Mona kitap'tan Tarkan'ın 'ın hikayesi

MEGASTAR TARKAN'ın Hikayesi, MONAKİTAP'tan Çıktı!

Mona kitap'tan Tarkan'ın 'ın hikayesi

24 yıldır hayatımızda olan Tarkan, hem müziği, hem de özel hayatıyla, Türkiye’nin en renkli simalarından biri... Ancak şöhretin bedeli, hakkında çıkan haberlerin bazıları doğru, bazıları ise masa başında hazırlanmış asparagas işler. Doksanlı yıllarda, “Kıl Oldum Abi” şarkısıyla merhaba dediği günden itibaren, büyük yol aldığı da bir gerçek. Türkiye gibi dev bir eğlence sektörüne ve köklü bir müzik geleneğine sahip bir ülkede gazeteci Ali Eyüboğlu, yapılması gerekeni yaptı ve önemli bir kitap hazırladı.

Tarkan’ın gurbetçi bir popçu olarak geldiği İstanbul’dan dünyaya açılıp, bir megastar olma serüveni okurlarla buluştu. Milliyet gazetesinin köşe yazarlarından Ali Eyüboğlu, kitabı yazarken kendi gazeteci birikimini kullandığı kadar Tarkan’ın 16 yıllık avukatı, menajeri, arkadaşı Süheyl Atay’ın anılarını da kayda geçti.
Eyüboğlu, “Meslek hayatım bomonakitap boyunca, haber peşinde koşarken ünlülerle yaşadıklarımı anlattığım her eş–dost ortamının sonunda insanların ortak fikri şu oluyordu:
“Bir kitap yazıp, bunları anlatsana?” Bu tekliflerin hiçbiri Süheyl Atay’ın anlatacağı Tarkan’lı yıllar
kadar heyecanlandırmamıştı beni,” diyor.

Tarkan’ın kişisel arşivinden seçilen renkli fotoğraflarla desteklenen kitap, bir araştırma olmanın da ötesinde, bazen hüzünlü, bazen çılgın bir yaşam öyküsünü de göz önüne seriyor.
Tarkan’ın pop yıldızlığından megastarlığa uzanan bu serüvende yaşadığı en önemli şeyler nelerdi?

-ATV’nin canlı yayınındaki bomba “Çiş” kazası…

-Tarkan’ın Ahmet San’ın çabalarıyla Fransız prodüktör Charles Ibgui aracılığıyla dünyaya açılayım
derken başına gelenler…

-Tarkan’la Ahmet San’ın olaylı bir şekilde yollarının ayrılması…

-Tarkan’ın Süheyl Atay sayesinde hukuki engelleri aştıktan sonra dünyaya açılması ve yurtdışında
yaşadıkları…

-Tarkan’ın müzikal yolculuğunda büyük payı olan “Şımarık” ve “Şıkıdım” şarkılarının söz yazarı ve bestecisi Sezen Aksu’yla köprüleri atması…
-Tarkan’ın Sezen’siz yılları ve Nazan Öncel’le çıktığı yeni yolculuk…

-Yurtdışındaki şarkıcılık serüveni yüzünden askerliğini tecil ettirmek için uğraşan Tarkan’ın “vatan
haini” ilan edilmesi…
-Tarkan’ın erkek arkadaşlarıyla Amerika’da bir plajda çekilen fotoğraflar yüzünden yaşadığı şantaj…
-Tarkan’ın çevresindeki yüzlerce kadına rağmen sadakate ve tekeşliliğe verdiği önem.
-Tarkan neden evlendi?


Kitabın rastgele sayfasından bizim payımıza çıkan “kader” New York Manhattan’da dolaşmaya çıktık. Michael kaçak dövüşüyordu. Bir türlü bir araya gelememiştik, ama o işi halledene kadar Türkiye’ye dönmeyecektik. Bir kitapçıya girdik, farklı reyonlara dağıldık ve sonra tekrar bir araya geldik.
Bu arada Tarkan, dünyada yeni yaygınlaşmaya başlayan, fakat Türkiye’de henüz yapılmamış türden, sayfalarında sadece kocaman harflerle sözcüklerin olduğu İngilizce kalın bir kitapla geldi. Rastgele bir sayfasını açtığınızda karşınıza çıkan sözcüğün yaşadığınız süreci özetlediğini gösteren bir kitaptı bu… Tarkan, “Bir sayfa seçeyim, o da bizim bu yaşadıklarımızın adı olsun!” dedi. Binlerce sayfalık bir kitaptan bir sayfayı seçti. Sayfadaki sözcüğü görünce ikimiz de altüst olduk. Kocaman harflerle “Destiny” (Kader) yazıyordu!
O kitabın rastgele sayfasından

Adı : Bir Megastar: Tarkan
Yazarı :Ali Eyüboğlu
Türü : Araştırma
1. Baskı :Ağustos 2016
Sayfa :244 Sayfa
ISBNB : 978-605-9709-38-5


ALİ EYÜBOĞLU

5 Kasım 1961’de Trabzon, Vakfıkebir, Ballı Köyü’nde doğdu. Karadeniz, Merhaba, Güneş, Bulvar gazetelerinde muhabir, Tercüman’da muhabir ve magazin müdürü olarak çalıştı. 1991 yılında girdiği Milliyet gazetesinde muhabirlik, editörlük, magazin müdürlüğü, Oscar TV, Milliyet TV, Milliyet Televizyon ve Milliyet Cadde’nin Yayın Yönetmenliği görevlerinde bulundu. ATV’de yayınlanan “Süper Star”da jüri üyeliği ve TVEM’de ekrana gelen “Magazin Meydanı” programında moderatörlük yaptı.
Cine 5’te “Her Şeyi Konuşalım” ve “Senin Hikayen” adlı programları hazırlayıp, sundu. İmza attığı haberler ve kaleme aldığı yazılar nedeniyle, birçok kez mesleki başarı ödülüne layık görüldü. Halen Milliyet’teki “Ali’ce” adlı köşenin yazarıdır.


SÜHEYL ATAY

1960 yılında Eskişehir’de doğdu. Bornova Anadolu Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 20 yılı aşkın süre serbest avukatlık yaptı. 2006 yılında kendi şirketi RUNLTD’yi kurdu. Birçok önemli ismin avukatlık, danışmanlık ve menajerliğini üstlendi.

BELGA ALINAK ÇAVUŞOĞLU 
Ticarethane Sokak No: 15 Cağaloğlu/İSTANBUL Tel: 0212 511 5303 Dahili:163
 

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2016, 22:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568