Kitaba doymuş bir evrende okur kimdir?

İdil Güngör - Delidolu kurmaca dışı koleksiyonunun "OKUMAK" başlıklı alt temasının ilk kitabı Ricardo Piglia’nın zihin açıcı kitabı Son Okur oldu.

Kitaba doymuş bir evrende okur kimdir?

Kitap, “pasif okur” algısını yerle bir ederek, okuru bir “eylem insanı” olarak yeniden kurguluyor. 

Arjantinli yazar ve eleştirmen Ricardo Piglia’nın Son Okur adlı kitabı, Delidolu Yayınları kurmaca dışı koleksiyonunun “#OKUMAK” temalı ilk kitabı olarak raflardaki yerini aldı. 

Son Okur, edebiyatın en önemli varlık koşulu sayılan okuru, Kafka’dan Joyce’a, Borges’ten Che Guevara’ya uzanan geniş bir yelpazede, adım adım sorguluyor. Farklı okur tipleri üzerinde durduğu bu kitabında Piglia, “pasif okur” algısını yerle bir ederek, okuru bir “eylem insanı” olarak yeniden kurguluyor. 

Ricardo Piglia, “Her şeyin yazılmış olduğu, kitaba doymuş bir evrende bir kitap ancak yeniden ve farklı şekilde okunabilir” görüşünü savunarak kitabında ezeli ve ebedi son okur imgesine odaklanıyor. Peki, kimdir bu son okur? Kör olana kadar okumayı bırakmayan Borges mi, tek isteği aralıksız okumak ve yazmak olan Kafka mı, çatışmaya beş kala ağaca çıkıp kitap okuyan Che Guevara mı? Yazar sevgililerinin metinlerinin son okuru olan ve büyük bir sadakatle yeniden yazan müstensih-kadınlar mı? Yoksa henüz belirsiz bir tekno-geleceğin şafağında, geçmişten tamamen kopmadan önünü görmeye çalışan biz “sıradan” okurlar mı?

Künye
Son Okur
Kurmaca Dışı, Yetişkin
Delidolu Yayınları

Yazan: Ricardo Piglia
Türkçeleştiren: Pınar Savaş
Fiyat: 25,00 TL
Etiketler: Edebiyat, okumak, okur imgesi
Baskı Detayları: 212 sayfa, holmen, karton kapak, 13,5x19,5 cm

Yazar Hakkında
Arjantinli yazar ve eleştirmen Ricardo Piglia, 1941’de Buenos Aires’te doğdu. Roman ve öykülerinin yanı sıra, eleştirmen kimliğiyle Jorge Luis Borges, Roberto Arlt, Julio Cortázar, Manuel Puig gibi yazarların yapıtları üzerine yazdı. Harvard ve Princeton Üniversitesi’nde dersler verdi. Kitapları birçok dile çevrildi. Artificial Respiration (1980), The Absent City (1992), Burnt Money (1997), Criticism and Fiction (1986), Brief Forms (1999) ve Son Okur (2005) kaleme aldığı kitaplar arasındadır.


 

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2018, 06:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568