini yalnızca insanda tanıyabildiğini ortaya koyuyor.
 
Her şehrin, her kasabanın, halkı aklın yoluna davet eden bir deliye ihtiyacı vardır. 

"Gerçekçi anlatımının ardında José J. Veiga'nın hikâyesi, Dante'nin İlahi Komedya'sına, Kafka'nın Şato'suna, Borges'in ve Donald Barthelme'nin öykülerine kadar uzanıyor, onlarla aynı kökü paylaşıyor..." The New York Times

Künye
Gevişgetirenler zamanı
Roman, Yetişkin
Delidolu Yayınları

Yazan: José J. Veiga
Türkçeleştiren: Canberk Koçak
Fiyat: 29,00 TL
Etiketler: Sınırlar, tehdit, tahakküm, tekinsizlik, gizem
Baskı Detayları: 184 sayfa, holmen, sert kapak, 13,5x19,5 cm

José J. Veiga Hakkında
José J. Veiga, 2 Şubat 1915’te Brezilya’da, Corumba de Goiás’ta dünyaya geldi. Daha sonra, Ulusal Hukuk Fakültesi’nde eğitim göreceği Rio de Janeiro’ya taşındı. BBC Londra Radyosu’nda yorumcu, O Globo ve Tribuna de Imprensa gibi yayın organlarında gazeteci olarak çalıştı. 44 yaşında, ilk romanı Platiplanto’nun Tayları (Os Cavalinhos de Platiplanto) ile edebiyat dünyasına adım attı. Kitapları, içlerinde Portekiz, İspanya, ABD ve İngiltere’nin de bulunduğu pek çok ülkede basıldı. Eserlerinin bütünü ile Brezilya Dil Akademisi tarafından verilen Machado de Assis Ödülü’ne layık görüldü. 19 Eylül 1999’da hayatını kaybetti.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2018, 08:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568