Türkiye’nin Çilingir Sofrası     

“Rakı Gastronomisi, Türkiye’nin Çilingir Sofrası” kitabı raflarda yerini aldı.

Türkiye’nin Çilingir Sofrası     

 Overteam yayınlarından Nisan ayında çıkarılan kitap  düzenlenen bir toplantı ile tanıtıldı.

Beş yılı aşkın bir sürede hazırlanan kitap kolektif bir çalışmanın ürünü. Yayın Danışmanlığında Vedat Başaran, Prof.Dr.Murat Belge, Raşit Çavaş, Ahmet Örs, Mehmet Yaşin ve Vefa Zat var.

Yayın Yönetmeni ve Editör Erdir Zat..

Diğer editörler Nilhan Aras ve Nazlı Pişkin.

On bölümden oluşan kitabın içindekiler kısmı ve sonuna eklenen gastronomik dizin ne kadar bilgi ve deneyimle, kültürle sarmalandığını anlatmak için bence yeter artar bile.

Birinci bölümde Üzüm-Anason ve Rakı, ikinci bölümde çilingir sofraları, üçüncü bölümde İstanbul, dördüncü bölümde Marmara, beşinci bölümde Karadeniz, altıncı bölümde Doğu ve Güneydoğu, yedinci bölümde İç Anadolu, sekizinci bölümde Akdeniz, dokuzuncu bölümde Ege Bölgeleri incelenmiş son ve onuncu bölümde kültürel yansımalara yer verilmiştir.

Kitaba katkıda bulunan pek çok kişinin yanı sıra değerli yazarlar; Gökçen Adar, Ali Akdamar, Asuman Albayrak, Prof.Dr. Ertan Anlı, Nilhan Aras, Nedim Atilla, Bülent Bacıoğlu, Kemal Baş, Prof.Dr.Arif Bilgin, Uğur Biryol, Sula Bozis, Prof.Dr.Fuat Bozkurt, Ali Çakır, Hatice Çiçeksever, Güzin Değişmez, İlhan Eksen, Andrew Finkel, Deniz Gezgin, Doç.Dr. İsmal Gezgin, Beyza Gürbüzer, Ümit Hamlacıbaşı, Orly Toledo Hason, Y.Doç.Dr. İlkay Kanık, Sabahat Küpelikılıç, Tan Morgül, Şahan Nuhoğlu,  Murat Oto, Prof.Dr. İsmail Özsabuncuoğlu, Özden Özsabuncuoğlu,  Serhat Öztürk, Nazlı Pişkin, Ülkü Menşure Solak, Ahmet Sökmen, Taylan Sümer, Aylin Öney Tan, Tangör Tan, Fıstık Ahmet Tanrıverdi, Gonca Tokuz, Takuhi Tovmasyan, Dr. Ahmet Uhri, Erol Üyepazarcı, Sara Yelegen, Marianna Yerasimos, Hande Yılmaz, Oylum Yılmaz, Erdir Zat, Vefa Zat makaleleriyle bizi bilgilendirmişler. 


Rakı Gastronomisi, Türkiye’nin Çilingir Sofrası” kitabı içki kültürümüze çok katkılar sağlayacağına ve ciddi bir kaynak olduğuna inanıyorum.  

Gonca TOKUZ


 

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2017, 01:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568