Köşe yazarımız Gonca Tokuz'un kitabı çıktı!

Gaziantep Şahinbey Lions Kulüpten Güzel Bir Eser

Köşe yazarımız Gonca Tokuz'un kitabı çıktı!
"Bir Zamanlar Biz de Çocuktuk "Geleneksel Çocuk Oyun ve Oyuncakları...

Gaziantep Şahinbey Lions Kulübü’nün 2013-2014 hizmet yılında gerçekleştirdiği projelerden birisi geleneksel çocuk oyunları ve oyuncakları olup, proje bitiminde proje çıktıları bir kitap haline getirildi.

Proje Başkanlığını ve kitabın editörlüğünü köşe yazarımız Gonca Tokuz’ un yaptığı bu güzel çalışma Lions kulüp üyeleri ve kültür gönüllüsü kulüp dışından katılanların gayretleri 6 ay gibi kısa sürede tamamlandı.  Ülkemizin farklı illerinden (31)  230 çocuk oyun ve oyuncağı derlendi. 

Kitapta bildiğimiz ve bizi çocukluğumuza götüren oyunlar olduğu kadar hiç duymadığımız oyunlar da var.

İşte kitapta yer alan oyunlardan adlarından kaçı;

Kubbe çöktürüm, kuş kanadından ayrılmaz, şakı bülbülüm şakı, eski minder, simit, birdirbir, çizgi, canbelik, lastik oyunu, balya, kıbab, cücük, dalya, küşküş, zilley, yılan, hörr, pit, dimbo, hörgül, molla potik, şeyhim bahçende neler var, ya mum ya para, kubbe demir zikke, mangala, el el epelek, çoban, yağ satarım bal satarım, kızkaçıran, höngülü göç, cirnik, bin de gel, şaşkın ebe ve dallı gülle.

Kitapta oyunlar tamamen bilimsel bir şekilde ele alınmış, derlenen oyunla ilgili bilgilerin yanı sıra derlemeciler ve derlenen(kaynak kişiler) hakkında yararlı bilgiler verilmiştir.   Yaklaşık dört neslin oyunları bir arada sunulduğu kitaptaki bilgilerin başta eğitimciler olmak üzere tüm disiplinlerden araştırmacılara yarar olacak, çocuklarımıza ayrı bir dünyanın kapıları açılacaktır.

Lions kültür hizmeti olarak gerçekleşen bu proje mutlaka diğer sivil toplum örgütlerine de esin kaynağı olacaktır.

Başta köşe yazarımız Gonca Tokuz olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ederiz…

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2014, 01:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
Lale Canan Dülger
Lale Canan Dülger - 4 yıl Önce

ellerinize sağlık. güzel bir kaynak olmuş..kapak harika!

SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568