Kostantıniyye Gazetesi

1989-1993 dönemlerinde yayınlanan Kostantıniyye Gazetesi İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ile dijital olarak yayında!

Kostantıniyye Gazetesi

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, İstanbul’un kent tarihi, sosyal-kültürel yaşamı, tarihi yapıları ve semtleri gibi konuları ele alan “Kostantıniyye Haberlerigazetesini dijital olarak okurlar ve araştırmacılarla paylaşıyor. 

“Kostantıniyye Haberleri” gazetesi kısa yayın hayatına rağmen aralarında Hulki Aktunç, Hilmi Yavuz, Orhan Duru, Nedim Gürsel gibi isimlerin de yer aldığı pek çok önemli edebiyatçı, gazeteci ve aydının yazılarına yer vererek bu alanda önemli bir boşluğu doldurmuştu.

1989 - 1993 tarihleri arasında yayınlanan “Kostantıniyye Haberleri”nde İstanbul - Bizans kültürleri, Osmanlı dönemi İstanbul'u, azınlıklar, şehir tarihi, mimari, Türk - İslâm sanatı gibi konuları ele alan çok değerli yazılar yer alıyor. Serinin tamamına İstanbul Araştırmaları Enstitüsü web sitesinden ulaşılıyor.

Yayın hayatı kısa süren aylık “Kostantıniyye Haberleri” Gazetesi, 21. sayısının ardından “Bizim Şehir” ismiyle devam etti. 48 gazeteden oluşan arşiv, Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Koleksiyonu’na gazeteci Cüneyt Ayral tarafından bağışlandı.

Gazetenin 1989 – 1993 yılları arasında yayınlanan toplam 48 sayısını kapsayan bu seriye İstanbul Araştırmaları Enstitüsü web sitesi üzerinden ulaşılabilir:

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Hakkında:
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, 2007 yılından beri ürettiği projeleri destekleyecek sergiler için düzenlenmiş "Galeri"si, "Atatürk ve Cumhuriyet Araştırmaları", "Osmanlı Araştırmaları" ve "Bizans Araştırmaları" bölümlerinin yanı sıra kamuya açık kütüphanesi ve Bilgi-Belge Merkezi'yle İstanbul'u uluslararası düzeyde temsil etmeyi amaçlayan ve çağdaş bilimsel ölçütlere titizlikle sahip çıkan bir araştırma kurumu. Enstitü, Mimar Guglielmo Semprini tarafından XIX. yüzyıl sonlarında Tepebaşı'nda inşa edilen tarihi bir yapıda hizmet veriyor.


Hilal Güntepe
Büşra Mutlu

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2017, 08:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568