“Yüzleşme” raflarda yerini aldı

Batuhan Zümrüt/İSTANBUL-“Yüzleşme” ile günümüz bireyinin mutluluk, tatmin ve yaşamın anlamı gibi sorularına farklı cevaplar bulacaksınız.

“Yüzleşme” raflarda yerini aldı

Uzayan iş toplantılarından, zamanın trafikte elinizden kaçıp gitmesinden sıkıldıysanız, toplumun insanlara vaat ettiği, “Şunları yaparsan başarılı olursun, bunlara da sahip olursan mutlu olursun” kavramını son zamanlarda daha çok sorguluyorsanız,

Fırat Devecioğlu’nun Mona Kitap tarafından yayımlanan ilk kitabı “Yüzleşme” ile günümüz bireyinin mutluluk, tatmin ve yaşamın anlamı gibi sorularına farklı cevaplar bulacaksınız.

Daha önce birçok kez Ot, Aylak Karga, Cafrande, İnsan Okur, Dünyalılar, The Geyik gibi mecralarda yazıları yayınlanan ve kendisi de bir yönetici olan Devecioğlu, kendi yaşamından yola çıkarak bu kavramları dürüstçe masaya yatırdığı kitabında “Sorun gerçekten de bende miydi?’’, “Mutluluğu tercih etmiyorum diye mi tüm bunları sadece ben mi yaşıyordum?’’ gibi gerçek ve samimi cevapların peşine düşüyor.

“Henüz otuzlu yaşlarımın başındaydım. Oldukça iyi bir kariyere kısa zamanda ulaşmıştım. Adımın önüne “En genç bölge müdürü”, “En genç satış müdürü”, “Kurum içi koç”, “İnovasyon ödülü sahibi” gibi sıfatlar hızla ekleniyordu. Üniversitelere konuşmacı olarak davet edilmeye çoktan alışmıştım. Evim İstanbul’un en güzel semtlerinden birindeydi. Artık çocuklukta hayalini kurduğum pek çok şeye sahiptim: Güzel bir ev, araba, iyi bir iş ve İstanbul... Ancak bir şeyler yolunda gitmiyordu. O hep istediğim, sabahları beni yataktan fırlatacak tutku; solgun duvarlarımın arasında kendine yer bulamıyordu.” diyen Fırat Devecioğlu’nun bu satırları “beyaz yakalı”, “kariyer odaklı birey” veya “idealist” gibi tasvir edilen günümüz insanının yaşamsal kaygılarını dile getiriyor. 

Kitap Hakkında
“Henüz otuzlu yaşlarımın başındaydım. Oldukça iyi bir kariyere kısa zamanda ulaşmıştım. Adımın önüne “En genç bölge müdürü”, “Kurum içi koç”, “İnovasyon ödülü sahibi” gibi sıfatlar hızla ekleniyordu. Artık çocuklukta hayalini kurduğum pek çok şeye sahiptim: Güzel bir ev, araba, iyi bir iş ve İstanbul...

Ancak bir şeyler yolunda gitmiyordu. O hep istediğim, sabahları beni yataktan fırlatacak tutku; solgun duvarlarımın arasında kendine yer bulamıyordu.”

Fırat Devecioğlu’nun bu satırları “beyaz yakalı”, “kariyer odaklı birey” veya “idealist” gibi tasvir edilen günümüz insanının yaşamsal kaygılarını dile getiriyor. Mutlu olmak için Nepal’e yolculuk yapmak veya ünlü kariyer koçları ile bir sahnede zıplamak zorunda mıyız? Belki daha basit bir yol izleyebiliriz. Devecioğlu gibi “İnsanı yüzleşemediği boşlukları yönetir,” der ve kendi içimize geri döneriz. O halde artık Yüzleşme zamanı!


Fırat Devecioğlu Hakkında

1983 yılında İzmir Karşıyaka’da doğan Fırat Devecioğlu, iş hayatının ilk yıllarında Ernst&Young ve My Executive şirketlerinde, üst düzey yönetici seçme yerleştirme biriminde görev aldı. 2006 ila 2015 yılları arasında Yıldız Holding’deki son görevinde Ticari Pazarlama Müdürlüğü yaparken bu yıllar arasında 27 yaşında aldığı terfiler sonrasıda şirketin en genç satış müdürü oldu. 2015 yılından itibaren profesyonel iş hayatına Koç Holding’in gıda yatırımlarını yöneten şirketinde (Tat Gıda/Düzey A.Ş) Satış Müdürü olarak devam eden Devecioğlu, Satış Geliştirme Müdürü olarak görev yaptığı yıl İnovasyon Ödülü aldı

Çalışma hayatı öncesinde ise uluslararası öğrenci değişim programları yürüten AIESEC Türkiye’de 5 yıl süreyle gönüllü olarak çeşitli sosyal projelerde çalışan Devecioğlu bu yıllarda da pek çok liderlik ödülü kazandı.

Kişisel bloğunda yer alan düşünce yazılarının, sosyal medyada sıkça paylaşılmaya başlamasıyla hayatında yeni bir sayfa açan Devecioğlu’nun yazıları Aylak Karga, Ot Dergi, Cafrande, İnsan Okur, Dünyalilar.org, Yeşil Gazete, The Geyik adlı dergi ve internet sistelerinde yayınlandı. Şaşırtıcı eleştirel yazıları çokça paylaşılan, pek çok yazıda referans gösterilen, ‘Modern Zaman Tuzağı; Sevdiğin İşi Yap’, ’İnsanı, Yüzleşemediği Boşlukları Yönetir', 'Çağımızın Hezeyanı; Kusursuz Güzellik’ gibi pek çok düşünce yazısı, geniş okuyucu kitlelerine ulaşan Fırat Devecioğlu, tecrübelerini, iş hayatına yönelik konferaslarda paylaşmakta.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2018, 07:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568