Palimpsest: Edebiyat, Eleştiri, Kuram

Bahar YAŞLI KAYA / İstanbul - Bir "Sarah Dillon" yapıtıdır

Palimpsest: Edebiyat, Eleştiri, Kuram

Dillon, palimpsestin mantığını ve yapısını araştırıp modern düşünceyi anlama ve ilerletmedeki hayati rolünü gösteriyor. Palimpsestin tarih, öznellik, zamansallık, metafor ve cinsellik kadar farklı kavramları nasıl yeniden biçimlendirdiğini ortaya koyarken, okuma sorununa tekrar tekrar dönüyor. Palimpseste getirdiği kuramsal yaklaşımı Thomas De Quincey, D.H. Lawrence, Arthur Conan Doyle, Umberto Eco, Ian McEwan ve H.D.’nin eserlerinin yakın okumasıyla harmanlıyor.

“Etrafımızdaki dünyayı ve kendimizi nasıl anlarız, nasıl ‘okuruz’?” sorusuna cevabın metinleri okuyuşumuzun palimpsest yoluyla irdelenmesiyle bulunabileceğini savunan Sarah Dillon,  palimpsestin bir metafor olarak kullanımının soykütüğünü çıkarmaya soyunuyor, böylece kuramsal ve eleştirel edebiyat incelemeleri etrafındaki tartışmalara önemli bir katkıda bulunuyor.

Palimpsest: Edebiyat, Eleştiri, Kuram
Sarah Dillon

Fiyat (KDV Dâhil): 18 TL
ISBN: 978-605-9389-69-3
Barkod: 9786059389693
Ürün Sırası: 133
Ana Kategori: Edebiyat, Eleştiri 
Ebat: 13,5 x 20 cm
Sayfa Sayısı: 217
Kapak Türü: Karton Kapak

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından Edebiyat ve Eleştiri kategorisinde yayımlanan Palimpsest: Edebiyat, Eleştiri, Kuram adlı kitap raflardaki yerini aldı. Sarah Dillon tarafından yazılan kitap, Ferit Burak Aydar tarafından Türkçeye çevrildi. 

Palimpsest, “üstündeki elyazmasından temizlenerek tekrar tekrar kullanılmış parşömen parçası” anlamını taşıyor. Bu terim ilk kez 1845’te Thomas De Quincey tarafından bir kavram olarak yaygınlaştırıldı.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2017, 18:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568